12 KASIM

Yaşam içinde öylesine gelişen ani olaylar var ki düşünce merkeziniz kilitlenir, yaşananları çözüp yorumlayamaz, adeta donar kalırsınız. Her şeyin bitti dendiği andır o an! İşte saniyelerin yıl gibi uzadığı an! Deprem deniyor adına. Sanki yer kürenin gazabı!!!

Asrın Marmara Depremi diye geçiyor kayıtlara. Böylesi felaketi 1944, 1957, 1967 yıllarında da yaşamıştık. Gerekli ders ve bu konudaki önlemlerin gerektiği şekilde alınmış olduğuna inanabilmiş olsaydık aynı korkular yaşanır mıydı? Toprak emniyet gerilmesini, zemin etüdünün önemini, yapı malzemelerinde güvenilirliğe özeni, yapı tekniklerine, statik hesaplamalarda, demir bağlamalarında, perde, beton, kiriş, kolon, çatı ve balkon çıkmalarında kurallara uyma, teknik anlamda noksanlarımız varsa, dere kenarları ve sıvılaşma alanlarında kurallara uyulmadığında zarar sırtımızın kamburu olacaktır.

Sosyal dayanışmada, insan ilişkilerinde birbirimizin elini bırakmamamız gerektiğini 100 metrekare odalara sığamazken 15 metrekare alana sıkıştığımız günleri unutmayalım… Bir kase sıcak çorbaya muhtaç olduğumuz günleri unutmayalım.

Göçe giderken kolon dokumayalım. Her mahallenin bir toplanma alanı ve kriz masası denetiminde bir toplum lideri ve afet depomuz olmalı. Sözün kısası eşeği sağlam kazığa bağlayalım da ağlamayalım.

Bulunduğumuz bölge deprem kuşağında olduğuna göre her ilçe ve ilde acil afet deposu olmalı…

Afet  anında nerede bu devlet diye bağırmadan sabırla sorunların üstesinden gelelim.

YORUM EKLE