20. YILDA TÜHOM 2

Yaşam içinde bazı güzellikler düşünülen bazı projeler dışında gelişir. Yıl 1996. Bir yurt öğrencisinin alt katlardan gelen sesler üzerine ‘’gittiğimde halk oyunları çalışması olduğunu gördüm. İçimden bir ses sanki  sende dene der gibiydi diyordu.’’ İlk kurucu öğrenci başkanı Hava Harp Okulu Komutanlığı Harekat Eğitim Şube Müdürü Binbaşı sn. Melike Çetinbaş.

TÜHOMUN ilk göz ağrısı sn. Çelikbaş a dönemin tüm imkansızlıklarına rağmen bu günlere gelişin hikayesini anlattı. Bolu’da geçen yıllarımı sahne tozuna bulayıp güzelleştirdiği daha önemlisi de heyecan, arkadaşlık, takım alma hissi yaşattığı için sn. Kilitci’ye onun yanında yürüyen herkese şükranlarımı sunuyorum diye sözlerine son verirken TÜHOM çatısı altında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden yürürken onun Türk Halk kültürü anlayışını özümseyerek, bu anlayışın, kendi kültürümüzden, geleneklerimizden kopmadan milli birlik ve beraberlik duyguları ile gelecek kuşaklara aktaracak gönüllüleriz.

Ve çalınsın zeybek, çalınsın hava, oynasın erler.

-Aydın yöresi çal çal be zurnacı

-Oynayacak yiğitler var şölen burası’’ diyerek Eğilmen Yılniaz Karanın yetişkin zeybek ekibini davet ediyordu sunucu.

Salon gümbür gümbürdü. Birçok renklerle Anadolu halk oyunlarıyla hareketliydi sahne.

İşte eğitmenleri sıdıka Kilitci ve Ercan Gündüz’ün Roman ekibi işte Mardin, işte Burdur, işte miniklerden kurulu Silivri ekibi, işte Maras, işte Üsküp, Trabzon, işte Uğur Mamdar’ın söylediği yanık türkü.

İşte 20 yıldır böylesi güzel amaçlı çalışmalarını aralıksız sürdüren TÜHOM uzun süre belleklerden silinmeyecek bir gece yaşattı. Emeği geçen herkese gönülden teşekkürler.

Aylarca el ele, omuz omuza kısa sürede tek bir yürek ve büyük bir aile oldular. Ortak bir hedef için çalıştılar. Çok çalıştılar. Çok yoruldular ama çokta mutlu oldular. Bu günde ülkenin dört bir yanını dolaştırdılar.

İşte 20 yıldır böylesi bir amaç için var olan ve bu çalışmalarını aralıksız sürdüren TÜHOMUN bu gösterilerin özverili oyuncularını ve bu gösterinin hazırlanmasında emeği geçen eğilmenlerinden Yılmaz Kara, Ercan Gündüz, Sıdıka Kilitci, sunucu Ayşe Nuray Namdar bir gösterinin daha sonuna geldiğimizi söyleyerek teşekkürlerimizle hoşça kalın. Sevgiyle kalın diyorlardı.

M. Namdar 24 Nisan 2019 Çarşamba

YORUM EKLE

banner128