2008’de Kendisini dinleyip “Bolu’dan Bir Soylu geçti” Demiştik

Gündem korona virüs felaketi ile çalkalanırken, İç işleri Bakanı Süleyman Soylunun istifa haberi  gündemi  birden değiştirdi. Ülkede adeta bomba etkisi yaptı. Kendisine destek, bilhassa sosyal medyada, sel oldu… Netice de, aklı selim galip gelip istifa kabul edilmeyerek her kes rahat bir nefes aldı. Halk sokaklara dökülerek bu kararı alkışladı.

Esasında düşünmek lazım. Kaç bakanın istifası böyle bir üzüntüye sebep oldu? Kaç bakanın istifası kabul edilmemesi ile böylesi bir sevinç gösterisi ile karşılandı? Her siyasetçinin bunu düşünmesi lazım; hatta siyaset yapanlar için bu durum yol gösterici olmalı…

Biz yıllar önce, Süleyman Soylu Partisinin İl kongresi için Bolu’ya geldiğinde onu dikkatle dinlemiş,  izlenimlerimi kaleme alıp, kendisi ile ilgili önemli tespitlerde bulunmuştuk. O yazım gerek kendisince, gerekse parti genel merkezince ilgi görmüş ki, o gün ki Bolu DP il Başkanı Cevat Yılmaz aranarak teşekkür edilip “ bu yazıyı yazan arkadaşla ilgilenin” diye de bir öneride bulunulmuş.

Öncelikle şunu belirtelim, bizim o gün ki tespitlerimiz, zannediyorum, bu gün ki gelişmelere ışık tutacaktır.

O gün yazdığım yazı bir hayli uzun, farklı gazetede yazdığım için de, maalesef, internette de yok.

 Özetlemek gerekirse o günkü yazımda, Süleyman Soylu yeni bir isim; ama kendisinin demokrat bir aileden geldiğini, partinin hemen hemen her kademesinde görev aldığına işaret edip, “ hırslı bir kişiliğe sahip, öyle pes edecek bir yapıda değil… “İyilikten ayrılmayacaksın, verilen emaneti yerine getireceksin, büyüdükçe küçüleceksin” diyor. Sırtındaki terin hiç kurumadığını söyleyen Soylu, tam 800 ilçe ve elliden fazla il konkrelerine katılıp ateşli konuşmalar yapıyor.

Salona girerken hemen yerine oturmayıp, salonu dolaşarak partililerle hasret gideriyor. Trabzon’da bir musafaha faslının tam bir saat sürdüğü söylendi. Anlaşılan önümüzdeki seçimler de meydanlar iyi bir hatiple daha karşılaşacak. İrticalen konuşuyor, dinleyiciyi iyi motife ediyor. Asık suratlı itici değil. Toplumla barışık dil kullanıyor. Gördüğüm kadarıyla inandığı davasında oldukça samimi… Öyle bazı liderler gibi söylemlerinde yapmacık ve samimiyetsizlik yok.

Salondan ayrıldıktan sonra kendi kendime “ eğer partinin oyları biraz yukarı çekilip, halkın  teveccühü  artmaya başlarsa, bu adama bu partiyi yedirmezler” diye de bir not düşmüşüm.” Bolunu sesi  2008”

Gerçekten bir müddet sonra parti, Süleyman soylu elinden alınıp H. Cindoruk ve ekibine teslim edildi. Sonrası hepimizin malumu…

 Kökleri 1900 yıllara dayanan İttihat ve Terakkinin karşısın da ademi merkeziyetçi, liberal, serbest girişimci, geleneğe bağlı bir düşünce akımını temsil eden köklü bir parti, bu gün ki hazin duruma düşmemesi lazımdı. Bu konu söylenecek çok şey var; ama, şimdi geçelim…

İşte Süleyman soylu böylesi köklü bir akımdan ümidi kesince, ülkesine hizmet aşkıyla yanan yüreğiyle, bu gün imkan bulduğu başka parti içinde, aynı heyecanla, gece gündüz canla başla çalışıyor. Ve bu gün gelmiş geçmiş, en iyi, görevinin hakkını veren, çalışkan İç İşleri Bakanı olarak tarihe geçtiğini, zannediyorum, bilinen şer örgütler hariç, her kes kabul ediyordur.

Gelecekte, Erdoğan’dan sonra partinin başına geçmek gibi bir planı var mı? Bilmiyorum; ama nasıl ki D Parti’nin G. Başkanı iken “Bu adama bu partiyi yedirmezler “diye bir öngörüde bulunmuşsam, bugünde “AK Partiyi bu adama bırakmazlar” diye bir kanaat belirtiyorum Zaten O’nun istifa çıkışıyla güç kazandı gibi görünse de, yükselen bu gücü bir yerlerde not edilmiştir.

Bakalım Mevlam ne eyler ne eylerse güzel eyler!

Kalın sağalacakla…

Günün sözü: Yaşın ilerledikçe değil, kalbin yara aldıkça yaşlanırsın.

YORUM EKLE

banner128

banner124