2017-2018 Eğitim Yılı Sancılı Başlıyor

Yeni öğretim yılı sancılı başlıyor. Üniversitelerde bazı bölümlerde kontenjanlar boş kaldı. En fazla kontenjan açığı da meslek yüksekokullarında. Bir çok bölümün ikinci öğretim programı yeterli müracaat olmadığı için kapandı.

Yök bu konuyu araştırmış.

Buna göre;  adayların yüzde 65'i puanları yetmediği için, yüzde 27'si iş bulamama kaygısı, yüzde 13'ü de üniversite kalitesine ilişkin kaygılar nedeniyle tercih yapmamış. Vakıf üniversitelerinin tercih edilmemesinin en önemli sebebi  ise, yüksek öğrenim ücretleri. Adayların yüzde 52'si vakıf üniversitelerini pahalı buluyor. 

YÖK'ün araştırmasında adaylara neden meslek yüksek okulları ile açık öğretimi tercih etmedikleri de sorulmuş. Buna göre, adayların bu okulları tercih etmeme nedenleri arasında ilk sırada iş bulma imkanının kısıtlı olması, ikinci sırada meslek yüksek okulları ile ilgili olumsuz algı, üçüncü sırada da bölümlerle ilgili yeterli bilginin olmaması yer almış.

Puanı yetmeyenleri bir kenara bırakırsak, yüzde 27 iş bulama kaygısı, yüzde 13 üniversite kalitesi endişesiyle tercih yapmamışlar. Toplam oran yüzde 40. Bir başka deyişle sınava girenlerin yarıya yakını Üniversite eğitiminden umutsuz.

Türkiye’nin bilime katkısı yüzde birden bile düşük. Üniversitelerimiz için bu da başka bir ölçü.

Geçen hafta basına yansıyan bir haberde “2 saatlik uykuyla Hacettepe Tıp’ı kazandım” diyerek düzenlediği sahte belgeyle Bakan’ı bile kandıran bir kızımız eğitimin ibretlik durumunu ortay koydu.

Bu kızımıza kızmaya hakkımız yok. Ona sekizyıl temel eğitim, dört yıl orta öğretim eğitimini veriyoruz. İşte elde ettiğimiz sonuç bu.

İçinde bulunduğum  için yakından biliyorum, ne ilköğretimde, ne orta öğretimde ne de üniversitede gerekli eğitimi veremiyoruz.  Eğitimi politikacıların inisiyatifinden kurtarmalıyız. Sağlık, güvenlik, adalet ve eğitim bağımsız olmalı. Ayrıca eğitimli ve kültürlü olmak bilmem kaç yıl okuyup diploma almakla değil, bilime yaptığınız katkıyla, kuyrukta beklerken başkasına gösterdiğimiz saygıyla, elimizdeki bir çöpü nereye atığımızla ölçülür.

Bir insana 12 yıl eğitim verip sonuç sıfırsa verdiğimiz eğitimin kalitesini ve sistemini tartışmalıyız.

Üniversitemizin yeni rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, hayırlı olsun. Yazılarımda atanacak rektörün dışarıdan olmasında yarar olacağını savunmuştum. Çünkü üniversitemiz zor günler geçiriyor. Bir de öğretim üyelerinin seçim süreci  kutuplaşmalara sebep oluyordu.  Dışarıdan rektör atanması en azından bu sakıncayı önleyebilir.  Herkese eşit mesafede durabilir. Adil ve tarafsız bir yönetimden kimse şikayetçi olmaz. Rektörümüze yeni görevinde başarılar dilerim.

YORUM EKLE