23Haziranda Kim Kazanacak?

Türkiye’deki seçmenin yaklaşık dörtte birini oluşturan İstanbul’da seçimler yenilenecek. Herkes merak içinde acaba kim kazanır?

31 mart öncesinde olduğu gibi basına yansıyan bir araştırma sonucu yok. Halbuki bu tür araştırmalar nerdeyse her hafta yapılıyor. Gizli kalması stratejik bir taktik mi, yoksa kritik bir sonuç mu var belli değil. Mart seçimlerine yönelik anket sonuçlarını AKP yönetimi eleştirmişti. Sebebi anketlerde bir çok merkezde geride olmalarıydı. Tahminler büyük oranda tuttu ve AKP önemli merkezleri kaybetti.

Taktiksel hatamıydı, yoksa başka sebepler mi vardı bunlar yeterince tartışılmadı. Bunun sebebi belki de seçim sürecinin henüz tamamlanmamış olmasıdır.

İktidarı muhalefeti bütün güçleriyle İstanbul’a yükleniyor. Millet ittifakı İstanbul’u da tekrar alarak zaferini pekiştirme, Cumhur ittifakıysa hiç olmazsa İstanbul’u kurtarma derdinde.

Bu arada Cumhur ittifakı söylem ve taktik değiştirerek, İstanbul seçimlerinden ağır toplarını çektiler, beka ve millilik söylemlerini bıraktılar, rakiplerinin gaflarını ve yanlışlarını arayarak kullanmayı ve bu propagandalarla seçimi almayı düşünüyorlar.

Aynı propaganda yöntemleri sosyal medyada da yürütülüyor. Sahte hesaplarla, fotomontaj belgelerle, yalan haberlerle bir seçim kazanılmaya çalışılıyor. Projeler vaatler büyük oranda ikinci plana itilmiş durumda. Taraflar birbirinin açığını yakalama peşinde.

Bu arada HDP, seçmenini Millet ittifakını desteklemeleri konusunda açıklamada bulundular.

Bir başka önemli açıklama özellikle sosyal medyada paylaşıldı, belli yaşın üzerindeki Ülkücüler İstanbul seçimlerinde Ekrem İmamoğlu’nu destekleyeceklerini açıkladılar. Gerekçelerini de 12 Eylül öncesi  Ülkücü şehitlerden Ali Müdafa  İmamoğlu’nun Ekrem İmamoğlu’nun amcası olduğunu hatırlatıyorlar ve bu seçimlerde yalnız bırakmayacaklarını destek olacaklarını deklare ediyorlar.

23 haziranda kim kazanır bilemem ama kaybeden belli.

Toplumsal barış, hoşgörü, demokrasi biraz daha yara alacak gibi.

YORUM EKLE

banner128