28 Şubat’ta Sessiz çoğunluğun Sesi olduk

Zaman su gibi akıp gidiyor. Bakın, İç ve dış güçlerin İslam’ı azaltma projesi olarakgördüğümüz, 28 Şubat kararlarının alınmasının üzerinden tam 20 sene geçmiş.

Ulusal yayın organlarında, o günlerle ilgili gelişmeler hafızalarda yeniden tazelendiğinde, Bolu’da, o gününün etkili gazetesi Bolu’nun Sesinde, karınca kararınca, yaptığım mücadeleyi hatırladım.

 Gerçekten, o günlerde sessiz çoğun sesi olmaya, yapılan yanlışlıkları anlatmaya çalışmışız. Bu yazılarımdan dolayı tasvip ile beraber epey tepki alıyorduk.Şikâyet üzerinesavcılığa çağrıldık; hatta kendi sütunumuzda yazamaz hale geldik.

Birçok insanın sessiz kaldığı o günlerde “neler yazmışım” diye şöyle bir arşivime baktım, gerçekten, kendi çapımda epey mücadele vermişiz.

O gün iktidarda olan anavatan Partisi milletvekili Avni Akyolgidin o arkadaşa söyleyin,fazla üzerimize gelmesin” diye ricada bulunmuştu. Bir ara kendisi ile karşılaştığımızda “senyazılarında haklı olabilirsin; ama Ankara’da nelerin yaşandığını bilmiyorsun” diye yakınmıştı. Bu vesile ile kendisine rahmet diliyorum.

Ve o günlerde başörtülü kızlarımızın feryadı yankılanıyordu ulusal basınımızda… okumak isteyen genç kızımızın “neyim, bu memlekette ben? Çileyi yaşıyorum, ömrümün baharında.Beni ben yapan her şeyin gurbetini yaşıyorum, şimdi kendi öz yurdumdayaşadığım şu üç gün kan doğranıyor aşıma, pişman ediliyorum, doğduğuma!...haykırışına şahit oluyorduk.

O günlerde, yasaklanan başörtüsü uygulamalarını protesto için geniş halk kitleleri, ülkeyi baştanbaşa el ele tutuşarak, bir barış ve özgürlük zinciri oluşturmuşlardı.

Bu zincir halkasına Bolularda katılmıştı. O gün biz “acaba katılım ne kadar olacak” diye heyecanla yol güzergâhına gitmiştik. Gördüklerimize inanamayarak şöyle yazmışız

“Bolu'da hiçbir propaganda, ilan ve afiş 'olmamasına rağmen gördüklerime inanamadım. Sanki tüm Bolu halkı yol boyuna dizilmiş, taaÇaydurt'tan öte büyük bir zincir oluşturmuş. Bana söylendiğine göre, Düzce'den devam eden "insana saygı" zinciri, Bolu Dağı'nı aşarak Bolu'ya uzanmış. Halkımızın sessiz bir şekilde ve kendiliğinden böyle bir hareket içinde olması, gerçekten beni çok duygulandırdı. Görmeyenlerin görmesini isterdim. Adeta, bu zincir halkalarında Erzurumlu Nene Hatun’un Maraşlı Sütçü İmamı, Çanakkale ve İstiklâl Savaş'ında vatanı için şehit olan 250 bin vatan evlatlarını, Horasan Ellerini, Mevlânaları, Yunusları, Alpaslanları ve Rabbimin görülmeyen erlerini görür gibi oldum. Sanki Türkiye'nin yollarına onlarda çıkmışlar... İnsanın duygulanmaması elde değil.”

İşte bugün geriye baktığımızda 28 Şubat’ın aktörleri, maalesef, bu yaptıklarını savunamayacak durumdalar. Onların toplum nezdinde bir itibarları kalmadı. Yaptıklarından pişman olup olmadıklarını bilmiyorum; ama yine bu günlerde hemen hemen hepsi, örgütler ile, yayın organları ve siyasi aktörleri ile “Hayır” cephesinde saf tutmuş bulunmaktadırlar.

Bu fotoğrafın bile bir anlamı olması lazım, diye düşünüyorum.

Bu konuda, elbette, bizimde bir değerlendirmemiz olacaktır.

Kalın sağlıcakla diyorum

YORUM EKLE

banner128