85 YIL GEÇMİŞ ARADAN

Önce duvarlarda asılı olan resmine bakarken öğrendik adını. Sonra alfabedeki kocaman resmin ve 29 harf. O kocaman resmine baka baka öğrendik okumayı yazmayı. Önce adını, sonra hayatını, sonra kurduğun Cumhuriyetin öyküsünü. Okudukça öğrendik bağımsızlıktaki kararlılığını, hür yaşamanın erdemini.

Dijital sistem, Bilgisayar, Televizyon mu vardı 1919’larda. Elektrik iletişim ağı mı vardı o dönemlerde. Kuş kanadında geliyormuş bütün haberler.

Yıllar yılları kovalamış. Her geçen gün yüreklerde büyüyen sevgiyle kucaklamak istemişler atalarını. Yıl 1934, Temmuz’un on yedisi. Bolu’da bayram. Yediden yetmişe yola dizilmiş, kadını erkeği Karga Tepesinde. Kimileri alfabeden tanıdığı sarı saçlı mavi gözlü kahramanına yakından bakmak. Kimileri cepheden tanıdığı kumandanlarını dünya gözüyle yakından görmek. Kimileri ikram edeceği bir tas ayranla yüreğinin yanan ateşini söndürmek için bekleşiyordu yol kenarında. Bolu insanı heyecanlıydı. Atasını konuk ediyordu ilk günkü heyecanla.

Bu gelişinde ilk günkü güzellikleri görebilecek miydik? Ne oldu o yemyeşil ormanlarımıza? Nerede bacasından duman çıkan fabrikalar? Cevabımız nice olur.

Yüksek yüksek okullardan mezun olanlar şaşkın, sanayide iş, cepte para yok…

YORUM EKLE