AÇIL KÜTÜPHANE AÇIL!

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde yeni bir vize dönemi geldi çattı. 18 Kasım’da başlayıp 22 Kasım’da sona erecek olan vize haftası öncesi üniversiteli binlerce öğrenci sınavlara hazırlanmak için yer arayışına girdi. Şimdi diyeceksiniz ‘27 yıllık üniversitenin kütüphanesi yok mu?’ Açıkçası yok. Bildiğimiz ve edindiğimiz bilgilere göre Gölköy Yerleşkesindeki eski kütüphaneden yeni kütüphaneye taşınma işleri halen devam ettiği için kütüphane hizmet vermiyor. Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı sitesinde de bununla ilgili, “Yeni kütüphane binasına yerleşme süreci devam etmektedir. Kütüphanemiz hizmete kapalıdır. Anlayışınız için teşekkür ederiz” notu düşülmüş.

Şahsi fikrim bunun büyük sorun olduğu. Geçtiğimiz ay Rektör Mustafa Alişarlı, yeni kütüphaneyi ziyaret ederek incelemelerde bulunmuştu. Umuyorduk ki tez zamanda açılsın. Ancak durum öyle olmadı. Hatta duyumlarımıza göre kütüphanede en az bir aylık iş daha var imiş. Öğrenciler mağdur. Zaten ne fakültelerde yeterli ders çalışma alanları olmadığı ne de yerleşke içinde başka bir alan olmadığı için üniversiteli kardeşlerimiz gürültülü ortamlarda ders çalışma çabası içine giriyor. Kantinler, kafeteryalar, açık alanlar… Ve dersin olmadığı amfiler bile mecburen tercih ediliyor.

Geçmişe dönelim biraz. Sene 2015, aylardan Aralık. Havaların soğuk olduğu zamanlar. Aynı gün hem bu yeni yapılan kütüphanenin temeli atıldı hem de Bolu Meslek Yüksekokulu Yerleşkesi içinde bulunan Teknokent’in temeli atıldı. Teknokent 2 yıl civarı bir sürede tamamlanarak hizmete başladı. Ancak gel gelelim kütüphane… Biliyorsunuz işte. Aradan geçen zamanda kütüphanenin temelini atmak için butona basan Vali değişti, Rektör değişti, Belediye Başkanı değişti, Cumhuriyet Başsavcısı değişti, 4 yıl geçti, yeni kütüphane binası açılamadı. Ama hemen yanında bir de Hukuk Fakültesi inşaatı başladı.

Dualarımız yeni kütüphane binasının en kısa sürede-ki bu süre ayları bulmaz inşallah-tüm işlerinin eksiksiz tamamlanarak tam kapasite hizmete açılması için. Sebebi nedir bilemem, belki ekonomiktir bilemem. Ancak sonuç itibariyle yapılan onca etkinliği düşünürsek bu konunun artık ekonomik sorunlara bağlanamayacağı kanaatindeyim. Selametle…

YORUM EKLE