Ak Parti G. Merkezinin Bolu Saha Çalışmasından Çarpıcı Sonuçlar


Ak Parti genel merkezinin, Bolu’da yaptırdığı bir saha çalışması, bir şekilde bize ulaştı. Belki de, bu çalışmadan Bolu AK Parti teşkilatı bile haberdar değildir. İlk defa bizim sütünden öğrenecekler..

Yaklaşık 40 sayfayı bulan çalışmanın sayfalarını çevirdikçe gördüm ki, Ak Parti genel merkezi, Bolu’daki mevcut durumun, adeta, filmini çekip, rotgen’ini çıkartarak “işte Bolu’daki vaziyet”  denilmiş ve Başkan T.Erdoğan’ın masasına konulmuş. Zannediyorum, tüm iller içinde aynı çalışma yapılmış olması lazım. Hiçbir partinin yapamadığı böylesi bir çalışmayı gördükten sonra “demek ki seçim böyle kazanılıyormuş” dedim.

Milletvekillerinin isminden, belediye başkanını yolda görsen tanır mısın gibi bir hayli çarpıcı soru sorulup cevabı alınmış ve her bölüm için, bir durum değerlendirmesi yapılmış. Gerçekten harika bir çalışma…

Bolu’da bomba etkisi yapacak bu çalışmayı, Biraz tereddüt etmeme rağmen, okuyucularımla paylaşmayı uygun gördüm. Tabii ki kendi düşüncemden daha ziyade, bu önemli çalışmanın aslına sadık kalmaya özen gösterdim.

Öncelikle şunu belirteyim. Ak Parti genel merkezinin “Bolu ili ve ilçeleri siyasi memnuniyet, beklenti, gündem araştırması” olarak bir dosya haline getirdiği bu çalışma, 26 Mart- 3 Nisan 2018 tarihinde yapılmış. Yani genel seçim kararı alınmadan önce Bu araştırmalar bu günde devam eder mi? bilemiyorum….

Bu gün Cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimleri yapıldığına göre, biz daha ziyade mahalli seçimlerle ilgili bölümü ön plana çıkarmayı uygun gördük.

 Yalnız şu kadarını belirteyim ki, o günkü anket çalışmasında AK Parti’nin oyları % 58, MHP’nin oyları % 6 gösterilirken, daha sonra yapılan seçimlerde AK Parti %51’e inerken, MHP’nin oyları ise % 14’e çıkmış. Toplamı ise % 65 eder. Ankette de, iki partinin toplam oyu %65 olduğuna göre, demek ki Ak Partiden MHP’ye epey oy kayması olmuş. Diğer partilerde ise pek değişiklik olmazken,, sadece İyi Partide, ankete göre,biraz düşme görülüyor.

Gelelim asıl konumuz olan Mahalli seçimlerle ilgili bölüme…

O gün yapılan anket çalışmasında, başkanlık seçiminde Bolu merkezde AK Partinin oy oranı % 46 olarak çıkarken, CHP’nin oy oranı ise % 36 olarak görünüyor.

Anlaşılan Başkanlık seçimi AK Parti ile CHP arasında geçecek.

Bu durum karşısında,“AK Parti’nin bir aday değişikliği yapması, ya da yoğun bir saha çalışması ile toplumda oluşan politik tercih aşınmasının giderilmesi gerekir. Yoksa CHP’nin sağ seçmenden de oy alacak bir adayla seçimi zorlama ihtimali var.”diye bir bilgi notu düşülmüş.

Ve yine ankette her partiliye,”kendi partinizden kimin belediye başkanı olarak görmek istersiniz?”diye bir soru sorulmuş. Bu soruya CHP’liler, zannediyorum, Milletvekili adayı olmayıp, Başkan adayı olacağı düşünerek % 43 Tanju Özcan derken, %14Kazım Karsu,%11 Cahide Beşli, %6 Mehmet Akça demiş. Diğerleri % 16, kararsızlar %10…

MHP’liler Adem Evcil, Şükrü Gülez ve Mensur Şen derken, İYİ partililer % 34 Mehmet Aydın demiş…

Peki, AK Partili seçmen, kendi partisinden kimin belediye başkanı adayı olmasını istemiş?

 AK partili seçmenin % 21 tercihi, şimdi ismini yazamayacağım kişiden yana olmuş.,İsmini yazamadım“beni erken afişe edip yıpranmama sebep oldun” diye sitem edeceğinden korktum.

Ak Partili seçmenin % 14’ü terciğini Başkan Alaaddin Yılmazdan yana kullanırken,% 10 Yüksel Coşkunyürek,  % 6 Fatih Metin, %3 Nurettin Doğanay,%2 Hatice Dinç, %2 Arzu Aydın demiş…, Kararsızlar epey yüksek % 25…

Anketin en önemli sorusu ise “ Belediye Başkanını ne derece başarılı buluyorsunuz?”

Çok başarılı, başarılı, kısmen başarılı ve kararsızların dağılımı ile her iki seçmenden birisinin başarılı bulduğu Başkan Yılmaz’ın başarılı grafiğinin, seçimlerde aldığı oy oranın altında olduğuna dair bir görüş belirtilmiş ve devamında, seçim yılına girdiğimiz bu süreçte merkezi hükümetin desteği ile çok daha yüksek bir başarı performansı beklenebilinir” denilmiş…

Ve yine “Başkan Alaaddin Yılmaz’a önümüzde ki dönem oy verir misin? sorusuna, % 22 kesinlikle oy veririm derken, % 40 gibi bir çoğunluk “kesinlikle oy vermem” diye cevaplamış. Kararsız ise % 38…

Bu durum karşısında, Başkan Yılmaz’ın olası adaylığında riskli bir seçim yaşanacağı, AK Parti bu süreçte halkta karşılığı olan bir isimle seçime girmesi gerektiğine işaret edildikten sonra “ her şeye rağmen Bolu Belediyesinin seçim sürecine kadar yarım projelerini bitirmesi, eksik kalan alanlarda yapılacak PİAR çalışmaları ile toplumsal kabul grafiğin yükseltebileceğini, Kararsız seçmen kitlesini etkileyebileceği” şeklinde de bir not düşülmüş.

Bu ara da, Bolu belediye Başkanının ismi sorulduğunda %60 ismini bilirken, yolda görseniz tanır  mısınız? Sorusuna % 51 “evet tanırım” demiş.

Bu durum karşısında,” uzun süre başkanlık yapan bir ismin 150 bin seçmenli bir ilde daha çok biliniyor olması lazım” diye bir not düşülmüş…

Anket çalışması çok kapsamlı… şöyle ki, Başkan Yılmaz’ın halka yakınlığı, dürüstlüğü, çalışkanlığı ve belediyecilikle kaldırımların durumu, parkların temizliği, istek ve şikayetlerin geri dönüşü gibi farklı kategorilerde 30’dan fazla soru sorulup cevap alınmış. En beğenilen yönü ( %70) “tecrübelidir” ve%60 “cenaze hizmeti”  sorusunda alırken, en fazla şikayeti( % 70)” imar sorunu nu çözümü” gibi dallarda almış..

Dedik ya, yaklaşık 40 sayfayı bulan bu çalışmayı bu sütüne sığdırmamız mümkün değil. Biz kısa bir özet çıkarmaya çalıştık.

Tabi ki AK Parti, başkanlık için aday belirlenmesinde, kendi yaptırdığı bu çalışmayı ne derece önemser, bilemiyoruz.

Mesela, Milletvekilliği seçiminde bu çalışma pek göz önüne alınmamış. Çünkü, anket çalışmasında, o zamanki milletvekilimiz Ali Erçoşkun, milletvekilleri arasında % 60 oranı ile tanınır, %66 oranında en fazla başarılı görülürken, milletvekilliği sıralamasına dahi giremedi.

Demek ki aday belirleme de bu tür çalışma kadar, farklı faktörlerde devreye girebiliyor. Onun için şimdiden bir şey söylemek zor…

Bu haftalık bu bilgilerle iktifa edelim…

***

 Günün sözü: Haram yollardan huzur ararsan, huzur sana haram olur.

YORUM EKLE

banner128