Akşener İyi Parti İl Başkanlığını Açtı

Genel başkan Meral Akşener İyi parti il başkanlığını açtı.  
Haftalardır il yönetimi bu açılış için çalışıyordu. Pastalar, kurabiyeler, çikolatalar ve hediyelik eşyalar ve miting kürsüsü hazırlanmış. Aslında miting planı yok. Kalabalık bir karşılama beklendiği için böyle bir hazırlık her ilde yapılıyor. 
Miting alanında dikkatimi çeken bir şey, alan polis bariyerleriyle çevrilmiş ve izleyenlerin bir kısmı içeride, bir kısmı bariyerlerin dışındaydı. Acaba dışarıdakiler mevcut oy verdiği partiden memnun olmayanlar mı? 
Katılım ise, mesai günü ve havanın soğuk olmasına rağmen bir açılış için oldukça iyiydi. Orada bindirilmiş kıtalar yoktu, taşıma seçmen yoktu, memurlar yoktu. Hatta memurlardan hiç katılım yoktu desek yeridir. Bunun en büyük sebebi üzerlerinde baskı hissetmeleri. Fiilen böyle bir baskı olmasa bile muhalif görüşlere sahip olanlar psikolojik bir baskı hissediyor.
Referandum sürecinde bunu gördük. Bolu programına katılan Ümit Özdağ için ayırtılan otel rezervasyonu aynı gün otel tarafından iptal edildi.
Bir başka olayda dün yaşandı. Açılışta dua yapacak hoca bulunamadığı için Mudurnu’dan hoca getirilmiş. Hiç kimse hocalara böyle bir emir vermemiştir ama bu bir şeyi değiştirmez. Toplumun geldiği noktayı gösterir. Bu bir iktidar için avantaj değil demokrasilerde bir dezavantajdır.  Seçmen ilk seçimde sandıkta tepkisini koyar.
İyi parti bu korkuya karşı çıkarak politikasını şekillendiriyor. Yeni kurulmuş bir partinin %15-20 bandına oturmasının en büyük sebebi budur.  
Bir başka sebep, politik sebeplerle muhalefeti, karalayıcı, dışlayıcı, gayrı milli gibi sıfatlarla zayıflatmaya çalışması artık sağduyulu seçmeni düşündürmeye başlamıştır. Ordumuzun fiilen savaşa girdiği şu günlerde kavgaya değil hoşgörüye, zıtlaşmaya değil uzlaşmaya ihtiyacımız var.
Sosyal medya da bundan farklı değil. Eleştirme elbette ki olmalı ama hakaret, küfür gibi söylemler eleştiri değildir. Bütün bunlardan şu sonuç çıkıyor, İyi Parti rakipleri tarafından dikkate alınıyor. Hata yapmazlarsa sonuca ulaşırlar.
İyi parti seçimlerde başarılı olur mu derseniz, elbette bunu zaman gösterir. Benim tahminim kısa sürede parti olarak iktidar olması zor ihtimal. Ancak, Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalır ve Meral Akşener adaylardan biri olursa ibre bu gün için Akşener’den yana. Çünkü akp yöneticilerinin muhalefeti dışlayıcı politikaları karşısındaki cepheyi hem kenetlendiriyor hem de büyütüyor.
İyi Parti ülkemiz ve Bolu için hayırlı olsun.
YORUM EKLE