Alimin Ölümü Alemin Ölümü, güzel insan Halis Ece

 Alimin Ölümü Alemin Ölümü,  güzel insan Halis Ece
Seçim maratonunun başladığı bu dönemde, siyasi yazıların çok daha fazla ilgi gördüğünün farkındayım. Son zamanlardaki siyasi yazılarımın rey tik patlaması yapması, okuyucunun bize olan güvenin bir göstergesi arak değerlendirebiliriz.
Fakat her şey siyasetten ibaret değil, zaten siyaset, hayatın önemli bir parçası da değil.
 Daha yeni, bir dostumdan dinlemiştim. Bir ticarethanenin arka bölümünde dükkan sahibi ile Kur’an talimi yaparken,  ekibiyle siyasi propaganda için yanlarına kadar gelen o günün Milletvekili adayı Fatih Metin-  ki bu günde Belediye Başkan adayı-  onları bu şekilde görünce,  biraz da espriyle karışık“ yahu biz ne için çalıyoruz, ne için koşuşturuyoruz, siz ne yapıyorsunuz” der… Demek ki hayat sadece siyasetten ibaret değil…
Gerçi bazıları için, hayatın hızlı temposu siyaset güzergahına mahkum olsa da, bir yolunu bulup oradan sıyrılmak gerekiyor.
İşte bu hafta siyasetten uzaklaşıp, vefat haberiyle sarsıldığım değerli bir dostumdan bahsedeceğim. Evet, çevremden bir yıldız daha kaydı, Halis Ece Hocamızı kayıp ettik, bir manada bir alimi kayıp ettik diyebilirim.
Ne yapalım ki, alim olsun, cahil olsun, trilyoner yada gariban olsun, kim olursa olsun her nefis ölümü tadacak! O son herkese gelip uğrayacak. Ondan kaçış yok! Ne mutlu imanı kamil olarak göçene…
 Halis Ece Hocamızla, taa yetmişli yıllarda,İstanbul’da talebe arkadaşı olarak başlayan dostluğumuz, bu günlere kadar devam etti.
Kendileri Fazilet Neşriyat’ın kitap alım satım sorumlusu idi ve dolayısıyla, İstanbul’a gittiğimde, bir kitapçı olarak kendisi sık sık görüşür, doyurucu sohbetlerimiz olurdu.
Halis Hocamız aynı zamanda, bu gün evimizin duvarlarımızda, adeta, bilgi hazinesi olarak asılan Fazilet Takvimini hazırlayan ekibin başında uzun yıllar çalıştı. İlmi birikimi ve kalemi fevkalade idi.
Bu gün çok önemli olduğuna inandığımız temkin vakitlerine riayet edilerek hazırlanan Fazilet Takvimine karşı yapılan tenkitlere, Merhum Kemal Bey Abi’nin “Halis şunlara bir cevap yaz bakayım” dediğine bizzat şahit olmuştum.
Halis Hocamız bu görevinden ayrıldıktan sonra, İstanbul’da ikamet edip, büyük bir zamanını ilmi çalışmalara ayırarak, kendinin kişisel WEP sayfasında güncel sorulara cevap vermeye, bir çok konuyu, ehli sünnet çerçevesinde, aydınlatmaya çalışıyordu. Kıymeti bilindi mi bilmem; ama bilgi birikimini, inandığı doğruları taviz vermeden insanlarla paylaşan, çilekeş bir gariban, tam bir gönül ve dava adamı idi.
Bizde, Bolu Gündem gazetesinin Ramazan sayfasını hazırlarken, soru – cevap köşesini, onun WEP sayfasından alıntı yaparak okuyucularımızı bilgilendirmeye çalıştık. Bazen telefonda kendisine, verilen cevaplar çok uzun oluyor, biraz kısa yaz” dediğimde, “sen istediğin gibi kısaltıp özetleyebilirsin” demişti.
Demek ki, Bolu Olay Gündem okuyucuları için Halis Ece ismi pekte yabancı değil…. İsteyen okuyucularım hocamızın kişisel VEP sayfasından, zihnine takılan bir çok güncel sorunun cevabını bulabilir.
Bu gün böylesine değerli bir ilim adamını, bir dostu, bir güzel insanı kayıp etmenin üzüntüsünü yaşıyorum.
Ne yapalım, yaprak dökümü devam ediyor. Sırada Halis Ece varmış. Her an her yerde, hiç beklemediğiz bir halde ölüm emri vuku bulabiliyor.
Zaten kendileri de bunun bilincinde imiş ki, çok lüzumsuz bir soru soran bir takipçisine, birazda sitem ederek “ lüzumsuz soru soran dolayısı ile en değerli sermayem olan vaktimi çalanlara hakkımı helal etmiyorum” deme ihtiyacını duymuştur.
Gerçekten, onun vakti çok kıymetli idi ve böylesini kıymetli vaktini erken bitirip de, onu kayıplar listesinde görmek insanın gönlünü acıtıyor, ardından yazı yazmayı zorlaştırıyor. Tek tesellimiz gök kubbede hoş bir seda, hayırla yad edilecek güzellikler bırakıp, güzel insanların yanına gitmesidir.
Allah taksiratını af eylesin, gani gani rahmet eylesin! Cennetine kavuştursun!
Rabbim kederli ailesine, dostlarına sabr- ı cemil ihsan eylesin…
YORUM EKLE

banner128