ATEŞ

Ateş alıyor ortalık… Havalar soğuk olsa da olaylar sıcak mı sıcak. Bir ateş etrafında toplanmışlar, Bolu için, geleceğimiz için, halk için bir şeyler konuştuklarını söylüyorlar. İnanamıyorum. Ateşin sıcaklığında mayışıp kalıyorlar, adım atamıyor hiçbiri. Havalar soğuk, ateşin etrafı tatlı mı tatlı geliyor tabi. Ateşten uzaklaşıp işe başlayamıyor hiçbiri. Olsun. Görüyorum. Uzaktan izlemekteyim. Biz ateş etrafında toplananlardan değiliz. Ama ateşin sıcağından faydalananları iyi biliriz.

İçim üşüyor… Soğuktan değil, soğuğa çare bulamayanlardan. Buruk bir mutluluk var. ‘Biliyordum böyle olacağını’ diye içimden geçiriyorum. Ateşin etrafı kalabalıklaştıkça yüzleri seçemez oluyorum. Omuz omuza saf tutuyorlar. Kimi saf saf inanıyor konuşulanlara, kimi hayallerinin peşinde rüyaya dalıyor. Sıkı sıkı bağlı gibiler birbirilerine. Ama ateşin sıcaklığı kimisinin canını yakmaya başlıyor. Bir gün dayanamayacak, ateşten uzaklaşıp sıcaktan mayışanlarla kavgaya tutuşacak birileri, biliyorum. Hislerimde yanılmadım, seçimlerimde de. Ne düşündüysem başıma geliyor, uzun zaman da geçse…

Ellerim üşüyor şu sıralar. Biraz ateşe tutmak için yanaşıyorum. Etraf o kadar kalabalık ki, ateşi göremiyorum bile. Ellerimi cebime sokup dönüyorum gerisin geriye.

Ateş alıyor ortalık. Bu sıcaklar soğuk kış günlerinde vatandaşın canını yakar. Biliyorum, bu gidişat başka bir şeyi göstermiyor. Havalar soğuk, caddelerde elleri cebinde geziyor insanlar. Isınmak için uğraşıyorlar. Etraf kalabalıklaşıyor. Ateşi arıyor insanlar. Ateşten uzakta, bir hayal aleminde dolaşıyoruz. Ellerimizi ısıtamıyoruz. Ateşten mayışanlarla kavgaya mı tutuşmalıyız.

Bilmiyorum… Aklım karmakarışık. Soğuk bir Bolu gecesinde, tenha sokaklarda dolaşıyorum. Ellerimi cebimde ısıtıyor, kendi hayallerimi kuruyorum. Selametle…

YORUM EKLE