AVCILARIN AV KOTASI ÇİLESİ!

        AVCILARIN AV KOTASI ÇİLESİ!
       Avlanma sezonu açılalı neredeyse üç ay oluyor. Ülkemizde birkaç senedir uygulanmaya başlanan avlaklar için av kotası alma mecburiyeti var. Bu uygulama ava gidecek avcılara kolaylık olsun diye internet üstünden uygulanıyor. Yasalara kurallara uyan ve internet kullanmasını bilenler bu uygulamanın gereğini yapıyorlar. Elindeki telefonun internetini kullanmasını bilmeyenler arkadaşlarından yardım isteseler de, her işte olduğu gibi bu işi de son ana bıraktıkları için, bir türlü internet sitesine ulaşamıyorlar. Avlanmayı çok sevenlerse av kotası hariç her türlü yasal belgeleri tamam olanlar cezayı bile göze alıp avlanmak için bir avlağa gidiyorlar.
      Bana bu konuyu anlatanların asıl derdi bambaşka. Bu avcılar her hangi bir aksilik yaşamamak için, hangi avlağa gideceklerse o avlak için kotalarını günler öncesinden alıyorlar. Fakat avlağa gittiklerinde bakıyorlar ki, her taraf avcı dolu. Avlakta avlananların çoğunluğu o civardaki köylerden. Ne avlak için alınması gereken kotadan haberleri var, belki de çoğunun av tezkeresi bile yok. Bir de her türlü yasal işlemleri tamamlayıp, bir avlağa avlanmaya gidenlere ( burası bizim köyün bölgesi burada bizden başkası avlanamaz, eğer bizi dinlemez ava çıkarsanız arabalarınıza bir şey olursa bize sormayın ) diye aba altından tehdit ediyorlar. Bilhassa Köylerde yaşayanların ellerindeki av silahlarının belgeye bağlanması, avlanmak için gerekli belgeleri almalarını ve senelik avlanma ücretlerinin alınması sağlanmalıdır.
      Avlaklara av kotasının konulması av neslinin korunması ve avlanma disiplini için çok doğru bir uygulama. Fakat uygulamaya uyulup uygulamadığının takibi de gerekmez mi? Kota bir avlakta kaç avcının ne avlayacağının takibi için konulmuyor mu? Aslında Bolu’muzun av yapılacak avlakları her sene Merkez Av Komisyonunca belirleniyor. Bu avlaklarda ne kadar av yapılabileceği bu işin uzmanlarınca belirleniyordur herhalde. Kotanın amacı bir avlakta kaç avcının avlanacağı ve azami kaç av vurulacağı değil mi? Her avlağın konumu farklı, kimisi ormanlık, kimisi kayalık, kimisi de çok geniş bir alan. Her avlağa bir denetici bulmak zor, ama bu avlaklara giden yolların çoğu birbirine bağlantılı, arada bir yol kontrolü yapılıp denetlemek mümkün olamaz mı?
     Aslında avlaklarda avlananlar, geleceği düşünüp avlaklara sahip çıkmayı ve bu konuyla ilgili denetçilere yardımcı olsalar, hem kendilerinden sonra ki nesillere de av bırakmış olmazlar mı? Hala bazı avcılar var ki, ne yönetmenliklerin koyduğu kurallara, nede günlük avlanma limitlerine uymamaktalar. Eğer bir konuda kural varsa, bu kural herkes için geçerlidir. Toplum için konulan kurallara hepimizin uyması gerekmez mi? Eğer avlanmak için av tezkeresi mecbursa buna bütün toplum uymalıdır. Bir ara av tezkeresi olmayana av malzemesi satılmaması uygulaması getirilmişti, bu uygulama şu zamanda çok kolay da uygulanılabilir. Her işyerinde bilgisayar mevcut, iş yerine alınan av malzemesi bilgisayar girişi yapılıp av malzemeleri bilgisayar üzerinden av tezkereleri sahibi adına çıkışı kolayca takip de edilebilir. Bu işlem bu konunu takibini yapan kurumlara da yardımcı olmaz mı? 
      Bir sonraki yazıda buluşmak üzere hoşça kalın. 
YORUM EKLE

banner129