AYDINLANMAK

Aydınlanmış olmak, tümüyle ışık olmak demektir. Tümüyle aydınlık olan bir yerde, gölge oyunu oynanmaz. Çünkü, aydınlıkta karanlıktan söz edilmez.

Hayatı öğrenmek:

Hayat denen süreç; doğumla ölümü birleştiren, iki nokta arasında geçen zaman dilimidir. Yol uzunluğunun ne olduğu bilinmemiş olmasına karşın, önümüzdeki engelleri asabilmek için kafa ile kalbin son noktaya birbirinden kuşku duymayan bir aralık içinde olmasıdır.

Kalbin huzuru için kafa doğrular üzerinde düşünerek yol haritasını çizecek. Öyle bir yol haritası ki, arkasından gelenlerin ayağına takılacak bir nesneyi, yol üzerinde bırakmayacak. Yalnız kendi ömrünün aydınlığı için değil, tüm insanların ışık kümesi olacak. Işık topu olacak. Çünkü; ışık topunun gölgesi olmaz.

Hayatı öğrenmek, doğru kulvarda yürümekle olası. Doğru kulvardır. Bizden öncekilerin bizim için, gelecek için, güzelliklerin bırakabildiği kulvardır.

Okullarda üstümüze sıçrayacak çamur, ayağımıza batacak diken yoktur. O yolda kalan ayak izleri aydınlığı işaret edecek ok gibidir. Onlar, yalnızca doğru hedef gösterir.

O nedenle okul insan yaşamının bereketi, meyvesi, binbir renk ve kokudaki çiçeğidir. Doğruyu yanlıştan, güzeli çirkinden ayıran rehberdir.

YORUM EKLE