Ayla filmi ,Kore Mektupları kitabı

Kore Savaşı’nda, Türk birliklerinde görev yapan Süleyman astsubay ile küçük kimsesiz Koreli kız Ayla arasında geçen baba  kız hikayesini anlatan   Ayla filmi sinemalarda ilk on günde bir milyon seyirci sayısına  ulaşmış. Bolu’dada gösterime giren Ayla, ülkemizi Oscar’da  temsil edecek film  seçilmiş. Film, yabancı film Oscar’ını  belki alamazama  Türk izleyicinin gözünde oscarlı filmlerden daha fazla  değeri olacağı açık.

Gerçek bir hikayeden yola çıkan,  kahramanları hayatta olan , savaşın içinde geçmesine rağmen bir sevgi filmi olan yapıt , senaryosu , birinci sınıf oyunculukları ve yüksek bütçeli yabancı filmleri aratmayan çekim kalitesiyle  son derece etkileyici  bir film  olmuş.

Filmin arka planını, Kore Savaşı’nı, savaşa giden olayları,  orada yaşananları anlatan Kore Mektupları  adlı  kitabı tanıtan yazım , beş yıl önce Bolu Olay’ da  yayınlanmıştı .İlgili okurlar için bu yazıyı  tekrar yayınlıyor,önce kitabı okumalarını  ,sonra da filmi seyretmelerini  öneriyorum

******               *******                     *********                ******

            Kore Mektupları adlı kitap ,  Kore Türk Tugayı’nda 1958 yılında  asteğmen olarak görev yapan Gündoğdu Kayal’ın  görevi süresince  ailesine yazdığı ve onlardan kendisine gelen   mektuplardan oluşuyor.

           Gündoğdu Kayal,  kitabın girişinde,   Kore Savaşı’na giden siyasi  süreci anlatıyor,    Türk Tugayı hakkında  da  bilgiler  veriyor.

            Kore’ de 1950-1953 yılları arasında şiddetli çatışmalar yaşanmış ve Türk Tugayı, tüm muharebeler boyunca 721 şehit vermiş, 175 askerimiz kaybolmuştur.Yaralı sayısı 2111 dir. 234 asker esir olmuş,298 kişinin de ne olduğu belirlenememiş.

           Esirler daha sonra ne oldu ,geri gelebildiler mi ,kayıplar takip edildi mi, bu soruların cevabı  ne yazık ki  kitapta yok.  

          Kitaptan öğrendiğimize göre;  Türk Birlikleri,  1960 yılına  kadar Tugay seviyesindeyken bu sayı önce 200 kişilik birliğe , sonra da manga seviyesine düşürülmüş, en  son Türk askeri  1971 yılında Kore’den çekilmiş.     

O yılların Türkiye’sinde Kore Savaşı’na Türk Birlikleri’nin gitmesi, muharebelere katılması ve  gösterdikleri kahramanlıklar Türk halkına gurur vermektedir. Türk Birlikleri’nin “insanlık, demokrasihürriyet ve  Birleşmiş Milletler idealleri uğruna” savaştığı anlatılmaktadır. 

             Gündoğdu Kayal  bu  ortamdan etkilenmiş  ve    24 yaşında Kore’ ye gönüllü olarak gitmiştir O yıllarda,   farklı  coğrafyaları,  farklı kültürleri merak eden, yurtdışına çıkmak isteyen İngilizce bilen bir genç için Kore’ ye gitmek  bir fırsattır aynı zamanda.

          Gündoğdu  Kayal’ın  babasına akıcı bir dille yazdığı mektuplarda,   İzmir’den başlayan  Kore ‘ye kadar süren gemi yolculuğu , askerliği süresince yaşadıkları,gezdiği, gördüğü yerler, bir haftalık  Japonya seyahatindeki izlenimleri akıcı bir dille anlatılmış.

          Babasının Gündoğdu Kayal’a   yazdığı mektuplardan da,  o yılların Ankara’sı hakkında da bilgi sahibi oluyoruz. Aile, Ankara yeni mahallede  oturmaktadır. Yenimahalle’den  şehir merkezine gitmek,  Ankara’ya   gitmek olarak telaffuz edilmektedir. Ailenin  yedek subay  bir evlatları olduğu için eve bir emir eri verilmiştir.  Emir eri, bütün ev işlerini görmektedir, baba oğluna ,  emir erinin bütün  işleri yaptığını,  annesinin artık bütün  gün oturduğunu  şikayet etmektedir.

          Bakkal dükkanı işlettiği anlaşılan baba, mektuplarda, dükkanın durumu hakkında bilgi vermekte, zaman zaman  oğluna,  dükkan için  aldığı malzemeleri saymakta  ,  günün satışını ,hasılatı bildirmekte , borçlarını nasıl ödediğini yazmaktadır. Oğlundan, Kore dönüşübir vitrin tipi  buzdolabı getirmesini istemektedir.  Buzdolabı gelirse, ona koyacağı ürünlerle dükkanı daha faal hale gelebilecektir. Babanın   yazdığı mektuplardaki siparişler,  düdüklü tencereden başlayıp , sofra malzemesi ,çamaşır ve perde kumaşı,tülperde,gelinlik, numaralı gözlük ve hatta  balık oltası için misinaya  kadar uzanan bir liste oluşturmaktadır.

         1958 yılında Türkiye’de çok büyük bir  devalüasyon  olduğunu,her şeyin fiyatının inanılmaz derecede arttığını,  ekonomik olarak sıkıntılı günler yaşandığını,  bakkal babanın ve  aile dostu bir tüccarın yazdıklarından anlarız.1960 askeri darbesine  giden süreç yoksa bu ekonomik krizle başlamıştır ,bilinmez  .   

          Kitabın sonunda Gündoğdu Kayal kendi  özeleştirisini  yapıyor  ve bu günden baktığında   “insanlık, demokrasi hürriyet ve  Birleşmiş Milletler idealleri” uğruna gidilen Kore’ de aslında Amerika’nın  çıkarlarına hizmet edildiğini anladığını belirtiyor ve Nazım Hikmet’in 23 sentlik asker şiirinden bir bölüme  yer veriyor . Bu gün , komşumuzIrak’ı bombalayarak,  yakıp yıkarak sözde   demokrasi getirenleri de yeriyor.

1958-59 yıllarının Kore ve Japonya’sını , genç bir asteğmenin yazılarından, o günlerin Ankara’sını da   oğlunu uzak diyarlara gönderen babanın  kaleminden öğrenin .Mektuplardaki baba oğul arasındaki saygılı, özlem dolu satırlar sizi etkileyecektir.

              Kitabı alın, şimdilerde   sakin bir kıyı kasabasında yaşayan, mektuplardaki” hiçbir cümleyi satırlar arasından çıkarmadığını” yazan  Gündoğdu Kayalı’ da yakından tanıyın.

 

 **** 

Kore Mektupları , GündoğduKayal ,İş Bankası Kültür Yayınları,  Ekim 2011

 

YORUM EKLE

banner133