BAKARKEN GÖREBİLMEK

Bazen karşılaştığımız hadiseler bize olumsuz gibi görünse bile, içinde fark etmediğimiz hayırlar barındırır.
Öyle anlar oldu ki, hayır zannettiğimiz şeyin şer; şer bildiğimizin de hayır olduğunu fark ederiz. Her görüntünün ardında görülmesi gereken bir gerçek vardır.
Hayatımızın her anında böyle durumlarla karşılaşırız. İlk anda dinden, imandan yoksun zannettiğimiz insanın, manevi dünyasının derinliğini yıllar sonra fark edip hayrete düşersiniz.
Vurdumduymaz diye düşündüğümüz komşumuzun bin türlü dertle boğuştuğunu duyduğumuzda kendi vurdumduymazlığımızı görürüz.
Kâinatın farklı âlemlerine bakarken de böyle yanılgılara düşebiliyor insan.
Mesela insanoğlunun gözünde, gücü kadar yalnızlığıyla da farklı bir yere sahip olan aslanların, aslında son derece sosyal mahluklar olduğunu görmeyiz.
Üstelik o güçlü zannettiğimiz aslan tam bir tembeldir. Bir karınca, bir saniye boş durmayıp çalışırken, koca aslan bütün gün uyumayı tercih eder. Kedi türleri arasında en çok uyuyan aslanlardır.
Üstelik o kocaman cüssesiyle kükremesi 8km. Uzaktan duyulabilen ‘’korkusuz’’ aslanlar küçük bir sinekten kaçmak için kocaman bir ağaca tırmanmayı göze alabiliyor.
Olayların seyri de böyle. Sadece bakmayıp görmeye başladığımızda bir karıncanın aslandan daha güçlü olduğunu, bir erin bazen kendi kumandanından daha cesur olduğunu fark ederiz.
Sessiz sakin kendi haline yaşayan bir insanın, yeri geldiğinde nasıl öne atıldığını, üstün fedakarlıklar sergilediğine şahit oluruz.
İlahi adaletin tecellisi her varlıkta, her insana da farklı bir seviye de gelişiyor. Bakarken görebilmek bu açıdan önem kazanıyor.
YORUM EKLE