Bana Bir Harf Öğretenin…

24 Kasım öğretmenler günü… Genel de böylesi önemli günler ile ilgili bir şeyler karalamaya çalışıyor, düşüncelerimi dile getiriyorum.
Geçen seneki yazımda “ günlerin bu şekilde yok anneler günü, yok babalar günü, yok öğretmenler günü diye ayrıştırmanın pek de doğru olmadığını” belirtmiştim. Çünkü bizim kültürümüzde sevdiğimiz, saydığımız insanları sadece belirli günlerde değil her zaman hatırlamak vardır.Bizler  “hiç bilenle bilmeyen bir olur mu” kıstasını önemseyen, “bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” kriterlerini uygulayan bir topluluğuz. Bu durumda, böyle günlere pekte ihtiyaç olmasa gerek; ama biz millet olarak bu distürü kayıp ettiğimiz için, hiç olmazsa, bu günlerde hatırlamanın  faydadan hali olmayacağını düşünüyoruz.
Elbette bu günlerde olsun öğretmenlerimizi hatırlamak, ellerini öpmek, hediyeleşmek güzel şeylerdir; fakat, böylesi önem atfettiğimiz bir güne, öğretmene hediye verme günü diye algılayarak, öğrencilerin hediye verme yarışına girme görüntü vermesi, pekte hoş olmuyor gibi geliyor bana…
Burada öğrencilerin öğretmene sevgisini beyan etmesi, öğretmenin de, daha iyiye, daha güzele nasıl ulaşırım diye bir muhasebe yapıp arayış içinde olması, hiç şüphesiz, bu günlere daha fazla değer ve anlam kazandıracaktır.
Öncelikle, öğretmenin öğrencisinin gönlüne girmesi gerekir.Gönlüne girmediğiniz öğrencinin kafasına girmeniz mümkün değildir.
 İyi bir öğretmenin mesleğini sevmesi lazım.Kendine mesleğine adayamayan öğretmen başarılı olamaz.Öğretmen öğrencisi sever. Jim roy “sevmediğim öğrencim olmamıştır” der
Öğretmen, bilginin yanı sıra edep, ahlak ve insani değerleri de öğretmesi gerekir.
Öğrencileri geleceğe hazırlayıp, onların okuldan sonraki hayatlarında başarılı olması için gerekli eğitim vermesi lazım; hata sınıfındaki öğrencilerin her birinin geleceğin Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Bakanı, Valisi gibi önemli görevleri üstlenebilecek kişiler olabileceğini düşünmelidir ve bu bilinçle sınıfa girip ders anlatmalıdır.
Hülasa, çocuklara emek vermez isek onların iyi ahlaklı ve başarılı insanlar olmasını beklemeyelim.
Bu gün şikayet ettiğimiz bir çok olumsuzluktan kurtulmak istiyorsak bu bilinçte olmamız gerekiyor vesselam…
Bu duygularla değerli öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarım.
YORUM EKLE

banner128