Barbarlık Müzesi

Birçok kişisel dertleri yaşarken, medyadan canımızı burnumuza getiren haberlerle iyice tadımız kaçarken; sizlerle olumlu yaklaşım, hoşgörü, huzur, barış, sevgi, sağlık üzerine paylaşımlar yapmaya özen göstererek, hep birlikte olumlu enerjileri genişletmeyi hedeflemekteyim. Hayatta her ne mevcutsa, hep zıttıyla birlikte var ve dengeyi sağlayabilmek kıymetli.

Çocuklarını geleceğin başarılı bireyleri haline getirmek gibi günlük olaylar içinde, kültür turları ile hem kendileri hem de çocuklarının dünya görüşlerini zenginleştirmek adına tarihi mekanları gezmek için olanak oluşturan aileler de var… Her şey seçimlerimizle ilgili, her şeyi birden yapabilmek mümkün değil… Yıllık planlamayla yapılabilecekleri seçerken tatilde memleketine veya deniz kenarına gitmeyi yeğleyenler çoğunlukta… Yılda bir kez hiç gitmediğiniz, hiç denemediğiniz, hayalini dahi kurmaktan çekindiğiniz nereler var?

Zihnimiz alışık olduğumuz alanda kendini güvende hisseder, aksi bir durumda kendini savunmasız hisseder ancak alışagelmediği hallerde çalıştırıldığında bakış açısıyla birlikte gelişim gösterir.

Yaşadığımız alanlarda, daha iyi koşullar peşinde olmamız doğaldır. Evimizi veya eşyalarımızı yenilemek, lüks bir tatil beldesine gitmeyi yeğlemek hepsi insanidir.

Madalyonun diğer yüzü, eski yerleşim yerleri modernleşirken, adeta kibrit kutularını üst üste yığmışçasına binalara sıkışıp, marka arabalarla güya güvenli ve konforlu yaşamak için krediler çekip güç bela, saçları beyazlayıp, kelleşerek yıllarını ziyan edenler var.

Bir de onca didinmenin sonunda, doğal afet gibi bir olayda veya savaşta, yılların emeğini, birikimini, ailelerini yitirenler var.

Hayatımızın değerini gerçekten öğrenmek üzere; farklı hayatlar yaşamış insanlarla tanışarak, o toprakların tarihi geçmişi hakkında araştırma yaparak yola çıkmakta saklı olabilir mi?

Örneğin Kıbrıs deyince, çocukluğumda rahmetli Bülent Ecevit zamanında, askerlerimizin çıkartma yaptığını hayal meyal hatırlıyorken; çevremde tatile gidenlerle, adeta kumar ve güneşlenip denize girilesi bir ülke izlenimim oluşmuştu…

Üç gün de olsa dinlenebilme ve yeni bir yer keşfedebilme ihtiyacıyla yola koyuldum. Elli beş yaşıma dek vatanımı gezmeyi bitirmeden yurt dışına çıkmayacağım ısrarımı sonunda bırakışımdan memnunum. İlkokul öncesi caddeden geçerken; önce sola sonra sağa sonra tekrar sola bakmakla geçen elli beş yılın ardından… Önce sağa sonra sola sonra tekrar sağa bakmayı öğrenebilmek, trafikteki ters akışta karşıdan gelen araçların üstümüze çıkacakmış hissi ve yeni sisteme alışmaya çalışırken, beynimin zorlanışı… Ardından katıldığım turda, şehrin ortasından geçen sınır ve kurşun delikleri içinde terk edilmek zorunda kalınmış ikamet yerleri… Bomboş kalmış binalar…

Tamamını gezemeden dönmüş olsam da, diğer tarafta kalan Hala Sultan’ ı görememiş olsam da, yarım asırdır hala neyi paylaşamıyorlar anlayamasam da, orada yaşamayı seçen vatandaşlarımıza, Kırgızistan’dan, hatta Pakistan’dan çalışmaya gelenlere hayret etsem de, şimdiye dek yaşadığım güvenli alanıma, vatanıma dönüşümde toprağı öpmediysem de, vatanıma aşığım… Evet ülkemizde de bilmediğimiz, görmediğimiz, medyadan yansıtıldığı kadarıyla algıladığımızı sandığımız acı olaylar olsa da, ülkemizde yaşıyor olmaktan onur duyuyorum.

Farklı hedeflerle, koşulları gereği ülke dışını seçmek durumunda kalanların, yeni bir yaşam tarzına uyum sağlamalarının, göründüğü kadar kolay olmadığına inanıyorum. Hangi sebeplerle olursa olsun; kendi vatanı dışında var olma çabasındaki tüm insanlara saygı duyuyorum.

Lütfen barışı, huzuru, hoşgörüyü, sevgiyi sürdürebilmek ve çoğaltabilmek üzere zihnimizi ve ruhumuzu yeniden yapılandıralım. Lütfen insanlığı, doğayı, gelecek tüm nesilleri düşünerek koruyalım. Ön yargılarla düşmanlıkları kendi zihnimizden başlayarak temizleyelim.

Barbarlık müzeleri yerine, dünyamızı; lunaparklar, yeşil alanlar, tiyatrolar, kültür merkezleri, müzik, bale, dans gösteri merkezleri, spor kompleksleri ile dolduralım. Dünyada insanlık oluştuğundan bu yana; nice paylaşılamayanlar nice acılar yaşandı ve yaşanıyorsa, artık hepsi geride kalsın. Hepsinden aldığımız derslerle; paylaşımlarımız saygı, sevgi, hoşgörü, barış, bolluk bereket, huzur, sağlık üzerine olsun.

YORUM EKLE

banner133

banner129