Huri Yüksekkaya - Ersin Aydal - Ayşe Özbay: Bayramların Eski Havası Yok

 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramının 93.yıldönümü çeşitli tartışmaların ışığında kutlandı. Bolu Olay gazetesi olarak halkımızdan eski 23 Nisan bayramlarıyla günümüz bayramlarını karşılaştırmalarını istedik.

 

Haber; Duygu Kaya

Bazı kesimlere göre son yıllarda ulusal bayramlar eski yıllardaki gibi geçmiyor. Ulusal egemenliğimizi kazandığımız ve çocuklarımıza armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı’nın 93.yıldönümünde Bolu halkına geçmişteki bayramların coşkusunu sorduk.

 

“Eskiye özlem duyuyoruz”

 

 Huri Yüksekkaya\Emekli Esnaf, Şükran Gürbüz\Emekli Öğretmen

 Önceki bayramlarla şimdiki bayramlar arasında dağlar kadar fark var. Şu anda bayram havası yok. Bayramlar sürekli bir şekilde yok olmaya doğru gidiyor. Eskiye özlem duyuyoruz. Kültürümüzün devamını geri kazanmak istiyoruz. Atatürk inkılâplarının devamını istiyoruz. Biz onun çocuklarıyız ama ona tapmıyoruz biz onun düşüncelerini benimsiyoruz, biz onun yaptığı inkılâpların yaşatılmasını istiyoruz. Bu cumhuriyet kurulurken Türkü, Kürdü, Laz’ı hepsi aynı cephede savaştı. Şimdi bu bölünme nereden çıktı. Bu amaçla Atatürk’ü Cumhuriyeti kaldırmaya çalışıyorlar. Bayramlarımızı, törenlerimizi daraltıyorlar. Fakat biz Türk olmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bayramlarımızı aynı coşkuyla kutlamaya devam edeceğiz. Neden 23 Nisan bayramının özelliğini açıklayan bir konuşma yapılmıyor. Bayramlarımızı neden kısıtlamaya çalışıyorlar. Ulusal bayramlarımızın önemi neden vurgulanmıyor. Başbakan Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı ise bunlara bir açıklama getirmeli.

  

“İnsanların bayramlara karşı ilgisi azaldı”

 

Ersin Aydal \Öğretmen

Eski bayramların tadı yok şimdilerde fakat bunu geçmiş 1-2 seneye bağlayamayız. Biraz daha insanımızın bayramlara karşı ilgisi azaldı diyebiliriz. Bugün mesela staddaki gösterilerde çok az kişi vardı. Halkın katılımı yüksek olursa bayramların tadı eskisi gibi olur. Mesela High-Way’da 23 Nisan programı yapılıyor. Orası çok uzak merkeze dolayısıyla insanlar gidemiyor. O kutlamaların merkezde yapılması gerekir. Bayramlarımız biraz daha şenlik havasında geçmelidir. Kutlamaların yeri değiştirilebilir merkeze çekilebilir, meydanlarda yapılabilir.

 

“Eski bayramlar güzeldi”

 

Ayşe  Özbay\Emekli Bankacı

Eski bayramlar güzeldi. O zaman herkes Türk olduğunu bilerek, Atatürk’ü anmanın sevincini yaşayarak bayramlara katılıyorlardı. Bizler sağ olduğumuz müddetçe bayramlarımızı yaşatacağız. Başbakanın sesi kısılmış bayram resepsiyonuna katılamamış bence bunlar formalitedir. Başbakan neden katılmıyor bayram törenlerine. Bizler cumhuriyet kadınları olarak Cumhuriyetin yolunda ilerleyip bayramlarımızın eski havasını neşesini getirmek için elimizden geleni yapacağız. Bunlar ülkemizin değerleridir.

banner128

banner124