Belediye Çalışmaya Başladı

Türkiye’de seçimler her zaman heyecanlı geçer. Seçime katılım oranlarına baktığımız zaman bunu kolayca görebiliriz. Avrupa ülkelerinde bu kadar yüksek katılım olmuyor. Bunun faydaları olduğu gibi bazı zararları da var. Mesela seçmen kutuplaşıyor, sosyal barışı tehdit ediyor. Neyse konumuz bu değil.

Seçimler yapılalı 3 ay oldu belediyede yeni yeni kıpırdanmalar başladı. Üç aydır ziyaretler, atamalar, hesap kitap kontrolü henüz yeni bitirildi. İstanbul’u düşünürsek, üç ayda iki seçim yapıldı, bu üç ay İstanbul için kayıp zaman.

Belediye kaldırım ve yol tamiratlarının yapımına hız verdi. Ancak vatandaş olarak bazı şikayetlerimiz var.

 Bunlar;

Bu çalışmalar plansız yapılıyor gibi. Belli bir sıra belli bir bölge seçilmediği izlenimi veriyor. Sabah kalkıp bir bakıyoruz sokağımıza bir kanyon malzeme boşaltılmış. Yol ya kapatılmış ya da daraltılmış.

Zaman zaman çalışan işçiler yolu tamamen kapatabiliyorlar. Ancak bunu yapmadan önce sokağın giriş ve çıkışlarına uyarı levhaları konulmalı. Bir sokağı kapatacaksak alternatif yolları da yönlendirme işaretleriyle tarif etmeli. Araçlar çalışma olan bir sokağa giriyor, tam çalışma noktasına geliyor geçiş yok deniyor. Sokaklar kapatılırken hem alternatif yollar gösterilmeli, hem de uygun yerlerden kapatılmalı.

Bir başka sıkıntı, bu işleri yüklenen taşeron firmalar kilit parke taşı döşedikleri yollarda serdikleri malzemeyi sıkıştırmadıkları için zamanla çukur ve tümsekler olutsu. Sağlık Mahallesi Çimen sokak bunlardan biri.  Yolların ihalelerine girecek firmaların yeterli ekipmanlarının olup olmadığı ve bunları kullanmaları denetlenmeli.

Bir başkası, geçtiğimiz aylarda aşırı yağan yağmurlar özellikle köylere giden bağlantı yollarını tahrip etti. Belediye sınırları içindeki kısımları da dahil kapsamlı bir çalışma yapılmadı. Özellikle daha önceki dönemde yapılan yol genişletme çalışmalarından sonra yolların iki yanında olması gereken yağmur suyu tahliye hendekleri açılmadı. Yağmur da aşırı yağınca asfalt zemini tahrip etti.

Hendekler hala açılmadı, sonbahar geliyor yağmurlar başlayacak yine yollar tehdit altında. Halbuki yapılacak iş uzun sürmeyecek bir çalışma. Yolun iki yanına hendekler açılıverecek. Eskiden köy hizmetleri bu işleri düzenli olarak yapardı. Çömlekçiler caddesinde bu durum açıkça görülebilir.

Bu ve bunun gibi cadde ve sokaklardaki yağmur suyu tahliye kanalları açılması, açılanların temizliği acil yapılması gereken işlerden.

Şehir içi yolları yine kazılmaya başlandı. Doğal gaz mıdır yoksa başka bir altyapı çalışması mıdır bilmiyorum ama henüz kullanım ömrünü doldurmamış kaplamaları delik deşik ediyoruz. Bunun bir planı programı yapılmalı. Her önüne gelen istediği yeri kazmamalı. Hele hele yeni asfaltlanmış yada parke döşenmiş yolları kazmamalı. Biz o kadar zengin değiliz diyeceğim ama zengin ülkelerde bu şekilde değil. Sadece planlama işi, zor değil biraz çaba gerekli.

Bizim görebildiğimiz aksaklıklar şimdilik böyle. Gereğini hem belediye hem de Köy hizmetlerine bırakıyoruz.

YORUM EKLE