Belediyeye Not Verelim mi?

Elbette ki henüz iki ayını doldurmamış belediyeye not verilmez. Ancak eleştiriler kişisel sohbetlerde ve sosyal medyada başladı.

15 yıllık AKP döneminde iyi şeylerin yanında kötü şeyler de yapıldı. 18 madde uygulamaları, şahsi husumetler, haksız ödemeler, yolların satılması vs. sıralamak mümkün.

Geçtiğimiz hafta arşiv yangının araştırılacağı basına yansıdı. Karadere sularını Bolu’ya getirecek tünelde göçmelerin olduğu yine basında ye aldı. Kişisel sohbetlerde söylentiler çok. Hangisi doğru hangisi yanlış bilen yok. Dahası kim açıklamış ne zaman açıklamış bilen yok.

Vatandaş şunu da merak ediyor, belediyenin ne kadar borcu var? Yolsuzluk yapıldığı, haksız ödeme yapıldığı doğru mu? Bu soruların cevabını ilk elden öğrenmek istiyor.

Son alınan işçiler işten çıkarıldı, belediye önünde eylem yapılıyor, kim haklı kim haksız birbirine karışmış. Eğer bunlar haklı gerekçelerle işten çıkarılmışsa gerekçeleri basın açıklamasıyla duyurulmalı.

Kültür Mahallesindeki yol satışı sonrası arsa sahibi inşaatına başladı. Her şey yasalara uygun yada uydurulmuş olsa da vicdana uymuyor. Geçen hafta mahalle muhtarı ve bir grup  mahalleli inşaatın durdurulması için başkan ve yardımcılarıyla görüştüler. Belediye şu anda sadece pürüzlü işlerle uğraşıyor, çoğu da gereksiz işler.

Örnek mi; bir kadın başkanlık katında iki çocuğuyla gelmiş, biri çocuk arabasında, 170 tl elektrik faturası gelmiş onun ödenmesini istiyor. Hangi kalemden nasıl ödenecek? Sekreterler uğraşıyor. Araştırdılar, kadın odun kömür olmadığı için mühürlü saati açmış elektrik kullanmış, görevliler de haliyle ceza yazmış, belediyenin böyle bir ödeme yapacak ödeneği olmadığı gibi yasal dayanağı da yok.

Bir de şu ziyaretler, görevliler de başkan ve yardımcıları da artık bıkmış. Ziyaret sırası bekleyen orta yaşlı bir adam, yüksek sesle konuşuyor, Adıyaman’dan geldim saatlerdir bekliyorum başkanla görüşemedim diyor. Seçim biteli bir buçuk ayı geçti sekreterler halen daha günlük 1000 kişiye yakın ziyaretçi geldiğini söylüyorlar.

Bunun sonu gelmez, ziyaretler bir düzene sokulmalı, haftanın bir günü belirlenmeli onun dışında belediye asli görevlerine dönmeli.

Henüz erken ama bir başka aksaklık da belediyenin basınla irtibatı ve bilgilendirmesi. Belediyenin her açıklaması yetkili kişilerce yapılmalı. Belirli periyotlarda basın toplantısıyla bilgi paylaşmalı. Tabi bunun için profesyonel ekip lazım. Merak ettiklerimiz, belediyenin borcu ne kadar, suiistimaller yapılmışsa bunlar neler, karadere suları projelerindeki durum nedir, kiralık araçlar, haksız ödemeler, vs. bütün bunlar zamanında ve ilk elden açıklanmalı. Aksi halde fatura kendilerine kesilir. Şimdiden belediye çalışmıyor dedikoduları fısıldanıyor.

Görebildiğimiz aksaklıklar şimdilik bunlar, biz ayna tutmaya devam edeceğiz.

19 Mayıs’ın 100. Yılı kutlu olsun. Nice yüzyıllara.

YORUM EKLE