Ben Neden Teröristlerle Beraberim?

Fetö hayır diyor, pkk hayır diyor, deaş hayır diyor, bütün terör örgütleri hayır diyor…
Eeee sen de hayır dersen onları desteklemiş olursun.
Peki bu iş bu kadar basit mi?
Bir kere yapılan anayasanın 18 maddesinde yapılan değişiklik. Bu değişiklik olsun mu olmasın mı? Soru bu. Bunun terör örgütleriyle bağlantısı ne? Terör örgütlerine af mı geliyor ki ben bu örgütlerin yanında gösteriliyorum? Hem bu örgütlerin hayır dediğini ya da diyeceğini nereden çıkarıyorsunuz? Bunlar illegal örgütlerse kim görüşmüş, kimin adına görüşmüş?
Özet olarak benim hayır gerekçem şu.
Devletin yetkileri tek elde toplanıyor, devlet başkanına yürütme yetkisinin neredeyse hepsi veriliyor.
Şu andaki haliyle bile demokratik olmayan YÖK, HSK, AYM, üyelerinin en az yarısını seçme hakkı devlet başkanına veriliyor. Bu seçtiği üyeler olası bir suç işlemesi durumunda devlet başkanını tarafsız bir şekilde yargılayabilir mi?
Yine herkesin görmediği bir ayrıntı, eğer başkanın ikinci döneminde meclisi yenileme kararı alınırsa başkan tekrar aday olabilir. Diyelim ki 9. Yılında böyle bir karar alındı başkan tekrar aday oldu ve seçildi. Fiilen 14 yıl görev yapmış olacak. Bu biliniyor muydu yoksa görev uzatmak  için açık kapı mı bırakıldı?
Benim kafamdaki başkanlık sistemi şöyle, başkan da yargılanabilsin, kararları denetlenebilsin, partisiyle organik bağı olmasın, sınırsız yetkiye sahip olmasın. İnceleyin ABD başkanlık sistemini bizim yapımıza uymayan taraflarını düzenleyip getirin. Sadece bu da değil, özellikle mahkemeler nasıl kuruluyor, hakimler savcılar nasıl atanıyor bunlar da düzenlenmeli. Mademki demokratik bir anayasa yapılacak.
Benim gerekçelerim bunlar.
Evetçilerin gerekçelerinin bazıları da şöyle.
Terör bitecekmiş. O zaman ben de sorarım şimdi niye bitmiyor? Bu konuda muhalefetin de tam desteği varken, istediğiniz kanunu çıkarabiliyorken.
Türkiye şahlanırmış. Nasıl olacak? Pek açıklama yok.
İki başlılık varmış, Başbakanla Cumhurbaşkanı çatışıyormuş. Bu gerekçe en azından AKP hükümetleri döneminde geçerli değil. Başbakanı bile değiştiren bir Cumhurbaşkanı varken bunun daha ilerisi ne olabilir.
Aslında yapılan tek kelimeyle şu. Fiili başkanlık sisteminin yetkileri artırılarak anayasal hale getirilmesidir. Yoksa 16 Nisanda evet çıkarsa ne bir günde terör biter, ne Türkiye şahlanır, ne de ekonomi rayına girer. Bunu da işin bilincinde olan evet taraftarları da hayır taraftarları da biliyor.
Tekrar söylüyorum, özellikle siyasiler, toplumu germeyelim, kutuplaştırmayalım, huzur içinde yaşayabileceğimiz bir ülke olması için çalışalım.
Ne hayırcılar terörün yanında, ne evetciler ülkenin bölünmesinden yana.
Artık propagandalarımızı gözden geçirme zamanı geldi.
YORUM EKLE