BESLENME ÇANTASI

Gelecekteki toplumumuzun temelini oluşturan çocuklarımız 9 Eylül Pazartesi günü ders başı yapacak. Günün önemli bir bölümünü okullarda geçirecek olan çocuklarımızın bu süreçteki beslenmesi sağlıklı bir toplum oluşturabilmek için büyük önem arz ediyor. Öyle ki Harvard büyüme çalışmasının sonuçlarını incelediğimizde ergenlik çağında obez olan erkek çocukların diğer çocuklara göre kardiyovasküler hastalıklardan dolayı 2 kat daha fazla oranda öldüğünü ve kız çocukların daha fazla oranda meme kanserine yakalandığını görüyoruz. Bu yaşlardaki obezitenin en büyük sebebi kantinlerde/marketlerde satılan besin değeri düşük ve yüksek kalori içeren paketli ürünler olduğundan çocuklarımızı bu tip ürünlerden uzak tutmamız onların şu anki ve gelecekteki sağlığını korumamız açısından çok önemlidir. Çocuklarımızı kantinde satılan ürünlerden uzak tutmanın yolu ise onlara beslenme çantası hazırlamaktan geçiyor. 
Hazırlayacağımız beslenme çantasında;
•    Haşlanmış yumurta, haşlanmış et veya tavuk, peynir, köfte, yoğurt gibi besinlerden bir veya ikisi, 
•    Mevsimine uygun 1’er porsiyon meyve ve sebze,
•    Bir ya da iki dilim tam buğday ekmeği,
•    Fındık, ceviz gibi kuruyemişler,
•    İçecek olarak ise süt veya ayran bulundurmak çocuklarımızın okulda geçireceği süre zarfında sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlayacaktır.  Ayrıca beslenme çantası hazırlık aşamasına çocuklarımızı da dahil etmek onlarda aidiyet duygusu oluşturur. Bu duygu da onların beslenme çantalarındaki besinleri tüketim oranının artmasına yarar sağlayacaktır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ilhan
ilhan - 10 ay Önce

Evde hazırlanan beslenme çantasını hiç bir şey tutmaz. gayet güzel bir konuya değinmişsiniz. ancak insanların kendileri bile şuan kahvaltı yapmadan işlerine çıkmaktadırlar. bunun çözümü şu şekilde olabilir. Bu şekilde hazırlanmış bir paketi kantin sattığında velilerde çocuklarına kantinden bu besinlerini almaları için yönlendirmesi gerekmektedir. mesela kantinde bütün yada yarım elma satılabilir. yoğurt, ev ayranı, süt, haşlanmış yumurta, dilim ekmek v.b. çocuğu obezite yapmayacak şeyler satılabilir. bununla ilgili bir düzenleme getirilebilir. Hocam açıklamalarınız için teşekkürler. başarılar.

Şevki Kaya
Şevki Kaya - 10 ay Önce

Çok doğru söylüyorsun hocam günümüzde çocukların şekerli yiyeceklere kolalı içeceklere çok düşkünlükleri var