BİLGİSAYAR DÜNYASI

 

Ükemizde bürokrasi,gelişmiş ülkelere göre büyük,yaygın ama verimli değildir. Zamanımızda devlet üretimden ,yatırımlardan elini çekmekte ve piyasada hakem rolünü üslenmektedir.Bu yeniden yapılanmada zamanımızın büyük sihirli buluşu eloktronik bilişim ve haberleşmeden yararlanmaktadır.Bu konuda projeler yapılmakta ve kullanımı yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır. Bu yeni kulanım alanına E-devlet projesi denmektedir

Ülkemizde E-Devlet projelerinin etkin şekilde kullanılması ve sürdürülebilir olması vatandaşların ekonomik durumlarının yükselmesine ve bu hizmeti çok geniş olarak istemelerine bağlıdır

Artık yaşamımız değişmek zorundadır. Hayat her yönn dış

Değişik alanlarda ömür boyu sürdürülecek bir eğitim ve öğretim hakim olacaktır. Bu oluşumun dışında kalanlar veya bu yeni yaşam şartlarına kendilerini uyduramayanlar iş de bulamaycaklardır. Bu andan itibaren her işi yaparım deme zamanı kapanmıştır. Eğitim ve öğretim de yeniden yapılanmaktadır.

Dünyada bu bilişim ve haberleşe ağı dediğimiz internet kullanıcı sayısı 2005 yılına bir milyara yakındır. Dünya nüfus0unun %15,2 si internet kullanmakta ülkemizde şu anda internetten yararlanan sayı 10 220 000 kişidir. Bu bizim nüfusumuzun da %13,9 na tekabül etmektedir.internet günlük ihtiyaç haline gelmiştir. Dünyada ulaşamayacağı yer kalmamış ün gibidir.Kablolarla ulaşılamayan bölgelere uydu araılığuıyla ulaşılmaktadır.

Bu gün ABD de 230 Üniversite,Hükümet ve sanayi kuruluşları internet 2 denilen bir olgu etrafında toplanmışlardır. İnternetin bu kadar katlanarak gelşmesş karşısında bu alanın kullanımı ve yaygınlaşmasını yeniden organize eden yöntemler üzerinde durmaktadırlar.

Ülkemizde intenetin gelişimini engelleyen nedenlerden biri çocuklarımızın kullanımını kısıtlamaya kalkışmaktır. Aileler sanki suç işleme çucukların elindeymiş gibi internete giden çocuklarına kızmaktadırlar oysa çocuklarımız gencecik beyineriyle bu gelişime ve teknoljiyi kulanmaya büyüklerin çok ilersinden takip etmektedirler. Elbette bu alandada ahlak dışı ve yasal olmayan yollardan çocuklarımızı kullanarak çıkar sağlayanlar çıkacaktır. Bunlarla baş etmek için yeni kanunlar ve önleyici yöntemler getirilebilir .Ama mesela onları eğitici proğramları da serbest bırakabiliriz. Hatta ücretsiz hala getirebiliriz.Çocuklarımızın kötü emellere alat edilmemesi için aileler de eğitilmelidir.

Yeni filitre sistemlseri getitilmelidir.Çocuklarımızın internetten nasıl faydalı şekilde yararlanacakları öğretilmelidir.

İnternet ortamı ekonomik alanda da bir canlanma getirmaktedir.Artuk üretilen ürünlerin müşterisi tüm Dünya insanları olmaktadır Kalite ve hizmet yönünden en iyiyi yakalayan işletmeler mal ve hizmet üreten kurumlar ayakta kalabilmektedirler . Bu da mal ve hizmet üretmede hızlı bir rekabet ortamı yaratmaktadır. Artık insanlar evlerinden çarşıya ve dükkanlara gitme zahmetine girmeden ellerindeki telefonla mal ve hizmeti çok kısa sürede almaktadırlar.

İnternet bilgisayar ve loptoplardan çıkarak artık el tekefonlarına inmiştir.İnsanlar yaşamın hemem her alanında ve zamanında ellerindeki inretnette gezinmektedirler. Bu da zamanla egoist,kendi içine kapanık insan toplumlarının oluşmasına neden olmaktadır.İnsanlar artık birbirleriyle zor ilişki kurmaktadırlar. Bu da internetin nimeşleri yanında külfetlerinide beraber getidiğinin göstergesidir .İnsan denen varlığın zekası artık çalışmayı tavaş yavaş bırakmaktadır. Kitap okuma azalınca da artık hayal kuramayan her istedeüinü en kısa sürede zahmetsizce elde eden insanlar ortaya çıkacaktır

YORUM EKLE

banner133