BİR BAŞKA CEVİZ : AMERİKAN KARA CEVİZİ


Yürüdüğümüz  caddelerde kimi yol ağaçlarının yaprak,meyva  ve gövdelerine bakar, tanıyarak veya tanıyamadan geçer gideriz.

Son yıllarda  Bolu’da 5-10 ‘lu  sıralar halinde mahalle yol kenarlarına dikilmiş, henüz meyvesi oluşmadığından (10 yaşından sonra meyve verir) cevizden ziyade  yapraklarının görünüşüyle “Kokar ağaca (Ailantus altissima ) ‘ya benzeyen  bir ağaç türü var ki adı;  Amerikan Kara Cevizi  (Juglans nigra .L).

Anayurdu K.Amerika’da  ABD ve Kanada olan bu ceviz, kerestelik odunuyla  ön plana çıkıyor. Meyvesinin  ise; Anadolu cevizi (Juglans regia.L)  yanında hiç mi hiç lezzet  değeri yok..!  Kısacası meyvesi de var ama taşlanası değil..!

Türkiye’ye çok önceleri İstanbul Gülhane Parkına getirilmiş bir örneği dışında pek bilinmeyen bir ceviz türü. Bolu’ya getirilişi ise,1965 ‘li yıllarda D-100 Karayolunun Sağlık Mahallesi  YSE kavşağında bitişik Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü bahçesinde dikilmiş olmasından. Ankara’dan gelen park ve bahçeler uzmanı tarafından planı hazırlananarak getirtilmiş 7-8 adet dikilmiş ve şimdiki yaşları yaklaşık 50 yaşlarında olan kara ceviz fidanları.

1980’li yıllardan sonrada meyveleri görülmeye başlamış, şimdilere kadar  don, kuraklık,rüzgar kırığı,böcek rahatsızlığı gibi dış tesirlerden etkilenmemiş,sonbaharda bizim yerli cevizimize göre daha farklı estetik görünüşle sararan bir peyzaj köşesi yaratmıştır.

2000’li yıllarda Bolu Orman fidanlığı ve Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü  Mühendislerince    bir  tohum kaynağı olarak yararlanılmıştır.

Kara ceviz hem cinsi, Anadolu cevizine nazaran soğuğa daha dayanıklı oluşuyla da  kerestelik odun amaçları için  uzun süreli ağaçlamalarda düşünülmesi gereken bir türdür.

Meyvesinin Amerika’da dondurma imalatında ve boyacılıkta kullanılmasının  yanısıra  pek çok tıbbi ilaçlarda kullanıldığına ilişkin araştırma sonuçları vardır.

Ceviz yaprakları havaya fitonsidin adlı maddeyi bırakır (Ceviz çevresinde mikroplar, böcekler ve hatta sivrisinekler  barınamaz.).

Olumsuz  yönü; komşu bitkilere saldığı kimyasal maddelerle zararlı etki yapan  ceviz ağacının(alletropik etki),yakınındaki elma ağaçlarının gelişememesi, ceviz yapraklarındaki kimyasal bir maddenin (juglan) yağmur  suları ile elma ağacının köklerine geçip öldürmesindendir (N.Çelik.2012.,A.Kadıoğlu.1999).

YORUM EKLE

banner133