BIR BOLU KESITI ALALALIM 

Hepimizin bildiği gibi 31 Mart 2019 seçimleri yapıldığından beri yaklaşık 1.5 seneden fazla geçti. Bu yazımda her yönüyle Bolu’ya bir inceleme yapmaya çalışacağım. Son günlerin önemli konusu olan Şehir Suyu ile başlayacağım.

 Yıllar önce her ne kadar Bolu halkı içme suyunu şehrin çeşitli yerlerinde bulunan çeşmelerden temin etmekte iken kullanma suyunu da kazdıkları kuyu ya da Bizans ve Osmanlıdan kalan maslaklardan kullandıklarını biliyoruz. Daha sonraları ise Bolumuzun meşhur Kökez suyunun evdeki musluklardan akıtıldığı da bir gerçektir. Şehir nüfusunun artması ile 70 yılların sonunda BOLU BELEDİYESİ şehrimizin doğusundaki Geçıtvıran köyü yakınlarındaki Çokpınar kaynağının suyu şehir şebekesine verilmiştir. Bu Çokpınar kaynağının suyu daha sonra sertlik olarak çok yüksek olması nedeniyle yine su arayışına geçilmiştir bu su yetmediği için kuyu suyu ile takviye edilmiş yine Sarıcalar köyü üzerindeki eski depoya da yine oralardaki bir kaynak suyu ilave edilmiştir. Kuyu suyunun çok rantabıl bir su olmaması ile BOLU yine su aramaya çıkmış ve Gölköy barajı suyunun şehrin su ihtiyacının karşılaması için gerekli çalışmalar yapılarak Gölköy baraj suyu şehir şebekesine bağlanmıştır. Bu arada çeşitli sorunlar olduğu görülmüş ve ilkönce ABANT suyu ayağı içerisinde atıklar bulunduğu için göle akması engellenme çalışması yapılmıştır. ATIK SULAR AYRI BIR KANALIZASYON HATTINA ALINMIŞTIR.(2016-17 ) tahmini tarih. Böylece gölün suyu bir miktar daha temiz hale gelmiştir. ANCAK BELEDIYE BUNUNLADA YETINMEMİŞ Bolu’nun kuzeyindeki devlet arazisine bir temiz su arıtma tesisi yapma çalışmalarına geçmiş ve bu tesisi kısa zamanda tamamlayarak kullanıma açmıştır ve Gölköy’ün suyu buraya pompalanma işlemi başlamıştır. (Bolu kamuoyunu uzun süre meşgul eden patlayan borular durumu işte bu işlem içindir teferruata girmeyeceğim. DAHA sonra ise Karadere suyu üzerinde yoğunlaşılmış ancak maalesef bu suyun İSTANBUL ISKININ REZERV ALANINDA OLDUĞU görülmüştür. Ancak zamanın BOLU BEL. BAŞKANI Alaaddin Yılmaz bu suyun bir kısmını sn Veysel Eroğlu’nu ikna ederek Bolu’ya almayı başarmıştır. Bu konudaki gayretlerini unutmamak gerekir. ŞİMDİ ARTIK BU OLAYIN SONUNA GELİYORUZ sistemin içinde bulunan tünel bitti baraj da bittiğinde Bolu suyuna kavuşacaktır. Burada sevindiğimiz iktidar ve yerel yönetimin birbirini destekleyen çalışmalarıdır. İnşallah BOLU gibi bir su memleketi layığına kavuşacaktır. EMEĞİ GEÇENLERE BU SATIRLARDA TEK TEK TEŞEKKÜR EDERİM sonsuz saygı ve sevgilerim onlarla olacaktır.

BU ÇOK ÖNEMLİ KONUDAN SONRA BOLU’NUN DEPREMSELLLIĞİNİ VE İMAR ŞARTLARINI ELE ALACAĞIM YAZIM BİR SONRA OLACAKTIR.

 Sadece başlangıç için Bolu’nun Türkiye’deki fay üzerinde olan bazı şehirlerin başında olduğunu basen ova olduğunu ve alüvyon zemin olduğunu belirteceğim. Şimdilik bu yazıma son verirken tüm Bolululara hayırlı günler covid ­-19 un uğramadığı günler yaşamasını dilerim.

YORUM EKLE

banner128