Bolu Antika Ve Sanat Pazarı

Oldum alası antika’ ya hep ilgi duymuşumdur. Bir program nedeniyle gittiğim Mengen Gökçesu beldesindeki küçük dükkânın önündeki sergide bulunanantika parçalar oldukça ilgimi çekmişti.  Geçmiş yıllarda birazantika ile ilgilenen dükkân komşum Şerafettin Şenyüz’den aldığım eski paralar, masamın üzerinde hep ilgi odağı olmuştur.

Bir ara, geçmişte moda olan, pul koleksiyonuna merak sardım, başaramadım. Kızım da küçükken renge renkpeçete koleksiyonuyapıyordu ve bunları arkadaşlarına gösterirken ne kadar mutlu olduğunu hatırlıyorum.

Tabii ki bunlar küçük başlangıç; fakat antika pahalı ve epey bütçegerektiriyor. Pahalı da olsa bu furya ya kendini kaptıran birçok kişi ilekarşılaştım. Nerede bir mezat var, nere de bir antika pazarı var zıtben oradayım, diyenleri duydum. Cebindeki para ve bütçesine göre, ucundan, kenarından nebulursam topluyorum diyen insanlar var. Aldıkları eserleri dostlarınagösterirken kası kasım kasılaninsanlara mutlaka şahit olmuşunuzdur.

Hülasa, bu antika işi epey bir bütçe gerekse de farklı bir heyecan, farklı bir tutku… Bu dünyada “neler gelmiş gitmiş” diye insan ister istemez merak ediyor ve ilgi duyuyor. İşte bu antika da insanın bir nebze de olsa merakını gideriyor ve geçmişe karşı da saygıyı artırıyor.

Var olan böyle bir talep için de antikacılar devreye girip, kaderine terk edilmiş, kenar da köşede kalmış bir objeyi, bir el emeğini veya el yazmasını keşif edip, hayata kazandırarak, yeni sahibiyle buluşturmak gibi önemli birmisyonu yerine getiriyorlar. Bunu çok önemli bir uğraş olarak değerlendirmek lazım.

 Bolu’da da, bu çerçevede düşünen bir avuç antika gönüllüsü, Bir antika pazarı açmak için çalışmaya başlamışlar. Sağ olsun Belediye de kendilerine yardımcı olmuş ve Pazar yerindeki kapalı geniş alanı kendilerine tahsis etmiş.

Bu organizasyon, her ayın son Pazar günü sürekli olarak yıl boyuantika ve sanat eserlerini, sanatseverler ile buluşturacak.

Ben bunu Güzel bir gelişme olarak değerlendiriyorum. Yeter ki,Bolu Belediyesi; hatta Valilik işini önemini kavrayıp gerekli desteği versin.Hiç şüphesiz, bu organizasyon, ileriye dönük duyuldukça, Bolu’ya çok farklı ivme ve hareket kazandıracaktır.Çünkü birçok antika alıcı ve satıcı şehrimize gelecek ve netice de her esnaf bu hareketlilikten faydalanacaktır.

Davetli olup haberdar olmadım; ama sonradan haberdar olup, temeli atıldığını öğrendiğimorganik ürün pazarının,Belediyenin önemli bir girişimiolarak görüp takdir ederken, bu antika pazarının da, masrafsız; fakat önemli bir girişim olarak değerlendiriyorum. Bura da, gördüğüm kadarıyla, ilanlarda Belediyenin lagosu bulunmasına rağmen, maalesef, duyuru konusunda biraz zayıf; hatta ilgisiz kaldığını da belirtmek isterim.

Organizasyonun içinde bulunan değeri dostum Selahattin İkizBey’den aldığım bilgiye göre, organizasyon,beklenenin üzerinde ilgi görmüş. Farklı illerden birçok antika ve el sanatçısınınyer istek telefonları hiç susmamış.

 Ve yine Selahattin Bey’den öğrendiğime göre, antika pazarının kendi için de bazı kuralları varmış. Pazar, sabah erkenden; hatta geceden açılırve önce kendi aralarında alış veriş yaparlarmış ve yine dışardan gelen antika sever,kendilerince değerli buldukları objeleri davetliler gelmeden önce alırlarmış. Alım ve satımı yasak olan bir obje asla bulunmazmış…

Bura da, sadece antika eser değil, evin de hobi olarak üretilen birçok ilginç ve cazip elişi ürünler de satışa sunulup alıcı ile buluşturuyor. Bir yer de emekte değerlendirilmiş oluyor.

Bu gün yüklüce para ödeyip aldığımız evimize ve yine büyük paralar ödeyerek mobilya vs. alıyoruz. Bunun yanında alacağımız bir antika veherhan ki bir sanatçının elinden çıkmış hat levhaları, tarihi resimler,manzaralar hem sanatçıyı teşvik hem de evimize farklı bir değer katacaktır. Onun için, az da olsa, bu iş için de bir bütçe ayırmanızın gerekliliğine işaret etmek isterim.

Bir Beyefendi, Münevver olarak gördüğüm MerhumM. Şevket Eygi’nin dediği gibi, sanatsız, zevksiz, estetiksiz, dekor onsuz bir toplum olmayalım.

İşte böylesi önemli bir organizasyon şehrimize kadar geldiğine göre, ilgi gösterip, bütçemizin el verdiği kadar alacağımız bir antika veya elsanatı evlerimize farklı bir renk katacaktır.

Her ayın son pazarında, Bolu pazaryerindeki kapalı olan da sergilenecek eserleri görelim, alamasak ta, geçmişe doğru yelken açıp o heyecanı yaşayalım.

Kalın sağlıcakla…

Celal Güler Hocam

Gün geçmiyor ki bir dost vefat haberi ile sarsılmayayım. Yazımın sonuna geldiğim de özverili, hesapsız bir dost, cefakâr,  imanı Salih sahibi olduğuna şahit olduğum Celal Hocamızın vefat haberi ile sarsıldım. Rabbim sonsuz rahmetiyle karşılayanlardan olmuştur inşallah…Kederli ailesine, sevenlerine sabr-ı cemil niyaz ederim.

YORUM EKLE

banner128