BOLU BELEDİYESİ KENT MÜZESİ


1921 yılından günümüze Bolu’da Basın hayatı temalı Belediyemiz Kent Müzesi tarafından Basılı Yayınlar Sergisi Belediye B aşkanımız Sn.Alaaddin Yılmaz’ın konuşması ile açıldı.

Belediye dendiğinde şehrin imarı, yerleşim düzeni, kaldırımı, yolu, parkı bahçesi, gölü göleti, havası, suyu akla gelir. Bunların yanında büyük küçük tarihi eserleri ve bu eserlerin koruma amaçlı müzeleri en büyük zenginliğidir.

Müzeler tarihi eserlerin saklama kapları gibidir. Bu anlamda belediyemiz Bolu’ya ait tarih kokan, eskiye ait nerede ne varsa, atarak, müze oluşturmuştur. Tabiatın Kalbi adıyla doğal güzelliğin yanına basın hayatına ait basılı eserlerden dergi, kitap ve gazeteleri de koymuştur.

Müzeler geçmişi geleceğe bağlayan köprüler gibidirler. Yaşanan zaman dilimi içinde örf, adet, sanat dallarına ait eserleriyle geleceği aydınlatan tarih kitapları gibidir. Onları okudukça ecdadın yol haritasına ait şifreleri çözmek kolaylaşır. İşte o zaman hiçbir şeyin ilk günkü gibi kalmadığı görülür. İnsanları yeni hayallerle yeni buluşlara zorlar. Taş devrinden bu günlere gelinir. Günümüz teknolojisi de yeterli olmaz, sanal aleme geçiş çok hızla başlar. Yapay akıllar robotlarla yaşam koşulları her an değişerek insanları yeni buluşlara zorlanır. İnsan var oluşlarından itibaren mevcutlarla yetinmeyip yeni buluşların peşinden koşmaya devam edecektir. Çünkü insan aklı yeni buluşlara odaklanmıştır. Müzelerimiz bu düşüncelerin tetikleyici gücüdür. Onun için hayata müzelerin penceresinden bakarak Neydim ne oldum sorusunun? Cevabını duruş noktasını iyi tespit edip görmek istediğimiz perspektifi okuyacağımız yeri görmek için bakmalıyız…

YORUM EKLE

banner128