“Bolu Belediyesi Kültür ve Sanat Sarayı”

              Bolu da pek  çok insanın belleğinde önemli bir yeri olan , geçmişte  konser, tiyatro gibi  etkinliklere de  ev sahipliği yapan Saray sineması yıkıldı. 
            Kırmızı  koltukları ,üst kat balkona çıkan zarif mermer merdivenleri ile yapıldığı  zamanlarda Bolu ‘daki   en iyi ,en yeni  sinema salonu olduğu için  “Saray” adı verilen , daha sonraları  balkon kısmı kapatılıp   iki cep sineması ilave  edilerek  Kardelen sinemaları   altında bir müddet  faaliyet gösteren bina , son yıllarda boş ve atıl durumdaydı.   Basına yansıyan haberlerden  yıkılan binanın yerine çağdaş yeni bir sinema salonu yapılmasının  planlandığını öğreniyoruz.
             Günümüzün   gelişen  sinema  endüstrisinde , her yıl, pek çok film üretilip gösterime giriyor. Eskiden bir, iki yıl sonra ülkemize gelen yabancı filmler, şimdilerde yabancı ülkelerle  aynı anda vizyonda yer buluyor. Yerli ve yabancı filmlerin gösterimi için işletmeciler ,artık  büyük sinema salonlarına ihtiyaç duymuyor, her şehirde olduğu gibi Bolu’da da  konuşlanan alışveriş merkezleri , işletmecilere ,   ihtiyacı karşılayacak sayıda sinema  salonu arzını  sunuyorlar.
               Bu sebeple, yıkılan binanın yerine sinema salonu yerine büyük temsillerin oynanabileceği,  konser ,bale ve opera etkinliklerin yapılabileceği “Bolu Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı “adı altında çağdaş bir konser, opera ve bale salonu inşa edilmelidir. 
             Bu salon inşa  edilirken Bolu Belediyesi Tiyatrosu ve Bolu Belediyesi Senfoni Orkestrası gibi  sanat kurumlarının da oluşturulması için çalışmalara da başlanmalıdır. Devlet Opera ve Balesi   turneye çıktığında  opera  ve bale gösterimlerini yapabileceği büyüklükte inşa edilecek  bir kültür sarayı, Bolu’nun kültür yaşamına yön verecektir. .                 
                   Bolu , artık otuz ,kırk sen öncesinin sakin bir taşra  şehri değildir. Her ne kadar teşviklere engel olduğu  için şikayet  edilse de  Bolu zengin bir ildir. Eğitim düzeyi yüksek  genç bir nüfusa  sahiptir. Üniversitede eğitim gören öğrenci sayısı yıldan yıla artmaktadır. Bolu    inşaat ,sanayi , ticaret ve turizm alanlarındaki gelişmişlik  düzeyine  karşın, kültür alanında oldukça geri durumdadır. 
               Bilindiği  gibi  bir ülkenin, bir şehrin  gelişmesinde   başta müzik olmak üzere  kültürün gerçek anlamda rolü olduğu bilinmektedir. Kültür alanındaki  gelişmenin   bir turizm  kenti olma yolunda epey mesafe kaydeden yöremize sağlayacağı katkı oldukça  fazladır.        
             Müzik, tiyatro, opera  ve bale alanında gelişen kültür düzeyinin ,  teknolojik alandaki gelişmeyi, dolayısıyla refahı da artırdığı  artık  toplum bilimciler tarafından ispat edilmiş bir olgudur.
           
*****                         ********

            Osmanlı  hakimiyetinden 1908 yılında tamamen  kurtularak bağımsızlığını ilan   Bulgarlar, I. Balkan Savaşı’nda  Osmanlı ordusunu ağır bir yenilgiye uğratarak Çatalca’ya  kadar  ilerlemişler ,  Edirne ve Kırklareli, II. Balkan Savaşı’nda işgalden güç bela  kurtarılmıştır. Mustafa Kemal,  savaşı bitiren  barıştan hemen sonra,  Bulgaristan’a  gönderilen ilk askeri ataşedir. Sofya ‘daki  görevi sırasında  şehrin  kültürel hayatını da yakından takip eden Mustafa  Kemal , Sofya Kraliyet Opera binasında   “Carmen” operasını  izler  ve hayran kalır .Gösteriden sonra  arkadaşı Şakir Zümre’ ye “ Balkan Savaşlarında Bulgarlar’a neden yenildiğimizi anladım .Ben bu adamları çoban diye bilirdim, oysa baksana operaları bile var. “ diyecektir. Mustafa Kemal,  operaya sahip olmanın ileri bir eğitim ve kültür düzeyi gerektirdiğini ve bu ileri kültür ve eğitiminin de  beraberinde örgütsel  ve teknolojik gelişmeyi    getirdiğini   bilmektedir.   
 
               
*******                          *****      

            Günümüzde ,gençlerimizin  ve çocukların yaratıcılıklarını ortaya çıkarmak ve arttırmak, halkın kültür ve sanatla buluşmasını sağlamak için  senfoni orkestrası ve tiyatro topluluğu oluşturmak , opera-bale gösterilerine ev sahipliği yapabilecek salonlara sahip olmak, artık  gereklilik olarak ortaya  çıkmaktadır.
           Senfonik eserler ,opera ve bale  denilince pek çok kişiye   sıkıcı gelebilecek batılı eserler akla  gelebilir. Artık,  pek çok bestecimizin,   folklorumuz ve   Anadolu toprağının zenginliklerinden oluşan o muazzam değerleri  kaynak alarak aldıkları eserler ,    Devlet Opera ve Balesi tarafından büyük şehirlerde  sergilemektedir.  
              Bolu belediyesi ve İl Özel  İdaresi ,Bolu halkının kültürel yaşamına sürekli olarak katkıda bulunacak böylesine  bir sosyal hizmetin  altyapısını sağlayabilecek  olanaklara sahiptir.  Bu altyapıyı sağlamanın başlangıcını da “Saray Sineması”  yerine büyük bir Kültür ve Sanat Sarayı inşa etmekten geçmektedir.
                 Bolu ,otoparklardan ,kiralardan gelen gelirlere,  ,yapılan onca  maddi yardıma, verilen bütün desteklere rağmen, yıllardır  taraftarın yüzünü güldürecek  bir sonuca hala ulaşamayan  Boluspor’a  kaynak  bulabiliyorsa eğer , pekala  kentin çorak kültür hayatını  yeşertecek   böylesine bir  altyapıyı sağlayacak maddi  güce, lise ve üniversite düzeyinde   yetişen onlarca güzel sanatlar  sanatçısı  ile de yeterli  insan kaynağına    sahiptir.      
YORUM EKLE
YORUMLAR
M. Çakır
M. Çakır - 3 yıl Önce

"bolu belediyesi tiyatrosu ve bolu belediyesi senfoni orkestrası gibi sanat kurumlarının da oluşturulması" son derece yerinde önerilerdir. bolu'muza yakışır. sn. belediye başkanımızın bu öneriyi destekleyip hayata geçirmek için girişimde bulunacak vizyona sahip olduğuna inanıyorum. inşaatın da açılacak bir proje yarışması sonucu yapılmasının yerinde olacağını düşünüyorum.

banner133

banner129