BOLU DEĞİŞİYOR!


    Bolu’da geçtiğimiz senelerde 24 Temmuz gazeteciler günü yapılan çok güzel etkinliklerle kutlanırdı. Köroğlu gazeteciler cemiyetince kardelen meydanında uygulanan kutlama programı bütün Bolu’da yaşayanların takdirini toplamışken, doğaldır ki bazı kişileri de rahatsız etmişti. Gazetecilerin haberlerde çekip etkinlik içinde sergilenen fotoğrafları, bütün ziyaretçilerce hayranlık ve takdirle izlenmişti. Bu resimlerin tamamının Bolu’da gazetecilik yapma gayretinde olan arkadaşlarımıza ait oluşu ve gerçekleri yansıtmaları çok güzeldi.

    Geçmişte böyle güzel etkinliklere sponsor olan firmaların yardımlarının da göz ardı edilmemesi gerekir. Hele yerel tiyatro ile etkinliklere katkıda bulunanların ve eşsiz bir müzik ziyafeti sunarak bütün Boluluları coşturanların, Bolu’muzda yaşayanlara daima hatırlayacakları bir gün yaşattıklarını düşünüyorum. Geçmişte böyle güzel ve anlamlı bir günde, biz Bolu’da yaşayanlara böyle güzel etkinlikler yaşatmış olan Köroğlu gazeteciler cemiyeti Başkanına, yönetim kurulu üyelerine, katkıda bulunanların tamamına ne kadar teşekkür etsek azdır. Böyle özel ve güzel etkinliğin o tarihte ilimizdeki tek Televizyon kanalının haber programında yer bulamaması ise düşündürücüydü?

    Güzel Bolu’muzun yaşadığımız çağın gereklerinin gerisinde olabileceğini düşünmek bile abes değil midir? Güzel Bolu’muzun, doğal güzelliğiyle her görenin hayranlığını kazandığını bilmeyen var mıdır acaba? Galiba bu güzellikleri en geç fark edenler biz Bolu’da yaşayanlarız. Cennet gibi bir yörede yaşadığımızı Bolu’dan ayrılıp bir başka yere gidince anlayabiliyoruz maalesef. Bolu’dan ayrılıp bir başka ilde yaşayanların hiç unutamadıkları şeylerin başında, güzel Bolu’muzun havası ve suyudur ki, sularımıza tam olarak sahip çıkıldığına da düşünmüyorum. Hava kirliliği kış aylarında biraz yükselse de, doğal gazın ilimizde kullanılmasının yayılmasıyla çok azalacağına inanıyorum.

    Biz Bolu’da yaşayanların tek eksikliğimiz, Bolu’muzun eşsiz güzelliklerinin hiç azalmayıp, kaybolmayacakmış gibi zannedip sahiplenmeyişimiz. Geçen zaman içinde kaybolanların geri gelmeyeceğini hepimiz çok iyi de biliyoruz fakat her ne hikmetse hala adam sende, benle beraber mi yaşayacak demekten vazgeçemiyoruz. Benim Bolu’muzda yaşanan birçok olayla ilgili olarak çok kullandığım bir sözü gene söylemekten de kendimi alamıyorum, “Bolu’nun sahibi yok” . Biz Bolu’da yaşayanlar her şeyi birilerinin yapmasını bekleriz, bu işlerin çoğunluğunu da bürokratlardan bekleriz. Bu devirde de bürokratlar maalesef ellerini taşın altına koymaktan, sorumluluk almaktan kaçınır oldular. Bolu’muzun doğal güzelliklerinin yok olmalarına daha geç kamadan hep beraber sahip çıkalım da Bolu’nun sahibi olduğumuzu gösterelim.

     Bir sonraki yazıda buluşmak üzere, hoşça kalın.   

       

YORUM EKLE

banner129