BOLU İÇİN ÇIRPINANLAR-8

    Geçen haftadan devam ediyorum.

    .../.

    NÖ:-Şimdi Bolu için sizin gibi böyle  çalışan insanlar yok.

    NA:-Anlatmakla bitmez. Burada akşama kadar anlatsam sürer gider.

   NÖ:-O kadar güzel çalışmalar ki, anlatın ki herkes öğrensin. Bu çalışmalarınız unutulmuş gitmiş. Ben ilk defa duyuyorum. Bunlar aynı zamanda kayda girsin istiyorum. İnternet üzerinden sadece Bolu’da değil, tüm Türkiye’de okunuyor yazdıklarımız. Hatta inanın abartı değil, Yurt dışından bile okuyucularımız var. Benim Almanya’da akrabalarım var, onlar bu yazıları ve Boluyla ilgili haberleri düzenli olarak takip ediyorlar. Özellikle Bolu dışında yaşayan Bolu’lu hemşerilerimiz Memleket hasreti ile Bolu ile ilgili haberlere ve yazılara çok ilgi duyuyorlar. Buyrun kaldığımız yerden devam edelim.

    NA:-Üniversite çalışmaları sürerken bir yandan da Bolu’nun Türkiye’de tanıtımı için çeşitli çalışmalar yapıyorduk. EMİT ve İLLER Fuarlarına  katıldık, DÖRT MEVSİM BOLU ismini verdiğimiz Bolu’nun her mevsim fotoğraflarını profesyonel sanatçılara çektirdik. Şimdi ismi aklıma gelmedi, rahmetli olmuş, Türkiye  çapında çok meşhur bir jüri üyemiz vardı. Bize bu fotoğrafların çekiminde çok faydası oldu. Bu fotoğrafları çok değişik yerlerde sergiledik, Bolu isminin ve Bolu’nun güzelliklerinin Ulusal basında yer almasını sağladık.

   SRT:-Ortaya çok güzel Bolu fotoğrafları çıktı. O fotoğraflardan nefis manzaralı kartpostallar yaptırdık. Eskiden bayramlarda tebrik için kartlar gönderilirdi. Vakfa gelir olsun diye bu kartpostalları sattık.

    NA:-Yine aynı zamanlarda İstanbul’a işim gereği Fayans Fuarına gitmiştim. Bu Fuarın yakınında EMİT Fuarı da vardı, bu fuara da uğradım. Bir baktım, bu fuarda Bolu yok. Sadece Bolu Turizm Müdürlüğü küçücük bir masa koymuş, bu masada Bolu ile ilgili broşür dağıtıyorlar. Bolu’ya dönünce hemen Vali Bey’e gittim. “Vali Bey, İstanbul’daki Fuarda Bolu adeta yok. Bu böyle olmaz, Bolu’ya yakışan bir tanıtım değil.” dedim. Vali Bey hemen sahip çıktı. Ondan sonraki fuarlara öyle bir katıldık ki, Bolu bir numara oldu. Ertesi yılki fuara Bolu’yu nasıl daha iyi tanıtabiliriz diye epey kafa yorduk. Fuarda 10 bin çam fidanı dağıttık. Her 15 dakikada bir “Bolu’dan gelen çam fidanları dağıtılacaktır.” diyerek anons yaptırdık. Her anonsta 500 çam fidanı anında dağıtıldı. Bolu fuarda çın çın inledi, fuara damgasını vurdu. Ayrıca sizler de koro olarak bu Fuarda çok başarılı ve ses getiren bir Türk Sanat Müziği konseri verdiniz. Koronuz o zaman Bolu Halk Eğitim Merkezine bağlıydı.

   NÖ:-Ben de anlattıklarınızdan sonra tekrar hatırlıyorum, anılarımı tazeliyorum. Bu konserden sonra biz de koro olarak Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı bünyesine geçmiştik. Bunun hikayesini de sizden dinleyelim. Bu arada EMİT Fuarları gene yapılıyormuş galiba. Ama hiç bir aktivite duymuyoruz. Sanatla ilgileri olmadığı için, artık bu Fuarlarda şeyhlerin, şıhların hayatlarını, türbelerin yerlerini tanıtıyorlardır. Halbuki böyle fuarlar illerin kültürlerini tanıtır, turizmi geliştirir, ekonomiyi güçlendirir. Zaten fuarlar bunun için yapılır. Şimdi ekonomimiz boşuna çökmüyor.

   NA:-Bu fuardan sonra koronuzda yer alan Mudurnulu sanatçı rahmetli Ömer Perdahçıoğlu bana geldi. “Biz Halk Eğitimden memnun değiliz.Bizim sıkıntılarımız var, bize sahip çıkmıyorlar.” dedi. Bunun üzerine sizi bünyemize aldık. Ancak koroya yer lazım, masa, sandalye gibi eşyalar lazım. Düşündük, taşındık, bunları nasıl temin ederiz diye. Vakfımızın birinci amacı da, Ankara’da görevli üst düzey Bolu kökenli bürokratlarımızı oturdukları makamları kullanarak Bolu için kullanmaktı. Ankara’da o kadar değerli bürokratlarımız vardı ki. Bunlardan biri de Bolu’lu BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu) üyesi Nuri Doğulu idi. 2000’li yılların başlarıydı, o dönemde Toprakbank kapanmıştı. Nuri Bey’e başvurduk, Toprakbank’ın eşyaları İstanbul’da bir depoda duruyormuş. Nuri Bey, “Bir kamyon gönderin, ne istiyorsanız alın.” dedi. Vali Bey Özel İdareden 2 kamyon verdi. Sizin şu anda kullandığınız masa, sandalye, bilgisayar gibi eşyaları Bolu’ya getirdik. Nuri Bey olmasaydı, bu eşyaları temin edebilir miydik? Koronuz için İzzet Baysal Caddesinde yer tuttuk. Koro çalışmalarınızı yapabilmeniz için Karamanoğlu Apartmanında bir daire kiraladık. Bunlar Vakıf için çok önemli icraatlardır.

    NÖ:-Nevzat Bey, doğrusu var ya, siz gittikten sonra bize, koromuza sahip çıkan olmadı. En son koro çalışmalarını yaptığımız Kültür Sitesinden “Yıkılacak, tehlikeli” diyerek bizi çıkardılar. Arkasından bir baktık ki, başka bayanlar bizim odamıza yerleşmişler, çay kahve içiyorlar. Madem tehlikeli de başkaları niye oraya yerleştirildi? Bir de Facebook’a fotoğraf koymuşlar. Eşyalarımızı görünce içimiz cız etti. Sizin aldığınız o eşyalar orada kaldı, şimdi hiç ilgisi olmayan kişiler kullanıyor. Ahmet Baysal Amcamız bize ses düzeni almıştı, o da orada kaldı. Halbuki Kültür Sitesi, adı üstünde halkın kültürünün gelişmesi ve tanıtılması için halkın hizmetine açık olmak zorundadır. Biz de koro olarak Bolu sanat yaşamına katkıda bulunan ve çok başarılı konserlere imza atan bir gurubuz. Yaptığımız her konserde yer bulunmuyor, adeta izdiham oluyor. Kültür Sitesi bizi kucaklamayacak ve sahip çıkmayacak da kime hizmet verecektir acaba?

    .../.

    Haftaya devam edeceğim.

YORUM EKLE

banner128