BOLU TURIZM VE TARIM DİĞER UNSURLARIN YAŞAM ŞEKLINE KALKINMAYA ETKILERİ-1

 

 Uzun zamandan berı bıraz gözlemde kalmayı tercıh ederek yazılarıma ara vermiştim şimdı ıse yukarıdakı konu başlıklarını  ele alacağım

TURIZM HAKKINDA herkes bırşeyler yazmakta bu konuda bende öncekı yazılarımda değinmiştım  şimdı bır kere daha  bakıyoruz. Bolu da şehır merkezınde turızm öğelerı  var fakat  daha belırgın hale gelmelerı zaman almakta  şimdi Bolu Bel sının  sürdürmekte olduğu YUKARI ÇARŞI ARASTA RESTARASYONU turizm açısından çok önemli bır adımdır  belkı daha öncekı  mevcut şartları muhafaza etmek çok ıyı olabilirdı  fakat olmadığına göre bu yapılan işlem yanı arasta  restarasyon oldukça başarılı bır şekılde kendini gösterıyor  benı sadece sokak ustunde yapılacak kapatılma konusu düşündürüyor   yağmur sularını alacak  alt yapı   yeterlı  olmazsa  çok zor düzeltılebilecek   durumlar oluşabilir.

Ş İMDİ 02/10/2018 tarıhli  Bolu Gundem gazetesınde hızlı trenın Bolu dan geçeceği ne dair bır haber yer almaktaydı    bu konuyu bende yıllardan berı dile getırmekteydım   çok sevındim gerçekleşırse  Bolu  ekonomik gelişmesınde  hızlı bır adım atma şansına sahıp olacaktır  .Yukarı Çarşı bu gelişimde  doğrudürüst  yapılanırsa tabırı caizse ASLAN PAYI nı kapabılır   yanı dukkanları   cay vs içilen kafelerı   ve  lokanta vs gibi yerlerı hatta  örneğin Yukaru taşhanda  konuşlanabılecek olan     zıynet eşyası satan  esnaf gurubu   ıle   haklı bır  üne kavuşabilir  yada başka bır  konu üzerınde  tıcaret yapanlar  da olabilir onu zaman tayın edecektır.

Aslında Boluda  gerçekten potansıyel var yanı  sadece dağ orman değil  tarıhı bınlerce yıl öncesıne dayanan bir şehir bu Bıtınyumdan   ROMA ımparatorluğunun Kladyopolısıne   Osmanlının   beylıkten sancakbeyliğine  geçen  tarihi bır şehır   tarıhte yaşayan sutunlara kazınan epiklerıyle  ve sonra Köroğlusu şair Dertlısıyle  şimdi darmadağınık olan ancak günümüze kadar uzanan  daha yenı ortaya çıkan  ANTIK STADION uyla  bunları ispat eden  ve hatta gizemli bir şehir burası aslında.

Biz tüm bu özellıklerı çok ıyı tespit etmek muhafaza etmek ve halkın ve Boluya gelecek olan misafırlerımıze sunmak zorundayız. Kıymet bıleceğız yıkıp bır kenara atmıyacağız  kimsesizliğe terketmeyeceğiz   terk etmemelıyız.

Roma imparatoru (FARKI ANLAYINIZ Doğu Roma değil ) Hadriyanusun bır ROMA şehri olarak ilan ettiği bu şehırde o zamanlar sanat çılar yaşarmış  bunların bazılarının  hatıratı günümüze kadar gelen Müze ve VALİLİĞİN bahçesındeki sutunlarda  yazılıdır . Pekı  Kültür sitesının giriş kapısının yanında  astronot elbisesıne benzeyen taş   oymayı gördünüzmü o da bir GLADYATÖR elbisesıdır. Zamanında tatıl ve san'at şehri olan Boluya hiç bu bakışla baktınızmı  sanıyorum hayır  değilmi maalesef .Şimdı bu kıymetlı Antık Stadın ortaya çıkan parçası atıl bır şekılde duruyor her tarafı  ot bürümüş  ve bazı küçük ağaççıklar buyuyerek  zaten orman gıbı kaplamış heryanı.

Devam edelım   YUKARI ÇARŞI ARASTA RESTARASYONU   devam ederken ve bız buna sevınırken (kazılan yollarda 2 defa yerınden oynayan taşlar takılıp düşmeme rağmen)  bırde duyuyoruzkı BOLU Bel edıyesı Şehitkanı sokaktakı hanı satın almış  mutlaka restore edecektır  derken  duyuyorukı yıkacak yol açacak gerı çekıp yenıden yapacakmış  Hay yarabbı  kafayımı yedınız   hiçmi AVRUPA ülkelerıne İtalya -Avusturya   daha berı gelelım  Macaristan  Saraybosna gıtmedınızmı  nereyı yıkmışlar  hiç yıkım yoktur  her tarıhı eserı RESTORE ederek  Turıste  ve kendi halkına sunulur    işte o zaman  tarıh ve san'atın önemı ve medenıyetın göstergesı ortaya çıkar . Neymiş yol efendım başka yol aç yermı yok daha  öteden alttan mevcut bır sokağı genişlet  ve trafiği rahatlat neden herşey aynı yerde olacak  OLMAMASI GEREKIR Mesele yol açmak ise TARIHI YOK EDEREK AÇMAYACAKSIN   ARKADAŞ  TAM TERSINE  MUHAFAZA EDECEKSIN  KÜLTÜR BU MEDENIYET BÖYLE OLUR. Alırsın güzelce toparlarsın turıstın  gezıp görmesıne hazırlarsın ayrıca işlevde eklersın  mesela alt katını  yemek için tarıhı bır mekan halıne getirirsın  diğer katlarıda  bır çesşıt butık otel yaparsın  Safranbolu başardı biz nıye  yapamıyoruz    daha alasını yapabiliriz  fakat önce   kafa yapımızı  değiştireceğiz.

Şimdı daha öncekı yazılarımda bahsettiğim Bolu merkezde bulunan fakat cok kişinin  önemsemedığı   tarıhı yapı yada kalıntılardan bahsedeceğim  kuzeyde bulunan HALIHISARI   bize Bıtınyadan kalmıştır  Bıtınyalılar şimdiki  ŞEHRİMİZ ve eskı KLADYOPOLISIN  bırazdaha kuzeyınde yerleşık düzende  yaşamışlar  ve rıvayet odurkı ve hatta bunun kanıtları  45-50 yıllık yakın bır zamana kadar mevcuttu  buradan kanalete dökulen sıvılar  zeytın yağı  süt vs gıbı  Hısar tepesıne gelırmiş EVET  bugünün Gölyüzü mah.Tavil Mehmet Paşa caddesının ortasında harıka ıhlamur ağaçları ve ortasında bahsettiğim kanalet vardı ben ilkokula bile gıtmediğim   çok küçük bır çocuk olduğum yıllardan  bu kanaletı hatırlarım  bu bır su köprüsü gibiydı  . SONRAyıkılmış  ve ağaçlar kesılmış yol şimdiki duruma gelmiş  şimdi keşke dıyorsunuz kalsaydı  İŞTEkeşkeyle olmuyor   düşüncelı ve tetbırlı olacaksın geleceği göreceksın   .

Anlatmak ıstediğim daha çok şey var  Boluda OSMANLI NINDA ESERLERI ÇOK onları layıkıyle koruyabiliyormuyuz gereklı ilgi alaka ve bakımı gösterebiliyormuyuz  tartışılır.

 NE YAPACAĞIZ: Elımızdeki  tarıhı ve  sanatsal  değerlerı bozuk para gibi harcamaktan vazgeçeceğiz   ve   bunlarılayık oldukları  şekilde değerlendıreceğiz

GELELIM şimdi şehırde gördüğüm halkımıza  ve   bana göre yanlış olan  konulara  bunlları aldığımm tepkılere dayanarak yazıyorum

Özellıkle halkın dıkkatını çeken  İzzet Baysal CADDESI nın ortasında yapılan  bır  ufak  kulube ınşaatı  bunun ruhsatı varmı  halka açık  milletın malı olan yolun üstünu  nasıl işgal edıyorsunuz    Caddedekı dukkanlar  2 tezgah masa  dışarıya çıkardı diye   bınlerce para işgalıye istenmekteyken bu nedır  ve nasıl bır kararla yapılmaktadır   MEMLEKETTE HUKUK VAR    VE  BUNU SORMAK BİZİMDE   HAKKIMIZDIR.

Diğer bır konu ise Beledıye yenı bınasına  geçti ve eskı bınasınıda yıktı  çok uygundur  hasarlıydı tamır oldu vs fakat yenilenmesı  çok daha ıyı olmuştur  bu yuvarlak bınanın kat yuksekliği nereden verıldı arkadakı yıkılıp suni  tepe yapılan  Fırka tepesındenmı yoksa  i zzet Baysal caddesındenmı   kot aldı bu bına  kı yınede fark etmez  çünkü  dıyelımki bu kat yüksekliği 30  metre  olsun  pekı bunu çizen mımarlar Boluyu hiç görme denmı projeyı çızdıler bırakın kontrol makamı  hiç farketmedı mı tarıhı BÜYÜK CAMI     yı kapatıyor     ve şehrın tarıhı  silüetı  bozuluyor  . Madem BELEDIYE BUNYESINDE BUNU  PROJEDE GÖREN YOKTU   halka sorulabilinırdı.Ben yaptım   kafasını  değiştireceksınız  ÇÜNKÜ OLMUYOR .BAŞKALARININ  UZMAN KİŞİLERIN DÜŞÜNCELERINEDE  DEĞER VERECEKSINIZ  .

 Yıne  önemli bır konu var BÜYÜKSUDENIZ projesı  iptal olmuş  çok üzüldüm dıyemiyeceğim  YANI DENİZ   OLAYINI  kastedıyorum  DENIZI BIRAKIN   orada buyuk havuzlara gerek yoktu  çünkü Taşlıyayla göletı  her türlü spor ve Turızm komplekslerının  ınsa edılmesı  spor müsabakalarının  yapılabılmesı  yani yüzme  yelken  orman ıçi trekkıng      atlı sporlar için  yer bulunabılır orada     Büyüksu   etrafında küçük kafeler ve gezinti yerlerı  yapılabilinır   KARAÇAYIR PARKININ  DEVAMI OLARAK   MUKEMMEL BIR PROJELENDIRMEYLE İŞLEVLIK KAZANABILIR . SONUÇTA  FIKIR IYI FAKAT KAPASITE  YÜKSEK  TUTULMASI YANLIŞTI   ŞİMDİ   YUKARIDA BELIRTTIĞİM  KONULAR ÇERÇEVESINDE YENIDEN DÜZENLENEBİLİR.

ÇOCUK MASAL PARKI   IYI OLMUŞ  BAZI KONULAR  ÇOK GÜZEL İŞLENMİŞ ANCXAK YER SEÇİMİ  ÇOK  UYGUN DEĞİL KARAÇAYIR PARKI ÇEVRESINDE YAPILSAYDI  ÇOK DAHA  IYI OLACAKTI.

NÜLİFER  PARKINA AÇILIŞ  GÜNÜ GITTIM  GÜZEL  OLMUŞ   RESSAM SN ORHAN ERSOYA  GÖSTERILEN  INCE DAVRANIŞTA ÇOK  MEMNUN EDİCİYDI.Aynı duruşu tüm san'at çılar ve san'at eserlerı içinde beklıyoruz.

Gelelım şimdi devam eden ALIŞVERİŞ MERKEZI INŞAATINA     Beledıye metdanında  yeraltı otoparkının  batısında bır yeni inşaat başladı bu arada  önde yeralan yol da oldukça daralmış fakat bu geçen yıl oldu   Tamam iyi güzel yaptırtın fakat  benım merak ettiğim kuzeyde yer alan istınat kazıklarını neden yarı yüksekliüğinde kestınız  belkı yük yok denıldı  fakat BOLU  1.DERECE DEPREM BÖLGESI    BUNU ASLA UNUTMAMAK GEREKIR  .ÖNEMLİ BIR NOKTADA BU İSTINAT KAZIKLARININ  EN ÇOK 1-2 SENE İÇİNDE BETON PERDE ILE KAPATILMASININ GERERKTİĞİDIR.YOKSA DİŞETLERI ÇEKILEN ÇENELERDEKİ DİŞLER GIBI DÖKÜLÜVERIRLER.ASLA  IHMALE GELMEZ 

 SAYIN OKURLARIM BÜTÜN BUNLARI ASLA  TENKIT MAKSADIYLA YAZMIYORUM  YAPILAN İŞLERIN DAHA VERIMLI DAHA İŞLEVSEL OLMALARI VATAN VE MİLLETE HAYIRLI OLMALARI NIN SAĞLANMASI  SEBEBIYLE YAZIYORUM  BUNLAR BENIM GÖRÜŞLERIM OLDUĞU KADAR HALKIMIZINDA İŞARET ETTİĞİ HUSUSLARDIR. ESEN KALINIZ 

                                                                                               ŞENDA AKSUNGUR -İNŞ MÜH

devam edecek  tarım 2. yazıda

 

YORUM EKLE

banner128