Bolu Yeni Başkana Hazırlanıyor

 Hızla seçim sath-ı maline giriyoruz. Siyasetin gündemi Mart seçimlerine kilitlendi.

Demokrasimizin en güzel tarafı, seçimlerin olması ve bu seçimlerle beraber toplumu saran heyecan ve adaylar arasındaki kıyasıya rekabettir.

 Böyle bir ortamda isimler havada uçuşmakta, gün ve gün; hatta saat geçmeden yeni isimler ortaya atılmaktadır.

İşte böylesi isimler ortada dolaşırken, üç dönemdir Ankara Altındağ ilçesinde başarılı hizmetler yapan  hemşerimiz Veysel Tiryaki’nin ismini duyunca, heyecanla, yazıyı değiştirip manşete çektim; ama daha yazının mürekkebi kurumadan Fatih Metin ismi dolaşıma girdi. Veysel Bey’in Ankara gibi metropol kent’ten Bolu’ya gelmeye sıcak bakmadığı anlaşılınca,  “Daha bana ulaşan bir şey yok” diyen Fatih Metinle beraber Abdullah Abat ve İl Başkanı Nurettin Doğanay’ın ismi  masa’da olduğu söylentileri dolaşıma girdi;ama netice de Fatih Metin isminde karar kılındı.

Öncelikle kendisine ve Bolu’ya hayırlı olsun derken, başarılı olmasını temenni ediyorum.

Elbette ki,Alettin Başkan gibi çıtayı çok yükselten bir haleften sonra, çıtayı çok daha yukarılara taşımak oldukça zordur; ama bu konuda Bolu’ları ikna edip Başkanlık koltuğuna oturabilirse, bu zoru başarmaktan öte bir seçeneği de yoktur.

Ak Parti, bilhassa, belediyecilikte “yaşanabilir şehirler” dedi,”marka şehirler” dedi, bu günde “gönül belediyeciliği” diyor. Genel Başkan seviyesinde bunu sürekli kullanıyor. Nitekim, Fatih Metin de şehrimize gelir gelmez ”gönül belediyeciğini slogan olarak kabul ediyoruz” deme ihtiyacını hissetti.

 Başkan Yılmaz, çalışkanlığı, yaşanabilir şehir ve marka şehir konusuna epey mesafe kat etmesine rağmen “gönül belediyeciği” konusunda anketlerde düşük puan almış ki, değiştirme ihtiyacı duyuldu. Demek ki, siyaset her zaman başarı ile orantılı gitmemektedir. Başarmakla da kayıp edebiliyorsunuz.  

Gerçekten, hizmet etmekten daha zor olan, insanların gönlüne girebilmektir. Çevrende bir sevgi halesi oluşturabilmektir.

Başkan ve Başkan adayları şunu bilmeli ki, Başkanlık sabır, tahammül ve hoş görü makamıdır.

Gerek halk olarak gerekse gazeteciler olarak bizler şikayet makamındayız; elbette ki talepşikayet ve tenkitlerimiz olacaktır. Mesele buna sabır ve tahammül gösterebilmektedir.

Yeri gelmişken yazmadan geçemeyeceğim. Biz önceki haftalarda ki  bir yazımızda, Başkan  Yılmaz’a, kin,öfke ve intikam duygusu ile hareket etmenin yanlışlığını hatırlatalım dedik; fakat O, “Mesele nedir?” diye  bizim gibi dostuna sorması gerekirken,bizi cezalandırmak için savcılığa koşuşturmayı yeğliyor. Başsavcı, böylesi anlamsız şikayeti reddediyor; ama O, hırsını almayıp, itiraz hakkını kullanarak, mahkemeye müracaat ediyor. Haliyle mahkemede,   bizim Ülkemiz adına yazdığımız yapıcı önerileri dikkate alarak, savcıyı haklı bulup, davayı reddediyor ve masrafları da şikayetçiye yüklüyor.

Şimdi düşünüyorum da, Ak parti kuruluş aşamasında, Bolu teşkilatını kurmakla görevlendirilen Alaattin Yılmaz, hemen hemen her gün yanıma gelir, çalışmalarını, partiye kayıt ettiği üye sayılarını söyler, istişarede bulunurdu. Acaba o gün, “gün gelecek seni hapse attırmak için çalışacağım” deseydi, bu söze ne ben, nede Alaattin Yılmaz inanırdı;ama buda oldu.

Fakat yine de biz, asla intikam duygusu ile hareket etmeyeceğiz. Bu çerçeve de yazı yazmayı  düşünmüyoruz. Bil akis böylesi gözü pek, çalışkan, Bolu’yu yarınlara taşımak için çırpının Başkan Yılmazı takdir ediyor, alkışlıyoruz.

 Kim ne derse desin, böylesi uzun dönem Başkanlık yapan Alaattin Yılmaz, Bolu’ya damgasını vurmuştur. Hata ve sevabı ile Alaattin yılmaz dönemi kapansa da, onun eserlerini gördükçe ve yararlandıkça, Bolu halkı kendisi hayırla yad edecektir.

Biz, bu günden, inişli çıkışlı siyasetin kendisini nereye taşıyacağını bilmiyoruz;ama başarılı, huzurlu günlergeçirmesi en büyük temennimizdir.

Son olarak Başkan adaylarına tekrar hatırlatırız ki, Başkanlık koltuğuna kim oturursa otursun,

Başkan Yılmaz’ı geçmek durumundadır.

Neticede benim oyum, kırmadan, dökmeden Bolu’yu marka şehir yapacak vizyona sahip başkan adayı için olacaktır.

 

YORUM EKLE

banner128