1 Mayıs sendromu artık sona ermeli

“1 Mayıs İşçi ve Bahar bayramı” kutlamaları öncesinde Türkiye’de yine gergin bir atmosfer oluşmaya başladı. Bolu halkına “1 Mayıs” kutlamaları ile ilgili sorular yönelttik. Dikkate değer yanıtlar aldık.

1 Mayıs sendromu artık sona ermeli
 Haber; Duygu Kaya

 

“1 Mayıs İşçi ve Bahar bayramı” kutlamaları yaklaştı.2013 1 Mayıs’ında kutlamalarının en önemli adresi olan İstanbul Taksim’de şehir dışından gelenlerle beraber 3 bin polis görev alacak. Hükümet geniş güvenlik önlemleri almaya başladı. Uzun bir süredir belirlenen ölçülerde yapılan kutlamaların bu sene nasıl geçeceği merak konusu oldu. Bolu Olay gazetesi olarak bu konuyu Bolu bazında değerlendirmek istedik. Vatandaşımıza “1 Mayıs’ın nasıl kutlanmasını istersiniz? sorusunu yönelttik. İlginç yanıtlar aldık.

 

“Türkiye’de Uygar Kutlama Yok”

 

Alaattin YörükoğluEsnaf

                            

1 Mayıs İşçi ve Bahar bayramı kutlamaları bana mantıksız geliyor. Biz özel sektörde çalışan insanlarız bizim için fark eden bir şey yok. Terör bölgelerinden insanlar da o kutlamalara katıldığı zaman olay provakatif hale geliyor. Avrupa ile Türkiye’yi kutlamalar anlamında bir tutamayız. Türkiye’de Avrupa’da olduğu gibi bir uygar kutlama olmuyor. Aslında böyle olması lazım ama bu gidişle çok zor. Çünkü biz şiddete çok eğilimli bir ülkeyiz.

 

“72 yaşımdayım emeklilik bekliyorum”

 

Kazım ÖzsoyAyakkabı Boyacısı

                      

Ben 16 yaşımda Bolu’da mezbahanede çalışmaya başladım. Orada çalışan birinin vasıtasıyla girmiştim işe. 2 buçuk ay kadar çalıştım. Bir gün iş yoktu. Elimize bel küreği verdiler. Çim yapın dediler bize. Bizde çalışalım belki göze gireriz dedik. Fakat beklediğimiz gibi olmadı. Belediyede çalışırken müdürlük yapan bir amirimiz vardı. Bizi sabah çağırdılar belediyeye gittik. Bizde sandık ki tebrik alacağız. Tam tersi oldu işten çıkarıldık. Sonra elektrik kurumuna girdim. İşimi seviyordum. Direklere çıkıp elektrik bağlıyorduk. Çok çalışkandım her direğe çıkıyordum. Fakat yine ne olduysa işten çıkardılar. Galiba bizim gibi çalışkan insanlara ihtiyacı yoktu bu devletin. Ondan sonra İstanbul’da pazarcılık yaptım. Biraz bağkurum biraz da sigortam vardı. 700 gün kadar. Aradan zaman geçti bana 250 TL ceza geldi. Bende bağkur müdürlüğüne dilekçe yazdım. Dediler borcu bırak o kendi kendini öder. Daha sonra borcu yarıya indirdiler ben ödedim. Ondan sonra bir miktar daha borç geldi. O da gecikme zammıymış. Dilekçe verdim sigortada birikmiş günümü bağkura devrettim. Keşke tam tersini yapsaymışım.72 yaşındayım hala emeklilik bekliyorum. İşçi Bayramı geliyor, bütün işçiler için kutlu olsun. Benim gibi beklemesin işçiler bir an önce hak ettikleri gibi emekli olsunlar.

 

 

“12 Eylül’de Bindiğimiz Dalı Kestik”

 

 

Sinan ÇetinkayaEmekli

                  Ben eski bir sendikacıyım. İşin doğrusu biz çalışanlar 12 Eylül’de kendi bindiğimiz dalı kestik. Şu anda hep beraber ağlıyoruz. O dönem sağcısı solcusu herkes Kenan Paşa’nın anayasasına evet dedi. 12 Eylülle beraber sendikalar görevini yapamaz hale geldiler. 1 Mayıs’ı kutlamayı hepimiz istiyoruz ama maalesef ki düzen neyi ne kadar yapmamızı istiyorsa ona mecbur kalıyoruz. Şuan polis devleti olma yolunda ilerliyor Türkiye. İşçi eylemlerine karşı müdahaleler oldukça fazlalaştı. Bu durumda sol grupların bölünmüş partiler halinde değil bir arada olması lazım. Birlik olmadan hiçbir şey olmaz. CHP,DSP,ÖDP, bütün sendikalar DİSK,KESK hep bir araya gelmelidir. Temennimiz 1 Mayıs kutlamaları güzel olur. Hedefine ve amacına uygun şekilde kutlanır. Biz de halk olarak yapılan bütün işçi eylemlerine katılmalıyız.

 

 

“Sandıktan Çıkan Sonuç Değişirse 1 Mayıs Kutlanır”

 

 

Hasan Metin ŞanlıÖğrenci

            Almanya’da işçi eylemleri kutlamalarına meşru gözle bakılıyor. Burada durum böyle değildir. Bir kere ülkemizde taşeronlaşma var. Dolayısıyla emek bayramı yapılmıyor. Bizim için alan Taksim’dir. 2007’den sonra Taksim kazanıldı. Artık eylemler kısıtlanıyor. Bolu’ya gelince kutlanacak alan yok. Kardelen meydanından bankalar caddesine kadar bir alan talep ettik. Fakat sonuç çıkmadı. Türkiye’de sendikalar taşeronlaştırmaya karşı bir şey yapmıyor. Fakat şöyle de bir gerçek var Küba’dan sonra en çok Türkiye’de kalabalık şekilde kutlanıyor 1Mayıs. Bana göre ne zaman sandıktan çıkacak sonuç değişirse o zaman bu bayram meşru gözle bakılarak kutlanır.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2013, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128