1 Mayıs’ı en güçlü şekilde kutlayacağız

Emek Partisi Bolu il başkanı Ahmet Özkan yaklaşan 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesi yazılı bir açıklama yaptı. Özkan "1 Mayıs İşçi Bayramı kitlesel ve yaygın bir şekilde kutlanmalıdır" dedi.

1 Mayıs’ı en güçlü şekilde kutlayacağız
HABER: FARUK ÇİDEM

1 Mayıs İşçi Bayramına sayılı günler kala Emek Partisi Bolu il başkanı Ahmet Özkan bir açıklama yaparak “Türkiye işçi sınıfı ve emekçiler, işçi sınıfının uluslar arası birlik, dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs’ı  ekonomik, sosyal ve politik cephelerde ağır saldırılarla karşı karşıya geldiği savaş ve çatışma ortamında kutlamaya hazırlanmaktadır” dedi.

Özkan açıklamasının devamında şunları söyledi; Devlet ve hükümetin ısrarla sürdürdüğü “içeride savaş, dışarıda savaş politikaları” ülkemizi Ortadoğu bataklığının içine her gün daha fazla çekerken, işçi sınıfı ve halklarımız üzerinde dizginsiz bir devlet terörü ve baskı uygulanmaktadır. 

Hakkını aramak için mücadele eden ne kadar kesim varsa polisin zehirli gazı, TOMA'nın boyalı suyuna maruz bırakılıyor. Savaş ve çatışma ortamı gerekçe edilerek işçi ve emekçilerin her talebi geriye itilirken ülkemizi sermaye için bir sömürü cennetine dönüştürecek kiralık işçilik, kıdem tazminatının fona devredilmesi, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değiştirilerek kamu emekçilerinin iş güvencesini ortadan kaldırılması gibi düzenlemeler peş peşe gündeme getirilmektedir. Saray ve AKP hükümeti varolan demokratik kırıntıları da ortadan kaldıracak, tek adam, tek parti diktatörlüğünü getirecek yeni bir anayasa dayatmaktadır. Eğitim alanı bütünüyle dinci vakıflara terk edilmiş durumdadır. Tüm toplumsal değerlere “yerli ve milli” ön takısıyla ideolojik bir saldırı yöneltilmektedir.1 Mayıs tarihsel olarak işçi sınıfının sermaye ve kapitalist devlet ve hükümetlerin karşı karşıya gelerek güçlerini sınadıkları bir gündür. Her milliyetten ve her inançtan Türkiye işçi sınıfı, bu bağlamda 2016 1 Mayıs’ında gerici faşist politik bir rejimini yeniden inşaası girişimlerine ve kendisine dayatılan kölelik koşullarına karşı en güçlü şekilde yanıt vermelidir. İşçi ve emekçiler bunun için bulundukları her yerde güçlerini birleştirmeli, olası en ileri biçimlerle 1 Mayıs kutlamaları örgütlenmelidir. İşçi sınıfının ve halkımızın karşı karşıya bulunduğu sorunlar göz önüne alındığında sendika konfederasyonlarının 1 Mayıs’ta işçilerin birleşmesini önleyen, farklı hareket etmelerinin hiçbir haklı gerekçesi yoktur. Partimiz bütün araç ve olanaklarıyla sermaye ve AKP hükümetinin saldırılarına karşı iş, ekmek, barış ve özgürlük talebiyle 1 Mayıs'ın adına uygun bir şekilde kutlanılabilmesi için elinden gelen tüm gayreti gösterecektir.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2016, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128