10 bin köpek kısırlaştırılacak

Bolu’da gün geçtikçe sayıları artamaya başlayan ve son günlerde genellikle sürüler halinde gezerek vatandaşların korku ve paniğe kapılmasına neden olan sokak köpekleri için Bolu belediyesi önlem almaya başladı. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, kısa bir süre içersinde yaklaşık 10 bin sokak köpeğinin kısırlaştırılacağını açıkladı.

10 bin köpek kısırlaştırılacak

Haber: Kasım ŞAHİN

Özellikle köylerde aç kalan köpeklerin şehir merkezine geldiği ve burada çiftleşerek sayılara artan sokak köpekleri için Bolu Belediyesi harekete geçti. Boza mahallelerde sürüler halinde gezerek vatandaşların korku ve paniğe kapıldığını, bunun için kısırlaştırma çözümü için çalışma başlattıklarını dile getiren Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Olay Gazetesine şu açıklamada bulundu;

“Köydeki insan hayvandan, kedi köpekten kaçıp korkmaz. Ama şehirde yaşayan çocuklar ise iç içe yaşamadığı için onu tehlike olarak algılıyor. Yoksa ben zor durumda kalmayan aç kalmayan bir hayvanın saldıracağına inanmam. Köy çocuğu olduğum için diyorum bunu. Ama o çocuk onu bilmiyor. Korkuyor, çekiniyor ve annesine söylüyor. Annesi de korkuyor. Annesi de zaten köyde büyümemiş. Öyle olunca sıkıntı oluyor. Köyde doymayan hayvanlar şehir merkezine geliyor. Birde diğer belediyelerin ve hayvan severlerin baskısıyla herkes bunlardan kurtulmak istiyor. Kurtulmak için ne yapıyor. Dolduruyor hayvanları getiriyor bir gece de bize yıkıyor. Dolduruyor ötekisi ötekisine yıkıyor. Dolayısıyla birde beklemediğimiz bir şekilde baskı altında kalıyoruz. Bir ara bu konuda eski valilerimizden bir tanesi ilgilenmiyorsunuz bilmem ne yapmıyorsunuz dedi kalabalık bir yerde. Bende sayın valim dedim. Mücavir alanda sahip çıkın köpeklerinize göndermeyin bize. Bizi sıkıntıya sokmayın dedim. Şuan Bolu’da 20 bin civarında köpek olduğu tahmin ediliyor. Kısırlaşmamış tabi bunlar tahmin. Ve bununda tahminen 8 bin ile 10 bin civarında  şehir merkezleri ve köyleri ve şehirdeki köyler dahil olarak burada olduğu tahmin ediliyor. Dolayısıyla bizde arkadaşlara dedik ki bunun hemen üzerinde çalışalım. Tabi bu konuysa ilgili Tarım İl Müdürlüğü veterinerlerle beraber yaptığımız büyük  çalışmada devlet gibi çalışmaya devlet gibi çalışmada dediğim planlayacaklar, oranlayacaklar  bilmem nerde bir şey kuracaklar. Tamam dedim sonuç yani bu ne zaman 8 ay içerisinde bu işin çözülebilirlik olarak ilk adımı atacaklar. Ama bizim bekleyecek zamanımız yok ki. Hemen sistemi kurup hemen kısırlaştırmaya başlayacağız” 

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2016, 17:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128