10 Yataklı Yoğun Bakım Ünitesi açılıyor…

Bolu İli Kamu Hastaneler Birliği basın mensuplarıyla bir araya gelerek, sorun ve çözümler konusunda bilgi alışverişinde bulundu. Kahvaltıda, yoğun bakım ünitelerinin yetersizliği konusundaki bir soru üzerine İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hastane Yöneticisi Başhekimi Do. Dr. Kamil Gürel; “Tüm hastanelerde yoğun bakım konusundaki sıkıntı vardır. Bize özgü değil Türkiye’ye özgüdür. Bu konuda bir fiil aktif olarak çalışmaktayız. Yoğun bakımı doluluğunu en yüksek oranda tutmak için. Bu arada 10 yataklı yoğun bakımı 3. Seviye en fazla ihtiyaç duyulan bu inmelerde veya koma halinde gelen trafik kazası ciddi anlamda organ yetmezliği olan hastalarda çok ciddi anlamda yakın takip gerektiren hastalar için 10 yataklı bir yoğun bakımı daha açıyoruz. Bu bir ay içinde” diyerek müjde verdi.

10 Yataklı Yoğun Bakım Ünitesi açılıyor…
 Haber: Kasım ŞAHİN

Bolu İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Metin Tahaoğlu, Bolu İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği  Başkanı ve İdari Hizmetler Başkan Vekili Uzm. Dr. Abdullah Danışman, İzzet Baysal Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hastane Yöneticisi ve Başhekimi Uzm. Dr. Gönül Can Polat, İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Başhekimi Doç. Dr. Kamil Gürel, Gerede Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Kahraman Dinler, İzzet Baysal Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Ayşegül Koç, Bolu İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Mali Hizmetler Başkanı Ali Rıza Zor ve İzzet Baysal Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi  DT. Taner Laçin, dün basın mensuplarıyla bir araya geldiler. Kahvaltı sonrası bir konuşma yapan Tahaoğlu; Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinin ödülünden bahsederek; “Eğitim Araştırma dal hastanesi olarak Türkiye’de ilk olan dijital hastane level 6 seviyesini kazanan bir hastanemiz oldu. Buda şu demektir; biz gelen hastayı tamamen dijital ortamda kâğıt işlemleri olmadan ve hastanın yatışından itibaren, tedavisinden itibaren uygulanacak fizik tedavi egzersizleri dâhil hem doktorun hata payını hem de hemşiremizin hata payını minimize eden şekilde tasarlanmış olan bir uygulamadır. Şu anda Türkiye’de sadece 11 hastanede var. Dal hastanesi olarak tek hastane ve buda bize nasip oldu. Gönül hocamı buradan canı gönülden kutlarım. Çünkü emekleri bu konuda fazladır. Çok uğraştılar, gecelerini gündüz ettiler ve bize o belgeyi de getirdiler. Dolayısıyla iftiharla herkesin önünde söyleyebilirim. İleride de bunu daha üst seviyeye taşımak için çalışmalarımızı devam ettireceğiz” diye konuştu.

Afiliyasyon konusu hakkında da bilgiler veren Tahaoğlu, “Bu afiliyasyon süreci içinde bizim yerleşim ile ilgili biraz sıkıntılarımız vardır. Çünkü dağılganlık bir yapımız vardır. 4 ünite üzerinden hizmeti götürmeye çalışıyoruz. Buna ruh sağlığını ve fizik tedaviyi katmıyorum. Bu bize bir takım yerlerde sıkıntılar yaratıyor. Onlardan bir tanesi çalışanların efektif verimli bir şekilde kullanma noktasında bize zorluklar yaratıyor. Kurum başkanımızla görüştük bu konuda bize destek veriyorlar. Önümüzdeki ay kurumdan bir heyet gelecek. Bu heyet 4 tane hastaneyi dolaşıp fiziki şartlarına bakıp klinikleri birleştirme noktasında hangi klinikleri nerede birleştireceğiz onun nihai karını çıkartıp ondan sonrada ona uygun hareket edip ne yapacağımıza karar vereceğiz. Önümüzdeki ay istişareler sonucunda en doğru kararı belirleyip ondan sonra da uygulamaya geçeceğiz” dedi.

BOLU’DA MERS VİRİSÜ YOK, ŞÜPHE VAR

Türkiye’yi etkisi altına alan ve ölümlere neden olan mers virüsü hakkında da bilgiler veren Tahaoğlu; “Bizde tespit edilen mers vakası yok. Ancak şüpheli vakalar var. Bu şüpheli vakalarda da bakanlığın talimatları vardır. Böyle bir durum karşısında uygulanacak olan prosedür onların uygulamasıdır. Bir tedbir amaçlıdır. Bizim 17 tane mevsimsel gribal vakası vardır. Ama daha domuz gribi vakası resmi olarak kanıtlanmış olan vakamız yok. Kanıtlanmış mers vakamız yok. O yapılan işlemler tamamen tedbir amaçlıdır. Şayet öyle bir şey çıkarsa biz başından beri tedbirimizi almış olacağız”

BÖLGE HASTANESİ NE OLDU?

Orada arsa tahsis söz konusu. Ama o arsa Orman Bölge Bakanlığına tabi olduğu için onların mülkiyetine tabi olduğu için Orman Bakanlığından daha onayı alınmadı. Sayın Valimizin toplantısında brifing vermiştik. Orada da gene aynı şekilde bu noktalara vurgu yaptık. Öncelikle arsanın Sağlık Bakanlığı’na geçmesi o noktada bir şey yapılır mı? Çünkü orada fiyatlandırma yapılmadı, onlar yapılacak. Bir takas söz konusu olabilir mi? Kesinleşmiş bir şey yok. Kesinleşirse arsa bize geçerse ondan sonraki süreçte de bunun yapımı noktasında hangi modelle yapılacağına o zaman karar verilir. Bu kamu özel ortaklı mı olur? Yoksa genel bütçeden Sağlık Bakanlığı kendisi mi yapar? Onlar hepsi daha muallâkta henüz kesinlemiş bir şey yok.

YOĞUN BAKIMLARIN DURUMU NEDİR?

Hastanelerdeki yoğun bakımlarla ilgili soruya ise İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hastane Yöneticisi Başhekimi Doç. Dr. Kamil Gürel şu cevabı verdi; “Yoğun bakımı ile ilgili olarak yoğun bakım tüm Türkiye’deki problemlerden bir tanesi. Çevre illerden sevk için hemen hemen her gün aradığımız yada yoğun bakımdaki hastaların yerini ayarlamaya çalıştığımız bizim mesaimizin belli bir kısmını oluşturuyor. Problem şöyle; yoğun bakım ihtiyacı azaldığı halde başka bir hasta grubuna alınamayan hasta olduğu için o yataklar dolu kalıyor. Dolu kalınca da hastanenin girişinde problem yaşanıyor. Yoğun bakım yoğunluğu %99 cibvarında seyir ediyor aktif yataklarda. Böyle olunca Bakanlığın bir projesi var. Palyetif bakım diye. Genel Sekreterimizin isteği ile bu konuda çalışma yapıyoruz. Palyetif bakım yoğun bakımdaki ihtiyacı azalmış ama özel bakım gerektiren hastalara yeni bir servis açarak yoğun bakımı daha aktif hale getirebilmek. Tüm hastanelerde yoğun bakım konusundaki sıkıntı vardır. Bize özgü değil Türkiye’ye özgüdür. Bu konuda bir fiil aktif olarak çalışmaktayız. Yoğun bakımı doluluğunu en yüksek oranda tutmak için.Bu arada 10 yataklı yoğun bakımı 3. Seviye en fazla ihtiyaç duyulan bu inmelerde veya koma halinde gelen trafik kazası ciddi anlamda organ yetmezliği olan hastalarda çok ciddi anlamda yakın takip gerektiren hastalar için 10 yataklı bir yoğun bakımı daha açıyoruz. Bu bir ay içinde”

ACİL KONUSUNDA TALEPLER VAR

Gürel, acil servisler hakkında da şu açıklamayı yaptı; “Acil konusuna gelince bazı talepler var. Haklılıkları da var. Sağlık Bakanlığının çizdiği çerçevede var. Acil serviste siz 24 saat hizmet bulunduramıyorsanız hizmetinizin kalitesi düşmüş oluyor. Acil uzmanı bulunduramayan yerlerde ya da sadece hastayı karşılama olarak görmememiz lazım acili. Arka planda bir cerraha ne kadar sürede ulaşabiliyorsunuz, oradan ameliyata ne kadar sürede alınabiliyor? Eğer bunları organize etmezseniz 3 tane ya da 4 tane olmasının amacı yok. Önemli olan tam teşekkürlü her şeyi  yapabildiğiniz ve gelen tüm hastalara belli bir sürede bir acil servisinin bulunması. Bu anlamda Köroğlu Ünitesi’ndeki acil servis 112’lerin hepsinin bağlı olduğu çalıştığı acil servistir. Üniversitedeki acil servis 112 almıyor. Bazı branşlara hasta yatışını alabilmesi için uğraşıyor. Ama üniversite aciline başvuran bir hasta Köroğlu Ünitesindeki kadar iyi bir hizmet alamayabiliyor. Biz bunu standardize edebilmek için uğraşıyoruz”

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2015, 09:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
nejla
nejla - 6 yıl Önce

yoğun bakım yetersizliği sebebiyle 15 aralık 2013 tarihinde su çiçeğinin sebebp olduğu sebsiz yüzünden 3 yaşındaki yeğenimi kaybettim.başka yeğenler başka cevdet tarıklar ölmesin..

Bülent Duran
Bülent Duran - 6 yıl Önce

birleşme sonrası uzman hekimlerin katsayıları iyileştirilirse ve tıp fakültesindeki işe yaramayan eğitim kadroları boşaltılırsa, gereksiz bir akademik unvan olan yard. doç'luk kaldırılır ve hastaneler tek bir çatı altında toplanabilirse çok önemli bir adım atılmış, kaynaklar daha verimli kullanılmış olur. profesyonel hastane yöneticiliği, eğitim kadrolarının daha özgür olması, şunun , bunun adamı olmak yerine liyakatin ön planda olduğu bir kadrolaşma ile eğitim ve araştırma hastanesi üniversite işbirliğinin içi doldurulabilir. saygılarımla.

SIRADAKİ HABER

banner128