“10. Yıl Marşını yasaklayarak Atatürk'ü yok edemezsin”

Cumhuriyet Kadınları Derneği Bolu Şube Başkanı Güllü Yaman, Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’in Bolu’daki okullarda 10. Yıl marşının çalınmasına karşı koyduğu yasağa, dernekte düzenlediği basın toplantısı ile sert tepki gösterdi. Yaman; “10. Yıl Marşını yasaklayarak Atatürk'ü yok edemezsin” dedi.

“10. Yıl Marşını yasaklayarak Atatürk'ü yok edemezsin”

Haber: Kasım ŞAHİN

Konuyla ilgili yaptığı basın toplantısında Başkan Güllü Yaman şunları söyledi; “ Gün geçmiyor ki Ülkemiz içten ve dıştan gelen gerici bölücü ve yıkıcı tehlikelerle karşı karşıya kalmasın. Adeta ülkemize ve Cumhuriyetimize bir saldırı yarışı başlatılmışta kim birinci olacak diye uğraşıyorlar. Yine basından öğrendiğimiz kadarıyla kendisi Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü koltuğunu işgal eden Zat 10. Yıl Marşımızı yasaklamaya kalkmıştır.

Atatürk 29 Ekim 1933 de' Türk ulusu! Sonsuzluğa akıp giden her on yılda, bu büyük ulus bayramını daha büyük onurla mutluluklarla huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim. Ne mutlu Türküm diyene sözleriyle Cumhuriyetin ve bugüne kadar bestelenen en güzel marşlarından biri olan 10. yıl marşından övgüyle söz etmektedir. Cumhuriyeti kültür değerlerimize saldırarak yada marşlarımızı yasaklayarak yok edemezsiniz. 10. Yıl Marşını yasaklayarak Atatürk'ü yok edemezsin. Çünkü halkımız Cumhuriyete, Atatürk'e büyük sevgi ve saygıyla bağlıdır. Milletimiz bunun hesabını mutlaka sizden soracaktır. 10. yıl marşını yasaklama girişiminiz Atatürk'e Türkiye Cumhuriyeti Devlet'ine, Türk Milletine, yapılmış bir ihanettir” diye söyledi.

“İSTİKLAL MARŞIMDA GEÇMİŞTE KALDI DİYEREK YASAKLAMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?”

 

Açıklamasının devamında Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’e sorular yönelten Yaman; “ Mili Eğitim müdürüne sormak isterim. 10. Yıl marşını geçmişte kaldı diye yasaklarken İstiklal marşımda geçmişte kaldı diyerek yasaklamayı düşünüyor musunuz? Karne günü çalınan mehteran marşı daha da eski onunla ilgilide bir açıklama yapacak mısınız?

Bildiğiniz gibi hukuk tanımaz, diktatör AKP iktidarı, bağımsızlığımızı özgürlüğümüzü ve demokrasimizi taçlandıran, aydınlanma devrimimiz Cumhuriyet'in kazanımlarını yok etmek için her türlü çabayı göstermektedir.   Türkiye, bir karanlığa doğru sürüklenmektedir.

2023 söylemlerini biz AKP hükümetinin Atatürk ve Cumhuriyet karşıtı söylemlerinden anımsıyoruz. 2023 vurgusuyla hedefiniz Cumhuriyet yönetim biçimini yok edip farklı bir yönetim biçiminde sadrazam falan olmak mı?” diye sorular yöneltti.

“MAKAMDA YAPTIĞINIZ HATALARIN ELBET HESABINI VERECEKSİNİZ”

Müdür Cengiz’in elbet yaptığı hatalardan dolayı hesap vereceğini söyleyen Yaman; “ Savaşlardan çıkıp yorgun bir halkı liderliğiyle yeniden ayağa kaldıran Mustafa Kemal Atatürk'ün kurucusu olduğu Türkiye Cumhuriyetinin Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü koltuğunu işgal eden zat görüyoruz ki bu ülkenin hangi zorluklarla düşmandan temizlendiğini bilmiyorsun, biliyorsan bile anlamadığın ortada iktidarla gelen iktidarla gider şuan işgal ettiğiniz o makamda yaptığınız hataların elbet hesabını vereceksiniz” dedi.

“12.30 DA MİLLİ EĞİTİMİN ÖNÜNE GELEREK HEP BİRLİKTE OKUYACAĞIZ”

Son olarak 10. Yıl marşını tüm üyeleri ile birlikte Milli Eğitimin önünde okuyacaklarını açıklayan Yaman; “ Bilmelisiniz ki Türk Milleti, Cumhuriyetin şanlı geçmişini bilerek onu koruyup aydınlık geleceğine sımsıkı sarılacaktır. İçten ve dıştan gelen gerici, bölücü ve yıkıcı tehlikelere karşı Ulusumuz her zaman Cumhuriyeti korumuştur ve korumaya devam edecektir. Atatürk'ün önderliğinde büyük Türk Milleti'nin kanı, canı ve sonsuz emekleriyle kurulan Cumhuriyet'in, tüm değerleriyle sonsuza değin yaşatılmasının herkesin vazgeçilmez ortak sorumluluğudur. Biz Aziz şehitlerin acılarını, kahraman gazilerimizin fedakârlıklarını da yüreğimizde hisseden bir ulus olarak, bu kahramanlıkların neticesi olan Türkiye Cumhuriyetinin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak ilelebet yaşayacağını biliyoruz. Ulusumuz sahip olduğu değerlere her ne koşul altında olursa olsun sahip çıkan, kardeşliği din, dil, ırk, mezhep gibi bölücü unsurlara feda etmemeye yeminli bir millettir.

Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da Atatürk'e, devrim ve ilkelerine, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'ne, onun değerlerine ve kazanım/arma her zaman ve her dönemde milli değerlerimize sahip çıktık. Çıkmaya da devam edeceğiz. Onları canımız pahasına koruyup yücelteceğiz. 10. Yıl Marşını yasaklamak gibi, bu konuda bir tasarruf kullanma yetkiniz yok, buna izin vermeyeceğiz. 10. Yıl Marşı'nı tüm üyelerimizle birlikte Pazartesi 12.30 da Milli eğitimin önüne gelerek hep birlikte okuyacağız” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2016, 19:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 4 yıl Önce

neden 12.30 ;o an söz konusu zat makamında olmaz

Galip
Galip - 4 yıl Önce

kadından yada cumhuriyet kadınından anlamamda o marşın her yerinde
türk'e durmak yaraşmaz, türk önde türk ileri. diyor
bu niye zorunuza gitti türk değilmiyiz biz.

SIRADAKİ HABER

banner128