11 tutanak tutuldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bolu Şube Müdürlüğü tarafından ilimizde bir dizi denetimler yaptı. Yapılan denetimlerde 11 firmaya tutanak tutuldu.

 11 tutanak tutuldu

Haber Merkezi

Yetkililer konu hakkında şu açıklamayı yaptı; İlimiz genelinde, yapı malzemeleri alanında etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken Piyasa Gözetimi ve/Denetimi Faaliyetleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, 4703 Sayılı “Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun”, “Yapı Malzemeleri Yönetmeliği(305/2011/AB)” ve “Yapı Malzemelerinin Tabii Olacağı Kriterler Hakkında Yönetmelik” gereği hazırlanan yıllık programa göre ya da varsa yapılan şikayetler doğrultusunda İl Müdürlüğümüz teknik personelince dosya incelenerek ya da numune alınarak iki türlü yürütülmektedir.

Hazır beton denetimleri haber verilmeksizin belirli periyotlarla, taze beton numune alımı ile gerçekleştirilir ve alınan numuneler basınç dayanımı deneyine tabi tutulur. Taze beton ve demir numunelerinin testleri Müdürlüğümüz laboratuvarında yapılırken diğer malzemelere ait numuneler TSE’nin ilgili laboratuvarına gönderilir. Sonuçların uygun çıkmaması halinde firmaya idari para cezası uygulanır. Müdürlüğümüzce 2014 yılı içerisinde numune alınarak yapılan denetimlerde 65 takım taze beton 1 takım çimento numunesi alınmıştır. Alman numunelerle ilgili herhangi bir olumsuz sonuç ile karşılaşılmamıştır. Dosya üzerinden yapılan denetimlerde malzemenin, ait olduğu uygunluk değerlendirme sınıfına göre ilgili standartlar ve mevzuat doğrultusunda gerekli belgelere sahip olup olmadığı incelenir. İlgili evraklar bulunduğu takdirde uygunluğu tasdik edilirken, bulunmadığında firmaya evrakları tamamlaması için süre verilir. Verilen süre sonunda tekerrür eden denetimde firmanın evrakları tamamlamaması durumunda ise idari para cezası uygulanır. Dosya incelenerek yapılan denetimlerde 2014 yılı için belirlenmiş olan program kapsamında kompozit panel, ahşap kaplama ve yer döşemeleri, PVC kapı pencere sistemleri, yalıtım camları, beton bordür taşları-kaplama blokları ve yapı kimyasalları üreticilerine yönelik 11 adet tutanak tutulmuştur.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2014, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124