11.Türkçe Olimpiyatları Bolu’da yapılacak

Bu yıl Bolu’da Türkçe Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak. Pek çok sponsorun katkılarıyla gerçekleştirilecek Türkçe Olimpiyatları Bolu’nun tanıtımına da katkı sağlayacak

11.Türkçe Olimpiyatları  Bolu’da yapılacak
 Haber; Duygu Kaya

 

Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından  “Uluslararası Dil ve Kültür Festivali” kapsamında düzenlenen 11.Türkçe Olimpiyatları bu sene “Evrensel Barışa Doğru” sloganıyla başlıyor. Dünyanın farklı ülkelerinde Türkçeyi en iyi öğrenenleri ödüllendirmek amacıyla 2003 yılından beri düzenlenen Türkçe Olimpiyatları, bu yıl "Uluslararası Dil ve Kültür Festivali" adı altında 1-16 Haziran tarihleri arasında yapılacak. 140 ülkeden 2000 finalist öğrencinin katılacağı 11.Uluslararası Dil ve Kültür Festivali “Evrensel Barışa Doğru” sloganıyla Türkiye genelinde 55 il, 99 sahnede yapılacak.11.Türkçe Olimpiyatları’nın Bolu’da düzenlenecek olan organizasyonunun sorumluluğunu üstlenen Ali Topaloğlu BOSİAD binasında bir basın açıklaması yaptı. Topaloğlu ”Uluslararası Türkçe Derneği tarafından ‘’uluslararası Dil ve Kültür Festivali’’ kapsamında düzenlenen 11.Türkçe Olimpiyatları bu sene ‘’Evrensel Barışa Doğru’’ sloganıyla başlıyor. Dünyanın farklı ülkelerinde Türkçeyi en iyi öğretenleri ödüllendirmek amacıyla 2003 yılından beri düzenlenen Türkçe Olimpiyatları, bu yıl ‘’Uluslararası Dil Ve Kültür Festivali’’ adı altında 1-16 Haziran tarihleri arasında yapılacak. 140 ülkeden 2000 finalist öğrencinin katılacağı 11.Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’’ Evrensel Barışa Doğru sloganıyla Türkiye genelinde 55 il, 99 sahnede yapılacak. Beş kıtadan dili, dini, rengi farklı 2000 öğrenci şarkı, şiir, dil bilgisi, yazma ve güzel konuşma, halk oyunları, tiyatro gösterileri ve kısa film gibi 19 farklı kategoride hünerlerini sergileyecek. Bu kapsamda Türkiye geneli 55 ilde yapılacak olan il etkinliklerinden bir tanesi de Bolumuzda yapılacaktır. Yaklaşık 35 ülkeden 80’e yakın öğrencinin katılacağı etkinliğe biz tertip heyeti olarak tüm Bolu halkını davet ediyoruz. İl Etkinliği; TÜRKÇEDER ve BOSİAD tarafından organize edilmektedir. 6 Haziran 2013 tarihinde Bolu Atatürk Stadyumunda saat 20.45’de gerçekleştirilecektir. Ayrıca bu organizasyonun Bolu’da gerçekleşmesinde emeği geçen; başta Bolu valimiz Milletvekilimiz, Bolu Belediye Başkanımız ve bütün sponsorlarımıza teşekkür ediyor ve tüm Bolu halkını davet ediyoruz. ‘’ Dedi.

 

               ‘’Şehrin Tanıtımına Katkı Sağlayacak’’

 

BOSİAD başkanı İsmail Hakkı Özmen’de Türkçe olimpiyatlarıyla ilgili bir konuşma yaptı. Özmen ‘’Bildiğiniz üzere 10 yıldır Ülkemizde Türkçe Olimpiyatları yapılmakta.  İnşallah bu yıl 11. si gerçekleşecek.  Her yıl ülkemizin değişik illerinde olimpiyatlar il etkinliklerine sahne olmakta.  Bu yıl inşallah BOSİAD ve TÜRKÇEDER işbirliği ile İl Etkinlikleri 6 Haziranda Bolumuzda da gerçekleştirilecek. Bu Bolumuz da bir ilk.  Böyle bir organizasyonun Bolumuza gelmesi, şehrimizin tanıtımına da büyük katkıları olacağına inanıyoruz ve gelen öğrencileri en güzel şekilde ağırlayarak Bolu halkının misafirperverliğini göstermek istiyoruz. Siz değerli basın mensubu arkadaşlarımızdan da bu etkinliğin duyurulmasında desteklerinizi bekliyoruz.  Bolu halkını 6 Haziran akşamı Atatürk stadına davet ediyoruz. Ayrıca bu organizasyonun Bolu da gerçekleşmesinde emeği geçen; başta Bolu Valimiz; Milletvekillerimiz, Bolu Belediye Başkanımız, bütün sponsorlarımıza ve siz değerli basın mensuplarına teşekkür ediyorum.’’ Dedi.


Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2013, 20:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER