15 Temmuz Şehitler parkı törenle açıldı

Bolu Belediyesi tarafından Çıkınlar Mahallesine yapılan ve Bolu Belediye Meclisinin son toplantısında CHP, MHP ve Ak Partili üyelerin ortak kararı ile 15 Temmuz Şehitler parkı düzenlenen tören ile hizmete açıldı. Törene Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Belediye Başkan Yardımcıları Emine Davarcıoğlu ve İhsan Ağcan, Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay, MHP İl Başkanı Adem Evcil, Ak Parti İlçe Başkanı Adil Esen, İl Müftüsü İzani Turan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

15 Temmuz Şehitler parkı törenle açıldı

HABER: SEMİH BAYKAL

Çıkınlar Mahallesine Bolu Belediyesi tarafından toplam 13 bin metrekarelik alan üzerine yapılan

 15 Temmuz Şehitler parkı toplam 13 bin metrekarelik alan üzerinde Bolulu olarak 1980 yılından bu yana PKK terör örgütü tarafından şehit edilen ve 15 Temmuz Gecesi FETÖ PDY tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi sırasında İstanbul’da şehit edilen polis memuru Ozan Özen’in fotoğrafının ve isminin yer aldığı 52 kişinin tabelası yer alıyor. Ayrıca parkta kiraz, ıhlamur gibi 19 çeşit meyve ağacı, mavi ladin, çınar ağacı gibi ağaçlar, 300 metrelik yürüyüş pisti, çocuk oyun alanları, basketbol ve voleybol sahası yer alıyor.

“DEMOKRASİ KAHRAMANI BİR MİLLETLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Parkın Açılışında ilk olarak konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz şunları söyledi; “Çok önemli bir dönemecin eşiğindeyiz. Her metre kare toprağı şehit kanıyla bulaşmış, yoğrulmuş bir ülkenin üzerinde oturuyoruz. 40 yıla yakındır bir PKK terör örgütü ile ölüm kalım mücadelesi içerisinde çalışmalarımız sürüyor ve birçok şehitlerimiz var. 15 yıldır da Irak ve Suriye’de müthiş bir savaş yapılıyor. Etkileri direk bizi bağlıyor. Daha önce PKK’yı terör örgütü olarak bizim üzerimize salanlar, şimdi de yeni örgütleri salıyor. En sonda bildiğiniz gibi FETÖ denilen vwe devletin her kademesinin hücrelerine kadar giren çok hain, çok acımasız, kendi ellerine verdiğimiz silahı, uçağımızı, helikopterimizi, tankımızı ve özellikle bizi korumakla görevli ünformalarını da hiçe sayarak haince ve şerefsizce, kendi insanını, kendi seçilmiş Cumhurbaşkanını, hükümetini, Türkiye Büyük Millet Meclisini bombalayacak kadar şerefsizleşebilen bu hain örgütün son denemesi ile de birçok şehit verdik. Şu an hala yaralı olan birçok vatandaşımız var. İnşallah şehitlerimiz artmaz ve teyakkuz halindeyiz. Belki Dünya’da ilk defa silahlı terör örgütünün ülkede ayaklanmasına karşı göğüsünü tanka, topa, uçaklara ve helikopterlere karşı siper eden ve şehit düşen demokrasi kahramanı bir milletle karşı karşıyayız. Şehitler hangisinin önemli olduğunu söylemek bize düşmez. Çünkü şehitler konusundaki sözü yaradan söylemiştir.

“TARİH BOYUNCA VE SON DÖNEMDE ŞEHİT OLANLARIN ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUZ”

Konuşmasının devamında Başkan Yılmaz; “ Ölen ve bize bu vatanı emanet eden, şu anda bu toplantıyı yapmamıza sebep olan, tarih boyunca ve son dönemde şehit olanların önünde saygıyla eğiliyoruz. Onlar sayesinde ayaktayız. Onları bir daha geriye getiremeyiz. Ama onlardan kalan emanetler bize emanet olduğunu herkes bilsin” diye söyledi. Bu vesile ile Son Belediye Meclis toplantısında CHP, MHP ve Ak Partili Meclis üyelerinin müşterek olarak bireysel teklifleri 1- Belediye meydanının isminin Demokrasi meydanı olarak değişmesini teklif ettiler ve oy birliğiyle bunu kabul ettiler. Aynı şekilde bu üç parti grubu yeni bitme aşamasına geldiğimiz bu parkında 15 Temmuz Şehitler Parkı olarak adlandırılmasını teklif etti ve oybirliğiyle kabul ettiler ve şu an bu parkın açılışındayız. Bolu’dan 1980 yılın sonrasında PKK tarafında şehit edilenlerin sayısını 52 olarak tespit ettik. Önümüzdeki dönemde daha da varsa bunları da burada yaşatmak istiyoruz. Allah bir daha bize şehitler nasip etmesin” dedi.

“İŞTE TÜRK DEMOKRASİ TARİHİNİN EŞSİZ ZAMANLARINDAN BİRİ OLMUŞTUR 15 TEMMUZ”

 Bolu Belediye Başkanı Alaaddin yılmazdan sonra kürsiye gelen Bolu Valisi Aydın Baruş ilk olarak 15 Temmuz tarihinde FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilen darbe girişimini değerlendirerek şunları ifade etti; “ 15 Temmuz 2016 bu milletin tarihinde milattır. 15 Temmuz'da iki olaya şahit olduk. Cumhuriyetimizin kuruluşundan beri yaşadığımız ikinci en büyük ihanete şahit olduk. Aynı Kurtuluş Savaşı yıllarımızda da bu millet bağımsızlık mücadelesi verirken dış güçlerle işbirliği yapan ve vatanı satmak isteyenlerle mücadele ediyorduk. Bu mücadeleden milletimizin birliği ve bağımsızlık ruhuna sahip çıkması sayesinde kurtulduk ve zafere ulaştık. 15 Temmuz'un ikinci özelliği Kurtuluş Savaşımızın da ikinci özelliğidir ki bu da bütün milletin topyekun ayağa kalkmasıdır. 15 Temmuz bu milletin tarihinde unutulmaz bir gün olarak kalacaktır. Neden? Çünkü dış güçlerle işbirliği yapan ve içimizden bildiğimiz, kardeşimiz bildiğimiz, dost bildiğimiz, komşuluk ettiğimiz, bu milleti koruması için, terörle mücadele etmesi için ellerine silahlarımızı emanet ettiğimiz bazı hainler Cumhurbaşkanımızı, hükümetimizi, meclisimizi mahvetmek istediler, sizin iradenizi esir almak istediler. Ama daha ilk andan itibaren, televizyonlarda yolların kesildiğini gören vatandaşlarımız oluk oluk meydanlara aktılar. Vatandaşlarımız "Benim irademe kimse silahla sahip olmaz. Buna yeltenenlere, ben gereken cevabı veririm" dediler. İşte Türk Demokrasi tarihinin eşsiz zamanlarından biri olmuştur 15 Temmuz. Bundan sonra da darbe heveslilerine, milletin kendilerine emanete ihanet edenlere, içimize nifak sokmak isteyenlere ve bu Müslüman halkın en temizi en samimi duygularını kullanarak, birilerine kulluk ettirmeye çalışanlara verilecek en güzel cevabı vermiştir” diye ifade etti.

“BU HAİNLER ELBET İÇİMİZDEN TEMİZLENECEKTİR”

Açıklamasının devamında Baruş; “ Bu bizi birbirimize düşürmek isteyen ve planları içerisinde en önemlisi olan vatanımızı silahlı bir çatışma içerisine düşürerek kardeş kavgasına düşürmek isteyen, Güneydoğumuzu 40 yıldır savaştığımız PKK terör örgütüne teslim etmek üzere anlaşan ve orayı onlara terk etmek için planlar yapmış olan bu hainler elbet içimizden temizlenecektir. Biz yıllarca bazı insanlara dine hizmet ediyor diye çocuklarımızı okutuyor diye her şeyimizi teslim ettik, onlara inandık, güvendik. Bizlemezdik ki bunların yabancı güçlerin kucağında onlarla birlikte bizi mahvetmek için planlar yapacağını. Ama gün uyanma günüdür. Bu fethullahçı terör örgütü denen örgütün unsurları devletin içerisinden temizleniyor. Tabi ki biz üzerimize düşeni yapıyoruz., yapmak da boyun borcumuz ancak bu yeterli değil. Buradan hem belediyelerimizi, hem sivil toplum kuruluşlarımıza hem de vatandaşlarımıza sesleniyorum. Sizlerin yardımı olmadan bunu sağlıklı bir şekilde yapmamız zor gözüküyor. Dolayısıyla basınımızdan da ricam ötede beride bu iddiaları dedikodu şeklinde dillendirmek yerine ellerinden bilgi belge olan varsa lütfen bunları kamu kurumlarına ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletsinler. Bu hepimizin görevi. Bu işleri yapanları, sizden zorla , baskıyla himmet parası adıyla para toplanır. Onun için bu mücadeleyi devlet yapsın, her şeyi devlet halletsin düşüncesinden vazgeçin. Eğer ileride böyle büyük bir tehlikeye maruz kalmak istemiyorsak, evlatlarımızın içimizden çıkan hainler tarafından şehit edilmesini istemiyorsak bu mücadeleyi yapmamız gerek” dedi.

“BİZ SİZLERLE, SİZ BİZLERLE GÖNÜL BİRLİKTELİĞİ HALİNDE GÖREV YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Son olarak Vali Baruş şunları belirtti; “ İşte 15 Temmuz'da Bolumuzda bütün milletimizin şahlandığı gibi daha ilk dakikalardan itibaren meydanlara dökülerek, iradesini esir almak isteyen hainlere gereken cevabı verdi. Biraz önce Belediye Başkanımız ifade etti. Bu darbe teşebbüsüne kalkışanların ilk hedefi bizdik. Ama bunlar Bolu Halkının meydanlara döküldüğünü görünce cesaretleri kırıldı. İçlerinden bazı planları hazırlamış olanlar ve Valiliğe, Belediyeye girme planları yapanlar birden duraksadılar. Ama biz bunları biliyoruz. Kimin ne planlar yaptığını da biliyoruz ve bunların hepsi ortaya çıkacak ve Bolu Halkı huzur içinde, barış içerisinde, huzur içerisinde, demokrasi içerisinde yaşamaya devam edecek. Biz sizlerle, siz bizlerle gönül birlikteliği halinde görev yapmaya devam edeceğiz. Ben bir kez daha 15 Temmuz'da bu milletin birliği, beraberliği, vatanın bütünlüğü için canını veren, tankın önüne, topun önüne evladını çocuğunu düşünmeden atlayan ve helikopterlerin, uçak bombalarının altında dahi meclisine, Cumhurbaşkanlığı Külliyesine sahip çıkan, sarsılmaz irade sahibi şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Yaralanan gazilerime acil şifalar diliyorum. Allah bir daha böyle günleri bize göstermesin. Birbirimize sahip çıkalım, kenetlenelim ve bu kenetlenme sayesinde de geleceğin bizler için emin olacağını bilelim. Tüm milletimizin ve tüm Türk vatandaşlarının sarsılmaz iradesi karşısında saygıyla eğliyorum” diye belirtti. Bolu Valisi Aydın Baruş’un konuşmasında sonra İl Müftüsü İzani Turan’ın duaları ile birlikte parkın açılışı gerçekleşti. Açılışın ardından Çıkınlar Mahallesi Muhtarı Mustafa Kaçar, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğluna plaket ve fotoğraf takdim etti.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2016, 14:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
ÖMER KIRICI
ÖMER KIRICI - 4 yıl Önce

sayın valim bolu da ftö törür örgütünü bolu da yaşatan kamu kurumlari ki̇mdi̇r bunun i̇çi̇nde kamu kurumlarindan ki̇ler bunlara i̇hale vermi̇ş petrol ofi̇sleri̇nden hanki̇ kurumlar akaryakit almiş han ki̇ marketlere aliş veri̇ş fi̇şi̇ veri̇lmi̇ş ki̇mler bağiş yapmiş değeri̇ altinda gayri̇ mekul satmiş 10 ve daha fazla yil i̇şletmesi̇ veri̇lmi̇ş bunlari çoğailta bi̇li̇ri̇z. bi̇r komi̇syon bunlari araştirsin suçlular yargilansin bolu lu vatandaş o zaman i̇nanir

SIRADAKİ HABER