150 bina restore edilmeyi bekliyor

Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl ilçenin tarihini yaşatabilmek ve gelecek nesillere bırakabilmek adına restorasyon çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyledi.   Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl,...

150 bina restore edilmeyi bekliyor

Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl ilçenin tarihini yaşatabilmek ve gelecek nesillere bırakabilmek adına restorasyon çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyledi.

 

Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl, ilçede bulunan 50 binanın profesyonelce, 150 binanın ise amatörce onarıldığını belirterek, 150 binanın daha onarılmayı beklediğini söyledi. 

İnegöl, Mudurnu'nun tarihi ve kültürel açıdan zengin bir ilçe olduğunu belirterek, ilçenin tarihini yaşatabilmek ve gelecek nesillere bırakabilmek için restorasyon çalışmaları yaptıklarını ifade etti. Mudurnu'da 231 tescilli binanın olduğunu söyleyen İnegöl, ''Plana konacaklarla birlikte toplam 381 bina bulunuyor. Teknik personel sıkıntısı yaşıyoruz. Bu sıkıntı nedeniyle rölöve ve restorasyon projelerinin çizimleri uzun sürüyor. İlçedeki komple sit alanı rölöve ve restorasyon projeleri çizilmiş olsa Avrupa Birliği'nde bu işlerin uygulaması için verilen bir ödenek var, ondan yararlanma şansımız olacak. O zaman da bizim Kültür ve Turizm Bakanlığı'na yükümüz olmayacak'' şeklinde konuştu.
İnegöl, ilçede evi bulunan fakat başka şehirlerde yaşayan vatandaşlardan dolayı restorasyon çalışmalarını hızlı bir şekilde yapamadıklarını aktardı. Restorasyon çalışmalarıyla ilçenin standartlarının yükseleceğinin altını çizen İnegöl, ''Şimdiye kadar 50 bina profesyonelce onarıldı, 150 bina amatörce onarıldı ve 150 bina ise onarılmayı bekliyor. Vatandaşlarımızın Mudurnu'da evi var ama kendisi başka şehirde yaşıyor. Bu vatandaşlarımız Mudurnu'da ikamet etseler, evlerinin bakım ve onarımlarını yaptırmış olsa Mudurnu'nun standartlarını yükseltirler'' diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128