“18.maddede kamu yararı gözetilmelidir”

Bolu Vali yardımcısı Ayhan Kartlı Bolu’da gerçekleştirilen 18.madde uygulamalarında kamu yararının gözetilmesi gerektiğini söyledi. Kartlı; “Bu anlamda herkesi memnun etmekte mümkün değildir. Nihayetinde önemli olan idarecilerin kamu yararını ön planda tutarak doğru şeylerin yapılmasıdır.” Dedi.

“18.maddede kamu yararı gözetilmelidir”
 Haber; Duygu Kaya

 

Bolu vali yardımcılarıyla her hafta yaptığımız röportaj serisinin bu haftaki konuğu Ayhan Kartlı oldu. Gençlik Spor, Tapu ve Kadastro, Çevre ve Şehircilik, Tarım il Müdürlüğü gibi birçok alanda sorumlulukları olan Kartlı’dan meslek hayatını, unutmadığı anılarını ve Bolu’yu dinledik. Diğer vali yardımcılarımız gibi Türkiye’nin birçok yerinde görev yapmış olan Kartlı öncelikle kısa hayat hikâyesini bizimle paylaştı. Kartlı ‘’1969 yılında Ordu’nun Akkuş İlçesinde doğdum. İlkokula Ankara’da başladım. Tekrar memleketim olan Ordu’da eğitimime devam ettim. Açılan parasız yatılı sınavlarında İstanbul Kabataş erkek lisesini kazandım. Ordayken hayalim elektrik elektronik okumaktı. Tercihlerim bunun üzerineydi. Fakat sınıf arkadaşımın idealinde hep siyasal bilgiler fakültesi vardı. Yapılan sohbetlerden etkilendim ve siyasal bilgiler okumaya karar verdim. 1986 yılında Ankara Siyasal Bilgiler fakültesini kazanmış oldum. Kamu yönetimi okudum. Siyasal bilgiler fakültesini yazma amacım kaymakam olmaktı. Okul bitti açılan sınavlara girdim. Sınavları kazandım Kaymakam oldum. İlk görev yerim Sakarya’nın Taraklı ilçesiydi. Daha sonra Adıyaman Sincik ilçesi kaymakamlığı, Kastamonu’da Doğanyurt ilçesi kaymakamlığı, 2 Yıl Bayburt vali yardımcılığı, Mardin Yeşil ilçesinde Kaymakamlık ardından Nevşehir Kozaklı’da, Kastamonu Taşköprü ilçesinde kaymakamlık yaptım.’’ Dedi.

 

                    ‘’Bolu İçin Elimizden Geleni Yapıyoruz’’

En son görev yeri olan Bolu hakkındaki düşüncelerini dile getiren Kartlı şunları söyledi; “Bolu, Mülki idare sisteminde atanırken tercihlerim arasında belirttiğim bir yerdi. Hep gelip geçerken hayranlıkla izlediğim bir yerdi Bolu. Son bir buçuk yıldır Bolu insanıyla çalışıyoruz. Son derece memnunum burada görev yapmaktan. Bolu gelişiyor. Bolu daha çok gelişmek zorunda. Doğal kaynaklarını koruyarak, sürdürülebilir şekilde büyümelidir. Bolu’nun kalkınmasında gelişmesinde başta Sayın Valim olmak üzere bize verilen görevler çerçevesinde hizmet ediyoruz. Valiliğimizde idare kurulu büromuz vardır. Soruşturma işleriyle uğraşmaktayım, yargılanması izin verilen memurların ya da izin verilmeyen memurların, disiplin itirazlarının yapıldığı, arazilerde ayrılma birleşmelerin yapıldığı idare kurulu bürosu hizmetleriyle ilgileniyorum. Gençlik spor müdürlüğüne bakıyorum. Tarım İl müdürlüğüne bakıyorum. Çevre ve şehircilik bakanlığı’nın ilgili birimine bakıyorum. Tapu ve Kadastro birimleri benim sorumluluğumda. Diğer taraftan Yurt-Kur, üniversite ile ilişkiler ve Marka’nın Bolu’daki faaliyetlerini yürütüyorum. Çevre ve şehircilik alanında çalışmak bize birçok sorumluluk yüklüyor. Gelişen Bolu ekonomisi bir yandan gelişirken bir yandan tavuk üreticiliğinin örneğin çıkarttığı sorunları gidermeye çalışıyoruz.’’

               “18 Uygulaması bizim inisiyatifimizde değildir’’

Bolu’da bu ara yerel yönetimin ve partilerin yoğun bir şekilde tartıştığı konulardan biri olan 18.madde uygulamalarına bir yorumda vali yardımcısı Ayhan Kartlı’dan geldi. Kartlı ‘’Kamuoyunda 18 uygulaması denilen şey İmar Kanunun 18.maddesidir. Bu da imar yapılmış alanlarda parselasyonların yapılması işlemidir. Fakat biz sadece tescil yaparız. Belediyeler uygulamaları yapar. Biz verileri ve dokümanları değerlendirip tescil yaparız. İnisiyatif kullanmayız. İçinde bulunmadığımız bir durum hakkında yorum yapmamız doğru değildir. Çünkü bir yönüyle ekonomik değeri olan, insanların mal varlığını denetleyen bir alandır. Tabi bu anlamda herkesi memnun etmekte mümkün değildir. Nihayetinde önemli olan idarecilerin kamu yararını ön planda tutarak doğru şeylerin yapılmasıdır. Bize bu noktada idari bir şikâyet gelmediği için özel bir inceleme yapmadık. Kanunlar ve yasalar çerçevesinde hareket ediyoruz. Bu faaliyetleri bu çerçevede yapıyoruz. Buradan sizin kanalınızla vatandaşımızı aydınlatalım bizler yerel yönetimler imar planı yapmadan önce, eğer tarım arazilerinde imar çalışması yapılacaksa toprak koruma kurulunda karar verilir ve valilik olarak bir değerlendirme yapılır. Ancak şu an söz konusu olan konularda inisiyatifimiz yok.’’ Dedi.

           ‘’Birçok anım olsa da bir tanesini hiç unutamam’’

18 yıllık görev hayatına birçok anı sığdıran Bolu Vali yardımcısı Ayhan Kartlı bu anıların içinden en unutamadığını bizimle paylaştı. Kartlı ‘’Bu meslekte 18.yılımı doldurdum. Birçok anım birikti elbette ki. Bunun toplam 3 buçuk yılını vali yardımcısı olarak yerine getirdim. Memleketimizin her yerinde bulunmuşluğum var. Bir gün Doğanyurt ilçesi kaymakamıydım. Bir köyümüz vardı hiç yolu yoktu. 300-400 metre yokuştan köylüler yiyecek giyeceklerini oradan çıkarırdı. O zamanlar imkânlar yoktu. Tabi şu anda hükümetin KÖYDES projesi hizmet konusunda iyi işler yapıyor. Fakat o zamanlar böyle şeyler yoktu. O köy bizim sosyal yardımlaşmada yaptığımız maddi yardımları toplamışlar geldiler bize dediler ki ‘yolumuzu yapın’. Biz de makine kiraladık yolu açmaya başladık. Diğer köyün vatandaşı yol evlerinin üst tarafında olduğu için yapılan çalışmalarda çıkan kayalar evini yıkar diye telaş etmiş yol yapımına izin vermemiş. Bize telefon geldi kalktık gittik. Hakikaten vatandaş evime bir şey olacak diye makinelerin çalışmasına izin vermiyor. Gittim dedim ki evinize bir şey olursa size burayı yeniden yaptırırız. Dedi ki sayın kaymakamım ben size inanıyorum da siz devlet memurusunuz bugün var yarın yoksunuz, eğer tayininiz çıkar giderseniz benim evim ne olacak. Bende döndüm dedim ki burada toplanan vatandaşlar şahit eğer evine bir şey olursa bu arabamın anahtarını sana veriyorum, eğer evine bir şey olur yıkılırsa bu araba annenin ak sütü gibi helal olsun. Bunu deyince vatandaş dedi ki olur mu kaymakamım buyurun evim sizindir. Bu olayda şunu gördük vatandaşa güven verirseniz vatandaş kamu yararına olan şeylere karşı gelmez. Beni arada o kadar insanın içinde çok onure etmişti o insan. Bu benim unutamadığım bir anımdır.’’ Şeklinde konuştu.

 

“En büyük tutkum fotoğrafçılık”

 

Bolu vali yardımcısı Ayhan Kartlı boş zamanlarını nasıl değerlendirdiğini de anlattı. Kartlı ‘’ Akşam haberleri mutlaka izlerim, ayrıca web sitesi yapımı da ilgi alanlarımın arasına girer. Bolu’da bir yandan da Fotoğraf çekmeye çalışıyorum. Bolu’ya gelmeden önce başlayan bir merakımdı o yüzden bir makine edindim, büyük bir merakla fotoğrafçılığı öğrenmeye çalışıyorum. Bir yandan da Bolu’da fotoğrafçılık Derneğinin açtığı kursları takip etmeye çalışıyorum. Büyük keyif alıyorum bundan. Bolu’muz bu noktada doğasıyla çok cömert. Özellikle Sonbahar ayında fotoğraf çekmek güzel oluyor. Zaman zaman kitap okumaya gayret ediyoruz. 2 çocuk sahibiyim eşim çalışıyor. 2 çocuğumda Ankara’da okuyor lise çağlarındalar. Bu arada Gençlik sporla da çalışıyoruz demiştim. Bolu’da güzel çalışmalar yapılıyor. Gençlerimizin spora kazandırılmasında yoğun bir çabamız var. Elimizden geldiğince valimizle beraber bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bolu’da olmaktan gayet mutluyum. ‘’ Dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2013, 20:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124