2 çocuğu için orman işçisi oldu...

Adı Yağmur Aktaş. O 2 çocuk annesi. 35 yaşındaki genç anne 2 çocuğuna bakabilmek ve onların karınlarını doyurabilmek için en zor işi seçti ve erkeklerin bile güçlükle yaptığı orman işçiliğine başladı. Aktaş, Gölcük Tabiat Parkında dik yamaçlarda buz gibi havada günlük 70 TL kazanmak için elindeki motorlu testere ile devası ağaçları kesmesi anneliğin ne kadar meşaketli olduğunu gösterdi.

 2 çocuğu için orman işçisi oldu...

Haber: Kasım ŞAHİN

Bolu’da 1 Şubat tarihinde başlayan ve 3 gün süren şiddetli lodos Gölcük ve civarında yaklaşık 10 bir çam ve köknar ağacının devirmesi 35 yaşındaki 2 çocuk annesi Yağmur Aktaş’ın ekmek kapısı oldu. Şiddetli lodos bir taraftan zarara neden olurken diğer taraftan da 2 çocuk annesinin ekmek kapısının açılmasına neden oldu. Ağaçların köklerinden sökülmesi nedeniyle devrilen ağaçların bölgeden kaldırılması için Bolu Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü tarafından taşeron firmaya iş verildi. Düzenli bir işi olmayan ve iki çocuğuna bakabilmek için zorluk  çeken Yağmur Aktaş, erkeklerin bile zor yapabildiği mesleği seçerek işe talip oldu.

Gölcük Tabiat Parkında devrilen ağaçların hemen temizlenmesi ve vatandaşlara zarar vermemesi için çalışmaların başlatılması talimatı verildi. Taşeron firma ise 20 kişilik kadro kurması gerekiyordu. Genç anne işin ne kadar zor olmasına rağmen 19 erkek çalışanla birlikte bu işe girişti. Daha önceden motorlu testere kullanmayı bilmesi ise onun için bir avantajdı. Kadın olmasına rağmen bu işi yapamam demedi ve motorlu testeresiyle boyları 35-40 metreyi bulan devrik çam ve köknar ağaçları bir bir kesmeye başladı. Aktaş bu işi yaparken, aynı işi yapan erkek mesai arkadaşları ise onu büyük bir şaşkınlıkla seyretti.

Yaptığı işi tam anlamıyla başarıyla yapan Yağmur Aktaş, hayat şartlarının gün geçtikçe zorlaştığını ve 2 çocuğuna bakabilmek için bu zor işi seçtiğini belirterek, “Lodos sayesinde ekmek parası kazanmanın sevincini yaşıyorum. İşim gerçekten çok zor. Gölcük’ün yüksek dağlarında lodostan devrilen ağaçları motorlu testeremle kesip temizleme çalışması yapıyorum. Hava buz gibi ama 2 çocuğumu düşünmek zorundayım. Kadının yapamayacağı iş yoktur. Hele de işin içinde çocukların olunca büyük zorluklar kolay gelir insana. Gündelik 70 Tl’ye bu işi yapıyorum. Bir ev temizliğine giden kadın 100 TL kazanırken ben 70 TL’ye çalışmak zorundayım. Sonuçta evime ekmek ve çocuklarıma bir şeyler almak daha güzel” diye konuştu. 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2015, 18:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128