2012’de 80 eser açığa çıkarıldı

Bolu Müze Müdürü Mustafa Güneş 2012 yılının verimli bir yıl olduğunu vurgulayarak; ''Merkez ilçede 3 ayrı kurtarma kazısı yapıldı. Büyük Cami Mahallesi, Karamanlı Mahallesi ve Akpınar Mahallesi'nde...

2012’de 80 eser açığa çıkarıldı

Bolu Müze Müdürü Mustafa Güneş 2012 yılının verimli bir yıl olduğunu vurgulayarak; ''Merkez ilçede 3 ayrı kurtarma kazısı yapıldı. Büyük Cami Mahallesi, Karamanlı Mahallesi ve Akpınar Mahallesi'nde yürütülen kazı çalışmalarında Roma ve Bizans dönemlerine ait yapı ve mezar kalıntıları ile 80 eser açığa çıkarıldı'' şeklinde konuştu.

 

 

Bolu Müze Müdürü Mustafa Güneş, müzede 3 bin 286 adet arkeolojik ve bin 677 adet etnografik eser ile 12 bin 95 adet sikke bulunduğunu söyledi. Bolu Müze Müdürü Mustafa Güneş, çalışmalar sonucunda müzedeki eser sayısının 17 bin 58'e yükseldiğini ifade etti. 
Satın alma, kazı, hibe ve mahkeme kararı ile 269'u arkeolojik, 4'ü etnografik eser, 480'i sikke olmak üzere 753 yeni eserin kayıtlara girdiğini dile getiren Güneş, ''2012 yılı sonu itibari ile müzemizde bulunan eserlerin sayısını belirledik. Müzede 3 bin 286 adet arkeolojik, bin 677 adet etnografik eser ve 12 bin 95 adet sikke bulunuyor. Müzemize kazandırılan yeni eserler, diğer müze ve kişilerden satın alınan, kazılarda bulunan ve mahkeme kararı ile müzemize devri yapılan eserlerdir'' diye konuştu.2012 yılında yapılan kazı çalışmaları hakkında da bilgi veren Güneş, ''Merkez ilçede 3 ayrı kurtarma kazısı yapıldı. Büyük Cami Mahallesi, Karamanlı Mahallesi ve Akpınar Mahallesi'nde yürütülen kazı çalışmalarında Roma ve Bizans dönemlerine ait yapı ve mezar kalıntıları ile 80 eser açığa çıkarıldı'' şeklinde konuştu. Sadece kazı çalışması yapmadıklarını anlatan Güneş, Bolu'da faaliyet gösteren okullara yönelik, müzelerin tanıtımını amaçlayan projelere de imza attıklarını kaydetti. ''2012 yılında müdürlüğümüze başvuran 477 öğrenciye eserler ve taşınmaz kültür varlıkları hakkında bilgi, belge ve broşür verdik'' diyen Güneş, ''Bunun yanında Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) ve Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından müzecilik eğitimi ve resim çalışmaları gerçekleştirildi. Ayrıca 'Tarihi Eserlerimiz ve Müzelerimiz' konulu resim yarışması düzenleyerek, öğrencilerin müzelere ilgisini artırmaya çalıştık'' biçiminde konuştu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128