2015 Yılı Bütçeleri Bağlandı

Erhan Beykoz'un Kaleminden...

 2015 Yılı Bütçeleri Bağlandı

Her yıl olduğu gibi bu yılda belediyeler, kamu kurumları ve özel idare bütçelerini bağladı. Tahmini bütçelerle 2015 yılının gelir gider tabloları hazır halde.

Bütçelere baktığımızda, belediyenin 150 milyon lira, özel idarenin 40 milyon 644.700 lira olduğu görülüyor. Bu rakamlar sadeleştirilmiş olup, toplanacak para ile genel bütçeden illere gönderilecek payların sonucudur.

Belediyede 150 milyon olan bütçeye ek olarak, üst yönetici yani Başkan Yılmaz’a da 32 milyon lira kredi alma yetkisi verildi. Demek oluyor ki, belediye (alabilirse) kredi ile birlikte 182 milyon liralık bütçeyle 2015 yılını geçirecek.

Özel idarede de farklı olan, yapılacak milyon liralık yatırımlar genel bütçe ile belirlenir, yaklaşık 45 milyon lira olan bütçe rakamı 200 milyon lira gibi rakamlara çıkması olasıdır!

Belediyenin 182milyon liralık bütçeden bir kalemi özel idareyle karşılaştırmak istedim.

2014 bütçesinde mecliste uzun uğraşlardan sonra 35 bin lira amatör spor kulüplerine destek olmak üzere nakdi yardım yapılması için bütçeye koydurduk. Sonrasında öğrendik ki, bu para verilmemiş! Buna karşılık yaklaşık 300 bin lira gibi bir rakam aynı yıl içinde voleybol takımına aktarılmış. Aradaki fark şu, voleybol takımı tamamı 20 kişiden oluşuyor. Amatör spor kulüplerinde ise bu memleketin 11 yaşından 35 yaşına kadar yaklaşık 1500 genci spor yapmakta. Bir tarafta 20 kişi, diğer tarafta geleceğimiz olan 1500 genç. Antrenmana gelen aileleri saydığımızda bu rakam daha fazla olduğu ortadadır.

Elbette voleybol takımı salon sporunda ilimizi başarıyla temsil ediyor. Bundan da gurur duyuyoruz ama 20 kişiye harcanan bütçeyle 1500 kişiyi görmezden gelmek ne kadar doğrudur!

2015 bütçesinde belediye spor malzemeleri alımı adı altında 200 bin lira ayrılmış. Sezon ortası gelmek üzere ve sorarım size, hangi takıma bir tek eşofman aldınız? Oysa Belediye Voleybol takımına şu ana kadar yaklaşık 1 milyon lira harcandığı konuşulmakta. Sakın ola ki, belediyespor takımlarına alıyoruz gibi bir yanlış açıklama yapmayın, doğru olmaz.

Oysa Özel İdare Bütçesinden amatör kulüplere ayrılan para, 2015 yılında kulüplerin nefes almasını sağlayacaktır. Bütçesi belediyenin 1/4 ün altında olan özel idare yatırımlarıyla birlikte gençlerimize yaptıkları alkışlanmalıdır.

Özel idare Bolu’ya bir bütün olarak bakmakta, 1500 genç çocuğumuzun ülkenin geleceği olduğunu daha iyi kavradığı görülmektedir. Buna zihniyet farkı da diyebiliriz.

Sporculara ayrılan bütçeler kimsenin cebine kasasına girmemektedir. Zaten kısıtlı olan bütçeleri için can suyu olacak nitelikte, nefes almalarını sağlayacaktır. Böylelikle ahlaktan bahseden, kötü alışkanlıklar için program yapanlara karşılık yapmadıkları gösterge olacaktır! Ayrılan bu parayla 1500 gencimiz, boş vakitlerini kahvehanelerde, internet kafelerde, kuytu köşe yerlerde kötü alışkanlıklar değil, spor yaparak geçireceklerdir.   

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2014, 19:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER