2016 YGS Öncesi Eğitim Sistemi Tablosu Ne Söylüyor?

Eğitim Sen Bolu Şube Erkan Korkmaz, 13 Mart 2016 Pazar günü yapılacak olan Üniversiteye girişte ilk aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) öncesi 2015 yılında yapılan YGS sınavının sonuçlarını değerlendirdi.

2016 YGS Öncesi Eğitim Sistemi Tablosu Ne Söylüyor?

Korkmaz, konuyla ilgili yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında şu değerlendirmelerde bulundu; " Üniversiteye girişte ilk aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) yapılacak. 2 milyon 178 bin 563 adayın katılacağı sınav, 173 il/ilçe sınav merkezinde gerçekleştirilecek. Bu hafta sonu girilecek sınavla, adayların ve ailelerinin üniversite sınav maratonu başlamış olacak. 2015 ygs ve lys sonuçları umut vermiyor. YGS’de Anadolu Liselerinde Soru Çözme Ortalama Sonuçları, Temel matematik alanından “3” ile “10” arasında bulunan lise sayısı 731, fen bilimleri alanında ise 953’tür. LYS’ de Anadolu Liselerinde Soru Çözme Ortalama Sonuçları, Geometri dersinden “0” ile “2” aralığında 204, fizik dersinde ise 21 lise bulunmaktadır.Diğer Liseler YGS’ de Soru Çözme Ortalama Sonuçları, Temel matematik alanından “0” ile “1” aralığında 1931,“2” ile “5” arasında ise 2343 lise bulunmaktadır. Toplamda 4274 lisenin soru çözme ortalaması 5’in altındadır. Fen bilimleri alanından “0” ile “1” aralığında 1606, “2” ile “5” arasında ise 2799 lise bulunmaktadır. Toplamda 4405 lisenin soru çözme ortalaması 5’in altındadır. 2015 YGS ve LYS sonuçları ÖSYM tarafından genel sıralama biçiminde yayımlandı. Bu listelerden yola çıkarak ARGE araştırmaları yapıldı. liseler türlerine göre tasnif edilerek bir sıralama gerçekleştirildi. Rapora dönüştürüldü. Bu çalışma liselere ilişkin sıralamalar, soru çözme ortalamaları ile YGS ve LYS puanları üzerinden hazırlanmıştır. Liste sıralamasında yer alan 141 fen lisesi ile 1450 Anadolu lisesi YGS ve LYS sonuçları, değişik türdeki 4811 lise ise YGS soru çözme ve puan üstünlüğü hesaplamaları üzerinden sıralanmıştır.İncelemeye alınan liselerin dökümü; fen 141, Anadolu, 1450, sosyal bilimler 27, son sınıfları genel lise olup Anadolu lisesine dönüşen 1447 lise. Anadolu imam hatip 168, Anadolu öğretmen 296, imam hatip 482, Anadolu sağlık 307, Anadolu denizcilik 26, Anadolu iletişim 10, güzel sanatlar 69, endüstri meslek 534, kız meslek 544, çok programlı 203, Anadolu turizm ve otelcilik 113, ticaret meslek 398, diğer 186 toplam 6402 lise. Yapılan çalışmaya atıfta bulunarak genel duruma ayna tutmayı amaçlayan bir değerlendirme ve analiz çalışması hazırlamayı gerekli gördük. Çıkan bulguların sorunlara daha reel, somut ve sağlam zemini olan çözümler üretilmesine katkı sunmasını bekliyoruz" dedi.    

“GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ”

Açıklamasının devamında Korkmaz; " Özellikle meslek liselerinde Sayın Bakan’ın Plan ve Bütçe Komisyonu’nda MEB Bütçesi görüşülürken ifade ettiği “mesleki ortaöğretimde sessiz devrim” yaklaşımını doğrulamıyor. Sonuçlara iller, bölgeler ve okullar bazında bakıldığında ortaya çıkan tablo ülkenin eğitim sisteminin açmazlar içinde oluğunu, müfredatın yerellik ve nitelik boyutunun yetersizliğini, güncel ihtiyaçları karşılamaya yetmediğini ortaya koymaktadır.“sessiz devrimden” bahsetmek bir yana eğitim sisteminin bulunduğu yerden bir üst aşamaya geçtiğinden bile bahsetmek olanaklı görünmemektedir. Temel matematik ve fen bilimleri sonuçlarına dayanan analizin eşit ağırlık ve sözel öğrenci tercihlerini de kapsıyor olması bir dezavantaj gibi görülebilir. Ancak her iki alanın temel bilimler alanı olmasının yarattığı önemden kaynaklı bütün liselerde yarattığı etki değerlendirmesini görmezden gelmemek gerektiğinden hareketle çıkan bulgular ele alınıp değerlendirilmelidir. Genelde tüm ortaöğretim kurumlarında özelde meslek liselerindeki niceliksel artışa rağmen niteliksel yönden kat edilmesi gereken çok uzun bir yol olduğunu belirtmeliyiz. Bu nedenle “görünen köy kılavuz istemez” özdeyişinde olduğu gibi yapılanları abartmadan bütün yönleriyle topluma sunmak gerekir. Öğrenci sayısını artırmak için öğrencileri meslek liselerine doldurmak yerine bu liselerde uygulanan programların içeriğini doldurmak daha akılcı bir uygulama olacaktır. Mezuniyet diploması alanların gerçek anlamda uzmanlaşmış meslek erbabı olacak şekilde eğitim alması, isteyenlerin kendi alanında yükseköğretim programlarına devam edebilmesi ancak nitelikli, demokratik ve bilimsel bir eğitim süreci ile mümkün olabilir. Sınavlar süreçlerin geldiği aşamayı görmek bakımından önemli bir analiz yöntemidir. Maalesef çıkan sonuçlar geldiğimiz aşamanın başarılı olduğumuz sonucunu bize vermemektedir. Eğitime erişimde eşitsizlik ve adaletsizlik olgusu daha keskinleşmiş sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Yeterli ve gerekli önlem alınmazsa bazı toplum kesimleri için eğitim sürecine başlamak ve bu süreci sürdürmek “Kaf Dağı’nın ardında” bir umut olmaya devam edecektir. Uygulanan eğitim politikaları ve sosyal politikalardan doğrudan etkilenen tüm öğrencilerimize tüm bu gerçekleri gören yerden başarılar diliyoruz" dedi. HABER MERKEZİ 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2016, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124