2016 Yılı İlkbahar Şap Aşılamasında Rekor Kırıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yürütülen Hayvan Hastalıkları ile Mücadele çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen 2016 yılı İlkbahar dönemi Şap aşılama kampanyası ilimizde rekor aşılama sayısı ile sona erdiir.

2016 Yılı İlkbahar Şap Aşılamasında Rekor Kırıldı

Bilindiği üzere 29 Eylül 2015 tarihinde Van ili İpekyol ilçesinde çıkan ve ülkemizde ilk defa görülen, Şap hastalığında tespit edilen A Nepal 84 tipi şap virüsuna karşı, Şap Enstitüsü tarafından yeni aşı üretimi gerçekleştirilmiş ve ülke genelinde İlkbahar Şap aşılama dönemi erken başlatılmıştı.

İlimiz genelinde öncelikle hastalık çıkan 13 mihrak ve çevreleri olmak üzere 22 Aralık 2015 tarihinde Şap aşılamasına başlanılmıştır. Titizlikle devam eden aşılama çalışmaları 29 Şubat 2016 tarihinde başarı ile tamamlanmıştır. İlimizde yüksek rakamlara ulaşan aşılama çalışması neticesinde 111.301 adet büyükbaş hayvana Şap aşısı uygulanmış olup; aşılama çalışmalarında gerekli dezenfeksiyon işlemine dikkat edilerek hastalığın yayılmamasına özen gösterilmiştir.

Aşı kampanyası sürecinde ziyaret edilen işletmelerde hastalık taramasının yanı sıra güncelleme çalışmaları da yapılmıştır. Yetiştiricilerimize Şap hastalığı ve işletmelerindeki hayvanların takip edilerek güncel tutulması hakkında bilgiler verilmiştir. HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2016, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128