23 Nisan coşkuyla kutlandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulduğu ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temellerinin atıldığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 98’inci yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de coşkuyla kutlandı.

23 Nisan coşkuyla kutlandı

Haber: Semih Baykal

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla ilk tören Anıtpark'ta düzenlendi. İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz tarafından öğretmenlerle birlikte Atatürk Anıt’a çelenk sunumunun ardından Saygı Duruşu ve Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı ile Bayraklar göndere çekildi.

 Anıt Park’taki törenin ardından 3000 kişilik Karaçayır Spor Salonu’nda yapılan törene Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Adli Yargı Adalet Komisyonu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Seyfi Han, İdare Mahkeme Başkanı Turgut Delal, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Mustafa Alişarlı, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, İl Jandarma Komutanı J. Albay Nadir Çelik, Bolu Komando Tugay Komutan Yardımcısı P. Alb.  Metin Eştürk, İl Müftüsü Orhan Genç, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şahin Ertem, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program Belediye Bandosu eşliğinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarını bu yıl hazırlayan 50. Yıl İzzet Baysal Ortaokulu öğrencilerinden 5. Sınıfı öğrencisi Zeynep Şevval Bekiroğlu ‘Ne Güzel’ adlı şiir okurken ardından 8. sınıf öğrencisi Irmak Süvari günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.  

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, günün anlam ve önemine dair yaptığı konuşmada çocuklara seslendi. Cengiz,  “Bugün yine büyük bir sevinç ve mutluluk içindeyiz. 98 yıl önce bugün, 23 Nisan 1920’de Büyük Millet Meclisimiz açıldı. Ülkemize düşman olanların bizi parçalamak ve yok etmek için nasıl saldırdıklarını biliyoruz. Memleketin kurtuluşu için, Gazi Mustafa Kemal, ‘Ya İstiklal Ya Ölüm ‘ parolasıyla ölümüne savaşarak düşmanı bu topraklardan atacağımıza inandı. Ve Ankara’da 23 Nisan 1920’de Cuma namazı sonrasında dualar ve tekbirlerle Millet Meclisimiz açıldı. Meclisimizin açılışını takiben İstiklal mücadelesini kazanarak milli egemenliğimize kavuştuk. Vatan biriciktir. Vatan annemizdir, babamızdır, evimizdir. Vatanı ve devleti olmayan milletler tarih içinde yok olmuşlardır. Bu nedenle bağımsızlığımıza kastedecek iç ve dış tehditlere karşı her zaman dimdik ayakta durmalıyız. Bütün kirlenmişlikler ve kuşatılmışlıklar içinde dünyanın umudu ve kurtuluşu siz çocuklarsınız. Evlerimiz sizinle şenlenir, yuvalarımız sizinle anlamlı olur. Ey güzel çocuk! İnsanlığın umudu ve yüreklerin masum sığınağı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramın kutlu olsun” dedi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama programının devamında bu özel gün nedeniyle düzenlenen resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Programın devamında 50. Yıl İzzet Baysal Ortaokulu öğrencilerinin kutlama etkinliğine geçildi. Öğrenciler ilk olarak Mustafa Kemal’in Kağnısı adlı şiir ve İlk Meclis’in açılışının canlandırılması yapıldı. Cumhuriyetin kuruluşu konulu video gösterisi öğrenciler tarafından ilgiyle izlendi. Programda daha sonra Kazakistan ve Kırgızistan gelen misafir öğrenciler’ in halk oyunları gösterisi, 23 Nisan çocuk korosu, 50. Yıl İzzet Baysal Ortaokulu Zeybek ve karşılama ekibi, şemsiye gösterisi, dünya çocuklarını mesajları ve horon ekibi ile son buldu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2018, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124