24 Ocak’ların karanlığını yırtacağız

Cumhuriyet Kadınları Derneği Bolu Şubesi başkanı Sündüs Çalıkoğlu 24 Ocak’ların karanlığını sona erdirmek için yaptıkları mücadeleden hiçbir zaman vazgeçmeyeceklerini söyledi.   CKD...

24 Ocak’ların karanlığını yırtacağız

Cumhuriyet Kadınları Derneği Bolu Şubesi başkanı Sündüs Çalıkoğlu 24 Ocak’ların karanlığını sona erdirmek için yaptıkları mücadeleden hiçbir zaman vazgeçmeyeceklerini söyledi.

 

CKD Bolu şubesi başkanı Sündüs Çalıkoğlu Uğur Mumcu’nun öldürüldüğü yıl olan 24 Ocak 1993 ve 24 Ocak kararlarının açıklandığı 1980 yılının ülke tarihindeki en kötü günlerden biri olduğunu söyledi.“Yeni bir "Adalet ve Demokrasi" haftasındayız.” Diyen Çalıkoğlu; “Uğur Mumcu'yu aramızdan ayırdıkları 24 Ocak günü, yitirdiğimiz tüm aydınların anıldığı simgesel bir gündür. Devrimci ve halkçı ve aydınlanmacı olmanın ve bu sorumlulukla gerçekleri söylemenin ve inandıkları gibi yaşamanın bedeli, onlara canları ile ödetildi. Biz onların yaşamlarından ve mücadelelerinden örnek alarak geleceği daha aydınlık kılmak için mücadele ediyoruz. Ne yazık ki, aradan geçen 20 yıla karşın aldığımız yol, yine bir gerici saldırının kurbanı olan Bahriye Üçok' un dediği gibi" bir arpa boyu" değildir.” Dedi.

 

Emperyalizm ülkemizin başına bir bela olarak çöreklenmiştir

 

CKD Bolu şubesi başkanı Sündüs Çalıkoğlu “Bugün, Amerikan emperyalizmine ve işbirlikçilerine karşı mücadele eden Uğur Mumcu'yu cezaevine gönderen anlayışta en ufak bir değişiklik olmamış hatta koşullar daha da kötüye gitmiştir. 12 Mart'ın " düşünce suçlusu" ve "sakıncalı piyadesi" olan Uğur Mumcu gibi bugün de iktidar muhalifleri gözaltına alınmış, cezaevlerine doldurmuş, işinden edilmiş ve nerede ise tüm halk telefon dinleme terörü ile olağan şüpheli sayılmıştır, ve susturulmak istenmiştir. Emperyalizm yine askeri, silahları, üsleri ile ülkemizin başına bir bela olarak çöreklenmiştir.” Dedi.

 

Umudumuz kendi mücadele tarihimizdir

 

Çalıkoğlu sözlerini şu şekilde tamamladı; “Ülkenin savunması Atlantik ötesi güçlere emanet edilmiştir. Kurtuluş Savaşı'nda bütün mazlum uluslar için çarpışarak onlara da kurtuluşları yolunda cesaret veren yurttaşlarımız, günümüzde Amerika'nın ve Batı sisteminin çıkarları için komşularına karşı kullanılmak istenmektedir. Yurdumuzun toprak bütünlüğü ve ulusal birliğimiz ciddi bir tehdit altındadır. Ekonomimizin yönetimi, İMF ve çok uluslu şirketlere bırakılmıştır. Devletçilik ve halkçılık ilkelerinin yerini güçlünün güçsüzü ezdiği bir piyasa ekonomisi almıştır. Türkiye halkı, ağır bir borç yükü altına sokulmuştur. Eğitimimiz ulusal ve çağdaş yapısından uzaklaştırılmış, hurafe yeniden bilime meydan okumaya başlamıştır. Kadınlarımız yeniden toplumsal yaşanmış dışına itilmeye çalışılmaktadır. Türk dili ve kültürü yabancı dil ve kültürlerin istilası altındadır. Ulusal bayramlarımıza yasak getirilerek tarih bilincimiz yok edilmek istenmiştir. Sevgili Uğur Mumcu, içinde bulunduğumuz şartlar, "namüsait"dir. Ancak umudumuz kendi mücadele tarihimizdir. Sizin deyiminizle, cesur bir kez, korkak bin kez ölür. Mustafa Kemal'in deyişi ile de en olumsuz koşullarda bile ayağa kalkan halk için umut vardır. Nitekim halkımız, 19 Mayısları, 29 Ekimleri yasaklayan anlayışa karşı korkuyu aşmış ve meydanları doldurmuştur. Ayağa kalkan irade, elbette amacına da ulaşacaktır. Bu inançla, sizi ve tüm yitirdiklerimizi saygı ile anıyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124